Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Assessment i Development Centre – podobieństwa i różnice metod

Assessment i development centre to dwie najskuteczniejsze metody oceny kompetencji. Oba procesy pozwalają na sprawdzenie pracownika w praktyce i wielowymiarowy audyt jego umiejętności. Oprócz wyraźnych podobieństw istnieje jednak zasadnicza różnica, którą jest cel zastosowania konkretnej metody oraz to, w jaki sposób zostaną wykorzystane jej efekty.

Czym jest assessment centre?

Assessment centre to ocena zdolności interpersonalnych, umiejętności zawodowych i społecznych kandydata na pracownika. W metodzie tej przed kandydatem stawiane są zadania odzwierciedlające charakter pracy na danym stanowisku. Ćwiczenia i scenki sytuacyjne mogą być zastosowane indywidualnie, jeden na jeden lub w grupie. Np. podczas rekrutacji na kierownika sprzedaży, który będzie zarządzał zespołem, przygotowane zadania powinny sprawdzać, czy kandydat umie motywować ludzi, komunikować się z nimi, coachować, rozwijać, a także planować pracę. Ocena przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych asesorów, którzy weryfikują umiejętności kandydata na podstawie różnych skal i wskaźników.

Czym jest development centre?

Development centre to z kolei całodniowa obserwacja zachowania pracowników, przed którymi stawiane są zadania sytuacyjne. Seria ćwiczeń i symulacji ma jak najlepiej odzwierciedlić przyszłe środowisko pracy. Na podstawie tych obserwacji asesorzy sporządzają raport, który zawiera szczegółową analizę kompetencji uczestników sesji wraz z rekomendacjami rozwoju. Powstały w ten sposób plan rozwoju ma zniwelować ewentualne luki w kompetencjach konkretnego kandydata i stanowić wytyczne do budowania ścieżki kariery.

Podobieństwa między assessment i development centre

Assessment centre to metoda znana już w latach 30. XX wieku, natomiast development centre ewoluował z niej pięćdziesiąt lat później. Nie dziwi więc fakt, że w obu metodach jest tyle podobieństw. Najważniejszym z nich jest to, że oba procesy odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. W jednym i drugim przypadku kandydaci otrzymują do wykonania konkretne zadania i biorą udział w scenkach sytuacyjnych, które mają ujawnić ich kompetencje. Podczas sesji są oceniani przez asesorów i tu podobieństwa się kończą, ponieważ ocena kandydatów skupia się w obu metodach na różnych aspektach i ma zupełnie inny cel.

Różnice pomiędzy development i assessment centre

Choć charakterystyka obu metod oceny kompetencji jest podobna, to istnieje między nimi jedna zasadnicza różnica. Assessment centre wykorzystuje się bowiem w procesie rekrutacji kandydatów, natomiast development centre służy do oceny pracowników i określeniu ich ścieżki rozwojowej. Assessment ma na celu obsadzenie wakatu odpowiednią osobą, skupia się więc na obecnych zdolnościach kandydata. Celem development centre jest z kolei rozwój pracowników, dlatego często stosuje się go przy ocenianiu potencjału, projektowaniu kariery, przy awansach oraz planowaniu programów szkoleniowych kadry kierowniczej. Sesje assessment i development centre mogą się także różnić zestawem wykorzystanych narzędzi diagnostycznych.

Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/assessment-development-centre

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: wujTreść komentarza: No,skoro w policji jeszcze służą osoby w wieku 68 lat to rozumiem dlaczego wiele spraw się ślimaczy.Swoją drogą tego policjanta chciałbym na corocznych testach sprawnościowych zobaczyć.Jednak kreatywność jest dość pożądaną obecnie cechą,także na przestępczym rynku, i gdyby nie spostrzegawczość agenta nieruchomości właścicielka bez swej wiedzy (oraz zapłaty) pozbyłaby się mieszkania.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 11:12Źródło komentarza: Udawał policjanta, potem kobietę. Nie do wiary, co próbował zrobić!Autor komentarza: .Treść komentarza: Ja prd.... Przecież ona nawet jakiś czas temu była odnowiona. Ludzie, co za kraj...Data dodania komentarza: 12.12.2024, 09:50Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: PrawdaKaliskaTreść komentarza: Proszę się nie ośmieszać- z tego parku nic prawie nie zostało... sam zbiornik jest godny rekreacji i zarybienia ...Data dodania komentarza: 12.12.2024, 09:31Źródło komentarza: Kolejny etap rozwoju. Nowa inwestycja w strefie gospodarczejAutor komentarza: FANTreść komentarza: Manhattan działa dalej, tylko mają imprezy co półtora miesiące. Szukajcie informacji a nie piszecie klikbejty aby wasze reklamy na stronie zajeb*** jak najwięcej monitorów u waszych czytelników.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 09:21Źródło komentarza: Zamyka się kolejna dyskoteka w regionie. „Ostatnia noc”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama