Specjalny punkt, który ułatwia dzielenie się żywnością i jednocześnie przypomina, żeby nie marnować jedzenia. W Kaliszu przy ul. Towarowej 1 stanęła pierwsza w Polsce jadłodzielnia, którą stworzyła marka Winiary łącząc siły z Fundacją CHOPS.
Dlaczego na premierę inicjatywy wybrano Kalisz?
Wybór był oczywisty. W tym roku marka Winiary obchodzi 80-lecie istnienia na rynku. W ten sposób możemy wesprzeć lokalną społeczność Kalisza, która jest sercem naszej firmy od początku jej istnienia – uzasadnia Szymon Ulkowski, Kierownik ds. e-Business i Komunikacji Europy Centralnej i Wschodniej w Nestlé.
Prosta wymiana, bez marnowania
Punkt został oficjalnie oddany do użytku w czwartek, 16 września wspólnie z działaczami Fundacji CHOPS i władzami Kalisza.
Szacuje się, że każdego roku marnuje się w Polsce ok. 9 mln ton żywności, co oznacza, że statystycznie każdy z nas rocznie wyrzuca do kosza aż 235 kg jedzenia!
Zrobiliśmy sobie taki krótki rachunek: rocznie w Polsce marnujemy tyle żywności, ile nasza fabryka, największa fabryka spożywcza Nestlé w Europie, wyprodukowałaby przez 100 lat! To są gigantyczne ilości, dlatego tego typu inicjatywa jest bardzo potrzebna. My ze swojej strony gwarantujemy, że półki kaliskiej jadłodzielni zawsze będą pełne smacznych produktów – zapewnia Dariusz Put, dyrektor Fabryki Winiary.
Regały szybko zapełniły się produktami Winiary i nie tylko. Żywność przynieśli także wspierający Fundację CHOPS darczyńcy.
Jadłodzielnia to specjalnie przygotowana szafa, która zawiera lodówkę przeznaczoną do przechowywania produktów wrażliwych na temperaturę oraz regały i szafki na produkty suche. Zainteresowani mogą zostawiać żywność, której nie są w stanie wykorzystać, natomiast każdy potrzebujący, będzie mógł ją zabrać i zagospodarować według własnych potrzeb.
Idea jest naprawdę prosta: to taka sąsiedzka, bezpłatna wymiana jedzenia. Takie działania budują więzi pomiędzy ludźmi, a z drugiej strony pomagają naszej planecie w wymiarze ekologicznym. W naszym programie „Pomagamy w gotowaniu i niemarnowaniu” pokazujemy, że można zacząć od małych kroków: rozważnych zakupów, gotowania w stylu zero waste czy segregacji odpadów. Dzielimy się naszą wiedzą w tym obszarze, inspirujemy do zmiany. Stworzona w Kaliszu jadłodzielnia to kolejny krok, poprzez który chcemy pomóc w niemarnowaniu żywności – wyjaśnia Szymon Ulkowski.
Pomoc i edukacja
Jadłodzielnią opiekować będzie się Fundacja CHOPS.
Nasi wolontariusze będą sprawdzać, czy trafiają tu produkty zgodne z zasadami tego rodzaju punktu. Będziemy również dbać o jego czystość – mówi Roman Żarnecki, prezes Fundacji CHOPS.
Inicjatywę promują również władze Miasta.
Lokalizacja blisko szkół będzie sprzyjać edukacji w zakresie niemarnowania żywności i postaw społecznych. Zwykle panuje przekonanie, że w kwestii dzielenia się żywnością należy pomagać w okresach przedświątecznych, a takie akcje pokazują, że ta pomoc może funkcjonować przez cały rok – mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
Bardzo kibicujemy tej inicjatywie. Namawiamy kaliszan, przedsiębiorców, producentów, żeby zasilali jadłodzielnię. To nie tylko bezpośrednie wsparcie dla potrzebujących, ale i szeroki wymiar edukacyjny. Uczmy się właściwych nawyków – dodaje Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza.
Mieszkańcy Kalisza mogą dzielić się produktami codziennie, przez całą dobę.
Takie rozwiązanie sprawia, że dbamy o godność potrzebujących. W dowolnej chwili można tu przyjść i skorzystać z dostępnego tu pożywienia – mówi Roman Żarnecki z Fundacji CHOPS.
Wolontariuszki Fundacji CHOPS pomysł stworzenia jadłodzielni uważają za trafiony w dziesiątkę.
Bardzo dobra inicjatywa. Jest wielu potrzebujących ludzi, którym to pomoże.
Tym, którym brakuje jedzenia, mogą je tutaj znaleźć, a te osoby, które mają go nadmiar, mogą je ofiarować zamiast wyrzucać. Świetna sprawa!
Dlaczego wyrzucamy żywność?
Jak pokazują dane SGGW* ponad połowa żywności, która marnuje się w Polsce (53%) pochodzi z gospodarstw domowych. Niemal co trzeci ankietowany w tej grupie (29%) jako powód wyrzucania produktów spożywczych wskazuje przekroczenie terminu przydatności do spożycia. Co piąty przyznaje, że zdarza mu się wyrzucać jedzenie przez zbyt duże zakupy, a co ósmy (13%) zdradza, że to skutek niewłaściwego przechowywania żywności.
***
Jadłodzielnię znajdziecie przy ul. Towarowej 1. Jadąc w kierunku centrum ulicą Kościuszki, trzeba skręcić w prawo, przed skrzyżowaniem z ul. Chopina.
Więcej informacji o kampanii, jak również porady na dalsze wykorzystanie produktów, które pozostały w lodówce oraz inspiracje do działań mających na celu ograniczenie marnowania jedzenia można znaleźć na stronie https://www.winiary.pl/pomagamy-w-gotowaniu-i-niemarnowaniu.
Napisz komentarz
Komentarze