Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przenieśliśmy się w czasie. Za nami II Dni Księstwa Kaliskiego ZDJĘCIA

Miniony weekend pozwolił na to, by cofnąć się w czasie. Można było zobaczyć pochód rycerski, walki na miecze i wziąć udział w średniowiecznym pikniku. Po raz drugi w naszym mieście odbyła się jedna z większych plenerowych imprezy w Wielkopolsce, czyli Dni Księstwa Kaliskiego. Frekwencja nie zawiodła, a tłumy kaliszan przybyły, by poznać nieco bardziej początki naszego miasta.

Impreza rozpoczęła się w sobotnie południe od uroczystego przemarszu sprzed I LO na plac św. Stanisława. Rycerski orszak został przywitany przez tłumy kaliszan, a wielu mieszkańców uczestniczyło w defiladzie razem z nimi. Dzięki temu każdy z nas mógł na chwilę przenieść się w czasie, w czasy panowania Piastów, gdy Kalisz był jeszcze tylko grodem.

Chylę czoła, bo wiem, że trzeba było włożyć w organizację tego wydarzenia wiele pracy. Pogoda sprzyja, bawmy się i cieszmy, pamiętając o naszych wspaniałych przodkach z XIII wieku – powiedział Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć odwzorowanie dwóch wydarzeń za panowania Piastów. Mieszkańcy byli świadkami symbolicznego aktu lokacji miasta, który oficjalnie otworzył wydarzenie. Nie brakowało również walki rycerskiej i pokazu zręczności na miecze. Zmagania rycerzy najbardziej podobały się dzieciom, które następnie mogły spróbować swoich sił.

Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji, które odbyły się pośród kramów kaliskich rzemieślników. Uczestnicy imprezy mogli podziwiać rękodzieła, spróbować wyrobów z miodu, czy poznać średniowieczne techniki pisarskie.

Nie brakowało także muzyki dawnej. Na scenie zaprezentowali się między innymi chórzyści Szkoły Podstawowej im. Bolesława Pobożnego nr 12 w Kaliszu, Brevis, Duet Zoriuszka, Huskar czy znany nie tylko w Polsce zespół Jerycho.

Pierwsza odsłona imprezy była w 2019 roku. Rok temu jednak nie mogła się ona odbyć ze względu na COVID-19. Tegoroczna natomiast, jak podkreślali organizatorzy, była dużo bogatsza.

Geneza tego święta pochodzi z 2014 roku, kiedy to stowarzyszenie KoLiber zajmował się organizacją obchodów 735. rocznicy śmierci Bolesława Pobożnego. To święto ma na celu przede wszystkim przybliżenie postaci związanych z Kaliszem, księcia Bolesława Pobożnego i księżnej Jolenty oraz nadania Statutu Kaliskiego, który to uczynił Kalisz miejscem wielokulturowym. W zeszłym roku pandemia pokrzyżowała nam plany, ale mamy nadzieję, że święto to wpisze się na stałe w kalendarz imprez w Kaliszu – powiedział Piotr Błaszczyk, prezes Fundacji im. Bolesława Pobożnego

Wydarzenie przyciągnęło wiele osób. Nie brakowało miłośników historii jak i całych rodzin z dziećmi, które zdecydowały się w taki sposób spędzić ten weekend.

Bardzo mi się podoba, bo występuje dużo dzieci. To święto bardzo komponuje się z tym, że jesteśmy najstarszym miastem w Polsce – powiedziała jedna z kaliszanek.

Brakowało takich wydarzeń przez tę pandemię, fajna atmosfera i dużo zabaw dla dzieci – dodała inna.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2021", Miasta Kalisza oraz środków własnych fundacji.

JF, fot. JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama