W repertuarze usłyszymy:
Antonio Vivaldi - Concerto g - moll RV 155
Johann Bernhard Bach - Suita nr 1 g - moll
Jan Sebastian Bach - Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51
Festiwal „Na Gotyckim Szlaku w Polsce Zachodniej” stanowi rozwinięcie pomysłu, który realizowany jest już od ponad dekady na Pomorzu. Tam Fundacja Akademia Muzyki Dawnej prowadzi "Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku”, a w roku 2020 Fundacja Świat Możliwości podjęła się rozprzestrzenienia działań na rejon Polski Zachodniej. Ideą przewodnią festiwalu jest docieranie z koncertami muzyki dawnej do małych miejscowości, szlakiem gotyckich kościołów i pokazywanie piękna perełek średniowiecznych zabytków, mieszczących się dziś często z dala od głównych traktów. Koncerty te, zawsze poprzedzone ciekawym wprowadzeniem, połączone są z wcześniejszym zwiedzaniem świątyni. Ma ono na celu nie tylko zapoznawanie się z miejscową historią, kulturą, tworzenie atmosfery dla koncertu muzyki dawnej, ale także integrowanie lokalnej społeczności z gośćmi i muzykami. Wymiana myśli i wrażeń po koncercie jest cennym doświadczeniem dla każdej ze stron. Warto podkreślić, że zaproszeni artyści stanowią czołówkę nie tylko polskich, lecz także europejskich i światowych wykonawców muzyki dawnej, dlatego koncerty są atrakcyjną propozycją nie tylko dla początkujących Słuchaczy, ale także dla wytrawnych Melomanów z całego kraju. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Anna Budzyńska, wszechstronna śpiewaczka operowa młodego pokolenia, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki barokowej, współczesnej i szeroko pojętej kameralistyce.
Anna Budzyńska, sopran. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach z CeciliąBartoli, SilvanąBazzoni, Teresą Żylis – Gara, Elizabeth Vidal, Jadwigą Rappé, EvąBlahovą, Heleną Łazarską oraz Anną Radziejewską. Z wykształcenia prawnik, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej, doktorantka macierzystej uczelni. Jest solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, założycielką i solistka zespołów barokowych Ensemble Toccante, Ensemble del Passato oraz Respiro d’Arte, wieloletni cantusprimus zespołu Artis Sonus. Występuje na prestiżowych festiwalach, a także wykonuje recitale w kraju i za granicą. Anna Budzyńska współpracuje z kompozytorami będąc prawykonawcą ich dzieł. Jest stypendystką Marszałka Wielkopolski w dziedzinie kultury. Działa aktywnie w wielu obszarach m.in. jest prezesem Fundacji Świat Możliwości, twórcą EDGE Music Studio, aktywnym organizatorem życia kulturalnego.
Orkiestra Famd.pl działa od 2009 roku pod skrzydłami Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie. Jej zadaniem której jest rozwijanie i popularyzacja nurtu wykonawstwa historycznego. Zespół gra na instrumentach barokowych i klasycznych używając przy tym historycznych praktyk, w tym dawnej estetyki i temperacji (kamerton a-415Hz oraz a-430 Hz). Repertuar Orkiestry obejmuje dzieła doby baroku, oświecenia i romantyzmu. Członkami orkiestry są muzycy grający na instrumentach historycznych, będący na co dzień solistami, kameralistami, jak i pedagogami renomowanych ośrodków muzycznych w kraju i za granicą. Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry jest dyrygent Paweł Osuchowski. Orkiestra stale występuje na polsko-niemieckim pograniczu w szeregu koncertów i festiwali. W latach 2010-20 orkiestra przedstawiła cykl koncertowy Beethoven non plus ultra, w ramach którego zaprezentowała wszystkie dzieła symfoniczne Mistrza z Bonn. Zespół rozwija stale działalność międzynarodową uczestnicząc w programach MKiDN – Promocja kultury polskiej za granicą, realizując tournee koncertowe na terenie Niemiec i Ukrainy, w trakcie których prezentował między innymi cykle: Koncerty Królewskie – Muzyka Dawnej Rzeczypospolitej i Muzyczne archiwa klasztorów polskich. Orkiestra ma w swoim dorobku premierowe nagrania symfonii Antonio Rosettiego z cyklu Vitae Pomeranorum Zaginiony Świat Muzyki Pomorskiej oraz prawykonanie zrekonstruowanej opery Józefa Elsnera Król Łokietek czyli Wiśliczanki. Zespół co roku koncertuje w ramach Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej jak i Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku na terenie Pomorza Zachodniego.
Paweł Osuchowski dyrygent i chórmistrz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Katlewicza. Swą wiedzę poszerzał pod kierunkiem Helmutha Rillinga, uczestnicząc w projektach koncertowych oraz kursach mistrzowskich jako stypendysta Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie. Występował przed międzynarodową publicznością na koncertach i festiwalach w Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Niemczach, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech i Włoszech. Założył i prowadził w latach 1993-2000 Uniwersytecką Orkiestrę Barokową Consortium Iagellonicum działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artysta zajmuje się także animacją i organizacją wydarzeń artystycznych, koncertów i festiwali, powołał do życia między innymi: Dni Bachowskie w Krakowie, Europa bez Granic – Muzyka bez Granic Kraków 2000, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Od 2002 roku jest kierownikiem artystycznym Chóru Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie. Od 2008 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Fundacji Akademia Muzyki Dawnej realizując działalność artystyczną i edukacyjną. Nagrał szereg albumów CD z muzyką polską oraz otrzymał nominację do nagrody Fryderyk za nagranie kompozycji Johanna Sebastiana Bacha. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadząc prace badawcze nad twórczością operową Józefa Elsnera, czego ukoronowaniem było prawykonanie i nagranie zrekonstruowanej opery Król Łokietek. Paweł Osuchowski prowadzi także działalność pedagogiczną, jak i popularyzatorską jako autor programów edukacyjnych i radiowych promujących dziedzictwo europejskiej kultury muzycznej. W okresie pandemii zrealizował z zespołami Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum i Orkiestry Famd.pl szereg nagrań i rejestracji filmowych dostępnych na stronie www.famd.pl(Link do innej strony).
Wstęp na koncert finałowy - wolny.
WKST
################################################################
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym. Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.
Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].
Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/FaktyKaliskie
https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw
Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/
Napisz komentarz
Komentarze