Projekt koncentruje się na zwiększeniu efektywności inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego oraz miękkich środkach zachęcających do korzystania z niej poprzez projektowanie jej „dla ludzi, przez ludzi i z ludźmi”. Realizacja projektu zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń między partnerami, tak aby najlepsze rozwiązania w zakresie zrównoważonego transportu mogły być zaimplementowane w Wielkopolsce. Przedsięwzięcie jest dopełnieniem i kontynuacją działań w kierunku zrównoważonego transportu publicznego i wsparciem niskiej emisji.
Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku, a zakończy się w maju 2023 roku.
Partnerami w projekcie są:
Polska: Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM (lider projektu) oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska
Wielka Brytania: Coventry University Enterprises Limited
Grecja: Aristotle University of Thessaloniki – Special Account for Research Funds
Hiszpania: miasto Valladolid
Niemcy: region Grafschaft Bentheim
Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) przez program Interreg Europe. Wartość projektu to 1 409 791,00 euro.
W ramach Strategii ZIT dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej SAKO realizuje projekty w zakresie transportu publicznego. W ramach tych projektów zakupiono nowe autobusy, zaplanowano budowę ścieżek rowerowych, parkingów typu park&ride czy stacji roweru miejskiego. Wszystko po to, aby w miastach zmniejszyć ruch samochodowy a tym samym dążyć do ograniczenia niskiej emisji CO2, promować czyste rozwiązania i jak najszybsze sposoby dojazdu do pracy i szkoły dla wszystkich mieszkańców.
Transport publiczny lub rowerowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas dojazdu, zmniejszenie ilości korków i poprawę jakości życia w miastach. Stąd tak wiele inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców.
Uczestnictwo Stowarzyszenia AKO w projekcie PE4 Trans jest dopełnieniem i kontynuacją działania w kierunku zrównoważonego transportu publicznego, mobilności miejskiej i wsparciem niskiej emisji. Infrastruktura rowerowa jest jednym z priorytetów jakie postawiły sobie samorządy w zakresie działań na rzecz poprawy transportu publicznego w regionie. Dotychczas zbudowano ponad 25 km infrastruktury rowerowej, powstało kilkaset miejsc postojowych typu „Bike&Ride”. Nowo powstałe inwestycje promowane są kampanią informacyjno-promocyjną tak aby mieszkańcy Aglomeracji korzystali z nich w codziennej mobilności.
Wymiana doświadczeń podczas tych warsztatów ma być punktem wyjścia do przekazania i zaangażowania instytucji publicznych na rzecz zrównoważonego transportu publicznego oraz mobilności miejskiej.
kalisz.pl, fot. Magdalena Bartnik
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze