System ochrony przeciwpożarowej - definicja i cel
Zgodnie z Ustawą ochrona ppoż. polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Działania podejmowane w ustawowych ramach można podzielić na trzy kategorie: zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia; zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia oraz prowadzenie działań ratowniczych. Aby zagwarantować optymalne bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom i mieniu - wszystkie kategorie powinny być realizowane z pełnym zaangażowaniem, w oparciu o rzetelną wiedzę, z wykorzystaniem najwyższej jakości elementów i zapewnieniem dostępu do niezbędnych środków (w każdej kategorii i na każdym etapie realizacji / funkcjonowania systemu ppoż.).
Elementy systemu ochrony ppoż.
Do najważniejszych elementów systemów przeciwpożarowych należą: detektory ognia, detektory dymu, centrala sterująca oraz konfiguracja stałych / ruchomych urządzeń gaśniczych. Ponadto w skład systemów ppoż. wchodzą: alarmy pożarowe (czyli systemy sygnalizacji / ostrzegania), system oddymiania, system detekcji gazów toksycznych i wybuchowy, a także okna i drzwi przeciwpożarowe oraz inne mniejsze urządzenia i sprzęty niezbędne do przeprowadzenia skutecznej akcji gaśniczej. Wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej powinny być w 100% sprawne i odpowiednio skonfigurowane / zintegrowane ze sobą. Tylko wówczas będą mogły efektywnie pełnić przypisane im funkcje: wykrywczą (wykrywanie zagrożenia pożarowego / pożaru, wykrywanie toksycznych gazów / oparów, wykrywanie wybuchowych gazów / oparów), alarmową / ostrzegawczą (czytelne sygnalizowanie zagrożenia pożarem / pożaru), informacyjną (wysyłanie sygnału o pożarze - automatyczne lub ręczne, po uruchomieniu przez operatora), oddymiania i gaszenia.
Znaki przeciwpożarowe - po co one są?
Znaki ochrony ppoż. to szeroka kategoria znaków, których zadaniem jest wyraźne i czytelne wskazywanie poszczególnych elementów systemu ochrony przeciwpożarowej. Nawet najlepiej zaprojektowany i skrupulatnie zrealizowany system ochrony ppoż. wymaga dokładnego opisania, które pozwoli zarówno służbom ratowniczym, jak i osobom postronnym (przebywającym w budynku objętym w danym momencie zagrożeniem pożarowym) na szybkie odnalezienie wybranych urządzeń, sprzętów ora stałych elementów systemu.
Oznaczenia przeciwpożarowe - charakterystyka i przykłady
Oznaczenia przeciwpożarowe to białe piktogramy ppoż. umieszczone na czerwonym tle. Mogą one m.in. wskazywać umiejscowienie gaśnic, hydrantów wewnętrznych, drzwi i okien przeciwpożarowych, drabiny przeciwpożarowej, telefonu alarmowego, przycisku alarmowego itp. To również strzałki kierunkowe (białe na czerwonym tle), które wskazują najkrótszą drogę do sprzętu pożarniczego. Opcjonalnie na znakach mogą pojawiać się dodatkowe opisy, uszczegółowiające lub doprecyzowujące dany znak. Znaki ochrony przeciwpożarowej powinny być zgodne z normą ISO 7010:2012 lub PN-92/N-01256/01 (stara norma, znaki są niezmiennie dopuszczone do użycia i pozostają ważne).
Znaki zakazu, znaki ewakuacyjne - uzupełnienie znaków ppoż.
Uzupełnieniem znaków przeciwpożarowych są znaki zakazu (czarne piktogramy na białym tle, w czerwonej, okrągłej ramce) oraz znaki ewakuacyjne (białe piktogramy na zielonym tle). Znaki zakazu mogą wskazywać np. na zakaz gaszenia wodą, zakaz używania otwartego ognia, zakaz palenia papierosów czy zakaz zastawiania drogi pożarowej. Z kolei znaki ewakuacyjne mają ułatwiać przeprowadzenie skutecznej ewakuacji z budynku, obiektu budowlanego lub terenu objętego zagrożeniem pożarowym, pożarem lub innym zagrożeniem o charakterze miejscowym. W znakach ewakuacyjnych, w przeciwieństwie do znaków przeciwpożarowych, białe piktogramy umieszczono na zielonym tle.
Podsumowanie
Znaki przeciwpożarowe to szczególna kategoria znaków, stosowana do dokładnego opisywania elementów systemów ochrony ppoż. Czytelne, białe piktogramy ppoż., umieszczone na wyrazistym, czerwonym tle, pozwalaną na szybkie i skuteczne lokalizowanie poszczególnych urządzeń i sprzętów pożarniczych - zarówno służbom ratowniczym, jak i osobom postronnym. Oznaczenia przeciwpożarowe wskazują m.in. umiejscowienie gaśnic i hydrantów, przycisków alarmowych oraz drabin, okien i drzwi przeciwpożarowych.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu firmie TECHEM, producentowi znaków bezpieczeństwa i znaków ppoż.
Napisz komentarz
Komentarze