Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skarby Sanktuarium ZDJĘCIA

Dwie niewielkie sale, a w nich skarby dzieł sztuki sakralnej z przestrzeni wieków – w poniedziałek oficjalnie otwarto Skarbiec Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tworzenie miejsca ekspozycji trwało kilka lat. Obejmowało remont pomieszczeń nad zakrystią i konserwację szat, naczyń i przyborów oraz dzieł sztuki. 
Skarby Sanktuarium ZDJĘCIA

Pierwsza wzmianka o Skarbcu kościelnym pochodzi z lat 1871-83. Znajdował się on w przedsionku przed kapitularzem. Wcześniej obie izby stanowiły całość. Podziału dokonano w XVIII wieku. Z tamtego czasu pochodzi klatka schodowa, której stopnie pokryte są autentycznymi dębowymi deskami. W czasie prac konserwatorskich w 2012 roku dokonano wielu cennych odkryć w pomieszczeniach, które od dziś służą jako Skarbiec Sanktuarium. 

W Skarbcu można zobaczyć niezwykle cenny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Madonna od ognia) z 1424 roku. Malowidłu przypisuje się ochronę od ognia i otacza wielkim kultem. To najstarszy zachowany zabytek malarstwa gotyckiego w Wielkopolsce.  

- Same pomieszczenia przeszły wiele przeróbek, jednak ciągle czytelne są gotyckie elementy z przełomów XIII/XIV. W pierwszym  odkryto interesujące wnęki. Jedną z nich zaszklono. Pierwotnie najprawdopodobniej znajdowała się tam skrzynka na kościelne precjoza i datki – mówił wykonawca prac, Marek Kawczyńki.

Kodeks kantora ufundowany przez arcybiskupa Jana Łaskiego. Został zamówiony w katedralisa Abrahama w Krakowie. Został ukończony w 1520 roku.   

Kolejna wnęka, tuż obok schodów, to według konserwatorów pozostałość po tajemniczym przejściu, a najokazalsza, w której w tym momencie eksponowany jest oryginał obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem (kopia znajduje się w ołtarzu głównym) to zapewne wnęka prymasowska. W czasie prac znaleziono w niej fragmenty polichromii. Kolejna sala obecnego Skarbca to dawna sala posiedzeń kapituły kanoników. W tym pomieszczeniu pozostały ślady prac z 1718 roku i pierwszej połowy XIX wieku. O wiek starsze jest ceglaste sklepienie. Najwięcej prac było jednak przy samych eksponatach. Tych, poza szatami liturgicznymi, nie jest wiele. Dlatego było możliwe pokazanie wszystkiego, co nie służy już duchownym w czasie nabożeństw.

Kielich mszalny ofiarowany przez Kazimierza III Wielkiego. Naczynie zdobią królewskie lilie w kolorze niebieskim i srebrne lwy. Na stopie widnieje napis łaciński chwalący fundatora. Zabytek to arcydzieło złotniczej sztuki gotyckiej. W Skarbcu można zobaczyć tylko kopię kielicha. Podobnie jest w przypadku romańskiej pateny ofiarowanej przez Mieszka III Starego. Najstarszy zabytek złotnictwa w zbiorze to też kopia.     

- Szaty były przechowywane w Skarbcu, ale w złym stanie. Wymagały odnowienia, wyczyszczenia - mówi dr Ewa Andrzejewska z zespołu przygotowującego Skarbiec.Z każdej dziedziny, czy to malarstwo sztalugowe, czy tablicowe, złotnictwo, papier, pergamin jest ileś obiektów godnych uwagi. Warte są zatrzymania się dłużej nad nimi choćby z racji wartości artystycznych lub z uwagi na osobę, która je ufundowała, albo historii, która się z nimi łączy, jak np. mała wyczeka. To niepozorny obiekt, który w zbiorach innych muzeów jest na tuziny. W zbiorach Kalisza jest to unikatowy obiekt złotnictwa świeckiego  – dodaje  Andrzejewska.

Szaty liturgiczne to największa kolekcja tworząca skarby Sanktuarium. W Skarbcu można oglądać kilka sztuk z kilkuset zgromadzonych. Ornaty, ze względu na stan tkanin i konieczność ich „odpoczynku” od światła, będą co jakiś czas wymieniane. 

Skarbiec poświęcił ks. bp. senior Stanisław Napierała. W czasie otwarcia mówił o niezwykłości miejsca i samych eksponatów, podkreślając, że osoby, które odwiedzą Skarbiec poczują siłę wszystkich przedmiotów, z których każdy ma swoją bogatą historię.

Pierwszy zabytek, który wita zwiedzających Skarbiec, to obraz Chrystusa u słupa z XVII wieku. Oprawiony jest w nieco późniejszą – rokokową – ramę. 

- W Skarbcu czuje się kompetencje ludzi, którzy podjęli się prac konserwatorskich. To nie są duże pomieszczenia, ale są starannie zabezpieczone w przekazie historycznym. Człowiek jest zauroczony klimatem, który stwarzają obie sale i umieszczone w nich zabytki – powiedział biskup senior.

Ekspozycja to także spora kolekcja relikwii. 

W poniedziałek Skarbiec poświęcono i zaprezentowano bezcenne zbiory. Od 4 kwietnia będzie dostępny dla zwiedzających.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]