Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wolne Książki – akcja bookcrossingu trwa cały rok, ale dziś ma swój dzień. Gdzie znajdziemy uwolnione tytuły?

Można kupić, pożyczyć od znajomych lub wypożyczyć w bibliotece. Książkami można się też wymienić. Idea obchodzonego 15 czerwca dnia wolnych książek jest prosta – przeczytałeś, ale nie potrzebujesz tej pozycji w domowej bibliotece zostaw ją w kawiarni, autobusie, parku lub regale przeznaczonym do bookcrossingu. A jeśli skorzystałeś z takiego prezentu pamiętaj, by po przeczytaniu puścić tytuł dalej i może dodać coś od siebie. W Kaliszu odpowiednio oznaczone półki na uwolnione książki są w każdej bibliotecznej filii, ale też w wielu innych miejscach. Wystarczy się rozejrzeć.
Wolne Książki – akcja bookcrossingu trwa cały rok, ale dziś ma swój dzień. Gdzie znajdziemy uwolnione tytuły?

Kiedy narodziła się idea uwalniania książek? Niektórzy uważają, że już w XX wieku, inni raczej stawiają na wiek XXI. Wiadomo, że książkami wymieniamy się od zawsze – z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Jednak ideą bookcrossingu jest wymiana z obcymi. Podzielenie się z nimi opowieściami, które nas zachwyciły lub wiedzą, która nas zaskoczyła.

Książki w ramach bookcrossingu mają krążyć, ale jest podstawowa zasada, że nie tylko zabieramy książki do domu, ale też wymieniamy się. Jeśli załapiemy się na jakąś pozycję z książek uwolnionych przynieśmy jakąś inną w zamian. Książki mają krążyć – wyjaśnia Anna Kubiak (na zdj.) z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Przeczytaną, ale niepotrzebną nam już książkę możemy zostawić praktycznie w każdym miejscu, które uznamy za odpowiednie, by znalazła nowego właściciela. W tomie możemy też zostawić wiadomość, że tytuł szuka osoby, która go przeczyta.

Książkę, którą chcemy się podzielić możemy też zostawić lub wziąć ze specjalnie przygotowanych półek. Miejsca wymiany można znaleźć w kilku kaliskich restauracjach i kawiarniach. Jedną z nich jest Cafe Calisia w al. Wolności. Półka w lokalu stanęła wiele lat temu. I z powodzeniem działa do dzisiaj.

Nasi stali bywalcy zawsze spoglądają, co nowego jest na regale. Sami też przynoszą książki, którymi chcą się podzielić z innymi i one bardzo szybko znikają. A znaleźć można wszystkie gatunki literackie, książki nowe i wydane wiele lat temu – potwierdza Daria Pawlak, która prowadzi Cafe Calisia i zachęca do bookcrossingu. – Z jednej strony możemy znaleźć ciekawą książkę, a z drugiej taka wymiana wpisuje się w modę na posiadanie niewielkiej ilości rzeczy.

Jest też specjalny regał, który Miejska Biblioteka Publiczna ustawiła przy I LO im. Adama Asnyka. Tam praktycznie każdego dnia można znaleźć coś nowego i zobaczyć osoby korzystające z bookcrossingu. Podobne stoją, jeśli pogoda pozwala, przy wejściach do niektórych filii kaliskiej książnicy. A na pewno w każdej z nich jest półka z uwolnionymi książkami, które przynoszą mieszkańcy. Trafiają się nowe i stare. Łatwe, lekki i przyjemne, klasyka literatury i egzemplarze popularno-naukowe. Każdy egzemplarz trafia do działu gromadzenia i opracowania zbiorów. Jest oglądany przez pracowników. Część trafia do zbiorów bibliotek.

Dla oddających część z tych książek nie ma wartości, a dla nas bibliotekarzy niewielka rzecz może mieć znaczenie. Istotne są pieczęcie, dedykacje, rysunki lub notatki. Zdarza się, że w śród uwolnionych książek przekazanych bibliotece nieodpłatnie są egzemplarze bezcenne, dlatego zachęcamy osoby, które nie wiedzą, co zrobić z książkami aby oddać je nam – dodaje Anna Kubiak. -  Nie wyrzucajmy książek, tutaj doświadczeni bibliotekarze w dziale gromadzenia i opracowywania zbiorów naprawdę dokładnie każdą książkę oglądają i później jedne wzbogacają nasze zasoby, a reszta trafia na akcję bookcrossingu. Chodzi o to, że otrzyma drugie życie, czy jest to życie na bibliotecznym regale, czy na półce z uwolnionymi książkami.

Takie uwolnione przez bibliotekę książki zawsze mają specjalną pieczęć. Po pierwsze dzięki temu osoba, która wzięła tytuł pamięta o idei wymiany i krążenia tomów. Druga sprawa to fakt, że czasami książki znikały z półek hurtowo, a później można je było kupić na targowiskach, więc to też swego rodzaju zabezpieczenie przed takim puszczaniem w obieg wolnych książek. Bookcrossing jest ciekawą opcją na wakacje. Można książki zabrać w podróż i zostawić w miejscu, gdzie odpoczywamy. Bez martwienia się o konieczność oddania do biblioteki w terminie.

Jest też specjalna strona w internecie bookcrossing.pl, na której można się zarejestrować i śledzić aktualną mapę uwolnionych książek oraz dodawać swoje zostawione tytuły i miejsca ich oczekiwania na nowego czytelnika. W tym roku Fundacja Bookcrossing Polska zorganizowała w ramach Święta Wolnych Książek głośne czytanie, do którego mogły dołączyć placówki oświatowe oraz wszystkie organizacje, w których są osoby lubiące czytać. W Kaliszu akację zorganizowano w filii nr 2 MBP.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Suweren.Treść komentarza: Jak to możliwe że za Platformy obywatelskiej jest więcej cudzoziemców? To już na nich nie zagłosuje!Data dodania komentarza: 6.05.2025, 09:48Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodekAutor komentarza: xxxxTreść komentarza: do Kazik - a co mnie Niemcy obchodzą ??? I tak się cieszyli z tych imigrantów że teraz ich do Polski przerzucają. Najlepiej sprowadźmy tutaj wszystkich a my będzie leżeć i pachnieć. Co za debilizm z taką wypowiedzią.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 09:01Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodekAutor komentarza: KazikTreść komentarza: Do "Ktoś pytał"...A czy ktoś miliony polskich ateistów pytał czy chcą kościół katolicki finansować? NIE. A miliardy (ok 18 rocznie) z ateistycznych kieszeni płyną. 01 maja na tym portalu ukazał się temat BRAKU POLSKICH RĄK do pracy. Ciesz się, że ludzie z innych krajów chcą tu pracować. Na budowach np. ukraiński język słychać, bo polskich murarzy brak. itd. itd. Wiedz też, że gdyby nie Turcy i Jugosłowianie, to Niemcy (te zachodnie) tak szybko by się nie odbudowały. A zniszczone były na bogato.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 08:22Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodekAutor komentarza: Ktoś pytał?Treść komentarza: A kto bez pytania wydaje moje pieniądze zabrane w podatkach na te osoby? Czy ktoś spytał kaliszan czy chcą to centrum? W innych miastach były konsultacje i część miast NIE BĘDZIE mieć tych centr bo mieszkańcy nie zgodzili się.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:19Źródło komentarza: „Widać znaczny wzrost liczby cudzoziemców”. Powstanie nowy ośrodek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama