O Jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych syn Paweł:
15 września zasnął w Panu Wincenty Edmund Pawlaczyk, wspaniały ojciec, dziadek i pradziadek. Dobry człowiek, który całe życie służył Bogu, Polsce i bliźnim. R.I.P
Wincenty Edmund Pawlaczyk urodził się 29.09.1939 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Aż tu bowiem zawędrowała, uciekając przed Niemcami, matka Wanda Pawlaczyk z d. Kaczmarek. Ojciec – Wincenty, żołnierz września, przebywał już w niewoli niemieckiej. Oboje pochodzą z rodzin kolejarskich zamieszkałych w Nowych Skalmierzycach. W 1942 r. rodzina Pawlaczyków przenosi się do Kalisza i tu mieszka do dnia dzisiejszego. W latach 1947-1949 młody Wincenty należy do 2 Gromady Zuchów prowadzonej przez księdza Wesołowskiego. W latach 1949-1957 służy jako ministrant w kościele OO Franciszkanów. W szkole średniej zostaje prezesem koła ministrantów.
W 1956 roku, na wieść o wypuszczeniu z więzienia ks. Kardynała Wyszyńskiego, napisał list ze słowami radości i oddania, na który doczekał się odpowiedzi od Prymasa Tysiąclecia.
W 1957 r. po otrzymaniu matury w I L.O. im. A. Asnyka, rozpoczyna studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam włącza się aktywnie w działania odrodzonego harcerstwa w Instruktorskiej Drużynie Akademickiej "Płomień".
Po skończeniu studiów Wincenty E. Pawlaczyk odbywa w latach 1963-65 aplikację sędziowską . W roku 1966 rozpoczyna wykonywanie zawodu radcy prawnego, podejmując obsługę prawną podmiotów gospodarczych. W 1976 r., składa egzamin adwokacki i na dwa lata podejmuje wykonywanie tego zawodu w Zespole Adwokackim nr 3 w Kaliszu, pełniąc w nim jednocześnie funkcję zastępcy kierownika. Od chwili swojego powrotu po studiach do Kalisza, młody prawnik aktywnie włącza się tutaj w życie Kościoła Katolickiego. Od 1963 r. do dzisiaj asystuje celebransom podczas corocznej centralnej procesji Bożego Ciała. Przez 40 lat nie opuścił żadnej z nich, świadcząc o swoim przywiązaniu do Krzyża i Ewangelii .Od 1962 r. należy do Towarzystwa Przyjaciół KUL, wspierając ten pierwszy w Polsce uniwersytet katolicki.
W latach 1962 – 1968 kontynuuje działalność harcerską w duchu służby Bogu i Polsce. W 1964 r. publicznie protestuje przeciwko określeniu twórców tradycyjnych wartości Prawa Harcerskiego mianem "kołtunerii katolickiej". W 1968 r. na obozie w Sierakowie wizytacja kaliskiej Komendy Hufca ZHP próbowała zwolnić go z funkcji komendanta za to, że młodzież uczestniczyła w niedzielę we Mszy św. Solidarne wystąpienie kadry i uczestników obozu w obronie komendanta, pokrzyżowało te zamierzenia. Jednak po powrocie z obozu, nie mogąc się pogodzić z ideologizacją ZHP na modłę rosyjskich pionierów, przerywa harcerską działalność na 12 lat.
Aktywnie uczestniczy w pracach komitetu budowy kaliskiego kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego. Angażuje się też w życie własnej parafii, w imieniu której wita w 1972 r. polskich i zagranicznych dostojników kościelnych przybyłych na konsekrację kościoła p.w. Opatrzności Bożej.
Od lat 60-tych współpracuje społecznie z Telefonem Zaufania. W latach 70-tych włącza się aktywnie w działalność kaliskiego oddziału PTTK, którego w latach 1978-1981 jest prezesem. Po 1977 r. udziela porad prawnych działaczom Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w Kaliszu. Pod koniec lat 70-tych jest jednym z prelegentów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Kaliszu.
Po sierpniu 1980 roku Wincenty E. Pawlaczyk włącza się w próby przywrócenia harcerstwu jego przedwojennego charakteru. Aktywnie uczestniczy w ruchu Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego /KIHAM/.
W 1981 r. zostaje wybrany przewodniczącym SD w województwie kaliskim. Jest w grupie nowych działaczy, podejmujących próbę przekształcenia stronnictwa w ugrupowanie chrześcijańsko-demokratyczne. Ściśle współpracuje wówczas z władzami kaliskiej "Solidarności". Po ogłoszeniu stanu wojennego, kaliskie SD potępiło jego wprowadzenie, a dzięki poręczeniu Wincentego E. Pawlaczyka opuścił areszt znany działacz kaliskiej "Solidarności" p. Bogusław Śliwa.
W 1982 r. - po likwidacji KIHAM-u przez władze ZHP - zakłada w Kaliszu nowe drużyny harcerskie i zuchowe. Prowadzi je zgodnie z przedwojenną metodyką harcerską, w duchu służby Bogu i Polsce. Obozy, zimowiska, biwaki stają się oazą wolności w ciemną noc stanu wojennego. Tutaj uczy miłości: Boga - poprzez modlitwę i wspólne w mundurach przeżywanie Eucharystii; i Polski - poprzez poznanie jej prawdziwej historii, umiłowanie krajobrazu, służbę ludziom w niej zamieszkałym. Tutaj każdy był wolny i mógł śpiewać o tym, że "Harcerskie serca stopią syberyjskie śniegi" i, że "Trzeba nam będzie pozrywać sznury wiszące nad nami". W latach 1982-1989 uczestniczy w pracach nielegalnego Ruchu Harcerskiego, w 1986 r. zakłada w Kaliszu Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, a w lutym 1989 r. jest jednym z inicjatorów założenia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którego instruktorem jest do dzisiaj.
W drugiej połowie lat 80-tych ponownie zostaje wybrany prezesem kaliskiego oddziału PTTK. Wielu działaczy i członków tej organizacji do dzisiaj wspomina kursy kierowników wycieczek szkolnych, rajdy i zloty organizowane przez Wincentego E. Pawlaczyka. W uznaniu zasług dla Towarzystwa został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK
W 1995 r. tworzy Wojewódzki Komitet Wyborczy Jana Olszewskiego, a następnie organizuje w województwie kaliskim Ruch Odbudowy Polski. Od grudnia 1995 r. Przewodniczy Ogniwu Miejskiemu ROP w Kaliszu . W dniu 29 kwietnia 1996 r. zostaje wybrany, prawie jednomyślnie, Przewodniczącym Zarządu Okręgowego ROP w Kaliszu, i funkcję tą sprawuje do likwidacji Okręgu w roku 1999. W grudniu tego roku prowadzi obrady Zjazdu Założycielskiego Wielkopolskiego Okręgu ROP w Poznaniu. Zostaje Przewodniczącym Rady Okręgowej ROP w Poznaniu. Doprowadził w kwietniu 2001 r. do otwarcia Filii Biura Poselskiego ROP Jana Olszewskiego w Kaliszu. 13 października 2001 r. przewodniczył obradom III Kongresu ROP. W wyniku kongresu wszedł w skład Zarządu Głównego ROP, obejmując w nim funkcję wiceprzewodniczącego.
W 1990 roku zostaje radnym Rady Miejskiej w Kaliszu. Wybrany ponownie radnym w 1994 r., uzyskuje najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów. W Radzie Miejskiej Kalisza kieruje wówczas pracami Klubu Radnych Kaliskiego Porozumienia Wyborczego, skupiającego partie prawicowe i stowarzyszenia katolickie, a nadto przewodniczy, utworzonej z inicjatywy Klubu - Komisji d/s Rodziny. W 1998 r. wybrany zostaje radnym po raz trzeci i staje na czele opozycyjnego Klubu Radnych Porozumienia Prawicy Chrześcijańskiej, skupiającego radnych AW"S" i ROP. Jesienią 2001 r. inicjuje powstanie Kaliskiego Porozumienia Samorządowego "Przymierze". KPS "Przymierze" któremu przewodniczy, jest inicjatywą obywatelską stawiającą sobie za cel odsunięcie od władzy w wyborach samorządowych rządzącego Kaliszem SLD.
W wyborach samorządowych 2002 r. kandyduje z ramienia „Przymierza” na stanowisko Prezydenta Miasta Kalisza i radnego Rady Miejskiej. W wyborach do Rady uzyskuje 501 głosów, co daje mu drugie miejsce wśród wszystkich kandydatów i mandat radnego. W dniu 20 listopada 2002 r. nowy Prezydent Miasta Kalisza p. Janusz Pęcherz powołuje Wincentego E. Pawlaczyka na stanowisko Wiceprezydenta Miasta.
Jednocześnie nadal aktywnie uczestniczy w życiu Kościoła. Od 1991 roku współpracuje z kaliską placówką "Caritas", przy której od 1992 r. prowadzi społecznie poradnię prawno-rodzinną. Od 1993 r. wykłada przez 3 lata bezinteresownie zagadnienia prawne w kaliskim Seminarium Duchownym. W 1996 r. współorganizuje parafialny oddział Akcji Katolickiej w Parafii Opatrzności Bożej. Udziela się w diecezjalnym Duszpasterstwie Prawników. W uznaniu zasług dla kaliskiego Kościoła, przyjął Komunię Św. z rąk Ojca Św. Jana Pawła II, podczas Mszy Św. w Kaliszu, w dniu 4.06.1997 r.
Za całokształt pracy społecznej i samorządowej odznaczony został w 2010 r. tytułem i odznaką „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.
RED, fot. Fb/Paweł Pawlaczyk
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze