Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Noc w więzieniu, czyli Noc w Muzeum WIDEO

Kiedyś było postrachem i nikt z własnej woli nie chciał tam trafić. Dziś jest centrum szkolenia praktycznego i ciekawostką architektoniczno – historyczną, którą będzie można zwiedzić. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, która na potrzeby uczelniane zagospodarowała budynek po byłym więzieniu przy ul. Łódzkiej, zaprasza do zwiedzenia „zamku” na Tyńcu.
Kliknij aby odtworzyć

- Więzienie w Kaliszu funkcjonowało w różnych okresach historii Polski: w czasach zaborów, okupacji niemieckiej, w czasach stalinowskich i niepodległości, a także w odmiennych systemach prawnych, w tym penitencjarnych. Więźniami byli mężczyźni i kobiety, osoby młodociane, tymczasowo zatrzymani, śledczy i skazani na pozbawienie wolności, przestępcy kryminalni i uznani za politycznych. – mówi mjr Ewa Saganowska, rzecznik prasowy Kampusu Mundurowego Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Więzienie przy ul. Łódzkiej mimo solidności swoich murów od lat domagało się remontu. Taki miał być przeprowadzony w 2014 roku. Więźniowie i załoga obiektu zostali delegowani do innych placówek w kraju, z nadzieją, że po remoncie wrócą do Kalisza. W 2015 roku zapadła decyzja,  że więzienie będzie jednak zlikwidowane. Popadający w ruinę obiekt stał się sporym problemem dla samorządu kaliskiego, który musiał nim się opiekować, a nie miał dość dużego budżetu, by go zaadaptować na inne cele.

Dopisano nową historię

W końcu w 2020 roku dzięki porozumieniu obecnych władz miasta z władzami Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości zdecydowano, że budynek będzie przeznaczony na cele szkoleniowe przyszłych kadr służby więziennej z całej Polski.

-   Tak wyglądają typowe pawilony więzienne. Polskie więziennictwo, mimo starań ostatnich lat i budowy jednostek oraz pawilonów penitencjarnych, ma wieloletnie zaległości inwestycyjne i nasze jednostki w większości są w tego typu architekturze. Stąd szkolenia w takich miejscach jest zbliżone do tego, w jakich funkcjonariusze będą pełnili służbę. I w tych warunkach chcemy przygotować jak najnowocześniejsze sale, które muszą być pomieszczeniami, jakie znajdziemy w normalnych jednostkach, ale też muszą być celami mieszkalnymi – mówił nam gen. dr Marcin Strzelec, rektor – komendant SWWS.
 

Obiekt jest gruntownie remontowany, ale jego zabytkowy pawilon zachował historyczny charakter i jest ciekawym miejscem do zwiedzania.

Takie umożliwia uczelnia SWWS. W środę, 30 czerwca drzwi więzienia zostają otwarte dla zwiedzających. Między 16:00 a 23:00  goście będą mogli obejrzeć to, co dotąd było niedostępne zza wysokiego muru: pawilon penitencjarny, cele i ich wyposażenie, dyżurki oddziałowych i wychowawców. Obecni na miejscu funkcjonariusze i wykładowcy  Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości  zapoznają zwiedzających ze specyfiką  byłego zakładu karnego.

Obiekt można zwiedzać bezpłatnie, a wejść do niego będzie można od strony ul. Łódzkiej. Tuż przed zamknięciem więzienia, nasza ekipa telewizyjna jako ostatnia realizowała tam reportaż o życiu więźniów i historii więzienia. Materiał na You Tube dostępny TUTAJ ma ponad 2 miliony odsłon.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]