Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego znaki ochrony przeciwpożarowej są konieczne?

Ochrona przeciwpożarowa to różnego rodzaju działania, których celem jest ochrona życia i zdrowia ludzi i zwierząt oraz ochrona mienia - przede wszystkim przed pożarami, ale również przed klęskami żywiołowymi i innymi zagrożeniami miejscowymi. Wszelkie zasady dotyczące działań ppoż. zostały usystematyzowane i uregulowane za pomocą Ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej). W dokumencie m.in. zobowiązano właścicieli i zarządców budynków, obiektów budowlanych oraz terenów do stosowania odpowiednio skonstruowanych systemów przeciwpożarowych, które pozwolą efektywnie minimalizować ryzyko wybuchu pożaru i /lub znacząco ograniczać jego skutki. Nieodzownym elementem zgodnego z prawem i skutecznego systemu są znaki ochrony przeciwpożarowej. Jakie znaki ochrony ppoż. stosuje się w systemach ochrony przeciwpożarowej? Dlaczego znaki przeciwpożarowe są obowiązkowym elementem systemów ppoż.?
Dlaczego znaki ochrony przeciwpożarowej są konieczne?

System ochrony przeciwpożarowej - definicja i cel

Zgodnie z Ustawą ochrona ppoż. polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Działania podejmowane w ustawowych ramach można podzielić na trzy kategorie: zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia; zapewnienie sił i środków do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia oraz prowadzenie działań ratowniczych. Aby zagwarantować optymalne bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom i mieniu - wszystkie kategorie powinny być realizowane z pełnym zaangażowaniem, w oparciu o rzetelną wiedzę, z wykorzystaniem najwyższej jakości elementów i zapewnieniem dostępu do niezbędnych środków (w każdej kategorii i na każdym etapie realizacji / funkcjonowania systemu ppoż.). 

Elementy systemu ochrony ppoż.

Do najważniejszych elementów systemów przeciwpożarowych należą: detektory ognia, detektory dymu, centrala sterująca oraz konfiguracja stałych / ruchomych urządzeń gaśniczych. Ponadto w skład systemów ppoż. wchodzą: alarmy pożarowe (czyli systemy sygnalizacji / ostrzegania), system oddymiania, system detekcji gazów toksycznych i wybuchowy, a także okna i drzwi przeciwpożarowe oraz inne mniejsze urządzenia i sprzęty niezbędne do przeprowadzenia skutecznej akcji gaśniczej. Wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej powinny być w 100% sprawne i odpowiednio skonfigurowane / zintegrowane ze sobą. Tylko wówczas będą mogły efektywnie pełnić przypisane im funkcje: wykrywczą (wykrywanie zagrożenia pożarowego / pożaru, wykrywanie toksycznych gazów / oparów, wykrywanie wybuchowych gazów / oparów), alarmową / ostrzegawczą (czytelne sygnalizowanie zagrożenia pożarem / pożaru), informacyjną (wysyłanie sygnału o pożarze - automatyczne lub ręczne, po uruchomieniu przez operatora), oddymiania i gaszenia. 

Znaki przeciwpożarowe - po co one są?

Znaki ochrony ppoż. to szeroka kategoria znaków, których zadaniem jest wyraźne i czytelne wskazywanie poszczególnych elementów systemu ochrony przeciwpożarowej. Nawet najlepiej zaprojektowany i skrupulatnie zrealizowany system ochrony ppoż. wymaga dokładnego opisania, które pozwoli zarówno służbom ratowniczym, jak i osobom postronnym (przebywającym w budynku objętym w danym momencie zagrożeniem pożarowym) na szybkie odnalezienie wybranych urządzeń, sprzętów ora stałych elementów systemu. 

Oznaczenia przeciwpożarowe - charakterystyka i przykłady

Oznaczenia przeciwpożarowe to białe piktogramy ppoż. umieszczone na czerwonym tle. Mogą one m.in. wskazywać umiejscowienie gaśnic, hydrantów wewnętrznych, drzwi i okien przeciwpożarowych, drabiny przeciwpożarowej, telefonu alarmowego, przycisku alarmowego itp. To również strzałki kierunkowe (białe na czerwonym tle), które wskazują najkrótszą drogę do sprzętu pożarniczego. Opcjonalnie na znakach mogą pojawiać się dodatkowe opisy, uszczegółowiające lub doprecyzowujące dany znak. Znaki ochrony przeciwpożarowej powinny być zgodne z normą ISO 7010:2012 lub PN-92/N-01256/01 (stara norma, znaki są niezmiennie dopuszczone do użycia i pozostają ważne). 

Znaki zakazu, znaki ewakuacyjne - uzupełnienie znaków ppoż.

Uzupełnieniem znaków przeciwpożarowych są znaki zakazu (czarne piktogramy na białym tle, w czerwonej, okrągłej ramce) oraz znaki ewakuacyjne (białe piktogramy na zielonym tle). Znaki zakazu mogą wskazywać np. na zakaz gaszenia wodą, zakaz używania otwartego ognia, zakaz palenia papierosów czy zakaz zastawiania drogi pożarowej. Z kolei znaki ewakuacyjne mają ułatwiać przeprowadzenie skutecznej ewakuacji z budynku, obiektu budowlanego lub terenu objętego zagrożeniem pożarowym, pożarem lub innym zagrożeniem o charakterze miejscowym. W znakach ewakuacyjnych, w przeciwieństwie do znaków przeciwpożarowych, białe piktogramy umieszczono na zielonym tle. 

Podsumowanie

Znaki przeciwpożarowe to szczególna kategoria znaków, stosowana do dokładnego opisywania elementów systemów ochrony ppoż. Czytelne, białe piktogramy ppoż., umieszczone na wyrazistym, czerwonym tle, pozwalaną na szybkie i skuteczne lokalizowanie poszczególnych urządzeń i sprzętów pożarniczych - zarówno służbom ratowniczym, jak i osobom postronnym. Oznaczenia przeciwpożarowe wskazują m.in. umiejscowienie gaśnic i hydrantów, przycisków alarmowych oraz drabin, okien i drzwi przeciwpożarowych. 

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu firmie TECHEM, producentowi znaków bezpieczeństwa i znaków ppoż


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Do "Ktoś pytał"...A czy ktoś miliony polskich ateistów pytał czy chcą kościół katolicki finansować? NIE. A miliardy (ok 18 rocznie) z ateistycznych kieszeni płyną. 01 maja na tym portalu ukazał się temat BRAKU POLSKICH RĄK do pracy. Ciesz się, że ludzie z innych krajów chcą tu pracować. Na budowach np. ukraiński język słychać, bo polskich murarzy brak. itd. itd. Wiedz też, że gdyby nie Turcy i Jugosłowianie, to Niemcy (te zachodnie) tak szybko by się nie odbudowały. A zniszczone były na bogato.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 08:22Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodekAutor komentarza: Ktoś pytał?Treść komentarza: A kto bez pytania wydaje moje pieniądze zabrane w podatkach na te osoby? Czy ktoś spytał kaliszan czy chcą to centrum? W innych miastach były konsultacje i część miast NIE BĘDZIE mieć tych centr bo mieszkańcy nie zgodzili się.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:19Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodekAutor komentarza: AxlTreść komentarza: Gdy Pan Braun zostanie prezydentem szybko upora się z tym problememData dodania komentarza: 6.05.2025, 06:26Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodekAutor komentarza: Dzwonek.2002Treść komentarza: Spieszył się na cmentarz chybaData dodania komentarza: 5.05.2025, 22:08Źródło komentarza: Kierujący Toyotą uderzył w drzewo. Kobieta zajechała mu drogę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama