Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przebudowa domu - jak ją zorganizować?

Decyzja o przebudowie domu może zapaść w różnych sytuacjach. Najczęściej związana jest z przewidywanym powiększeniem się rodziny. Również ograniczenia ruchowe i konieczność dostosowania miejsca zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej bywają czynnikiem decydującym o przebudowie. Co należy zrobić, aby prace przebiegały sprawnie i bez zakłóceń?
Przebudowa domu - jak ją zorganizować?

Przebudowa domu a formalności

Bardzo wielu inwestorów nie rozróżnia pojęć przebudowy, rozbudowy i nadbudowy. Tymczasem według ustawy Prawo budowlane nie są one tożsame. [1] Przebudową nazywamy wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak:

  • kubatura
  • powierzchnia zabudowy
  • wysokość
  • długość
  • szerokość
  • liczba kondygnacji.

Jeżeli powyższe parametry ulegają zmianie, wówczas mówimy nie o przebudowie, a o rozbudowie lub nadbudowie budynku.

Nie są potrzebne żadne formalności urzędowe, jeżeli nie jest planowana przebudowa elementów konstrukcyjnych budynku ani przegród zewnętrznych. Innymi słowy, nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia wyburzenie ścian działowych, przesunięcie drzwi bądź zmiana wielkości drzwi wewnętrznych. Zgłoszenie z projektem składa się w przypadku zmian w przegrodach zewnętrznych, ale bez wpływu na zmianę kubatury, np. zabudowa balkonu lub tarasu. Jeżeli dom wolnostojący został wybudowany na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, również takiego zgłoszenia wymagają następujące prace:

  • Wykonanie otworów okiennych i drzwiowych
  • Wykonanie okien połaciowych
  • Wykonanie nowych przewodów wentylacyjnych w związku ze zmianą usytuowania kuchni bądź łazienki.

Przebudowa niektórych obiektów wciąż wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy obszar oddziaływania obiektu w wyniku przebudowy zostanie zwiększony w stosunku do tego, który został określony przez architekta w projekcie budowlanym.

  • Do zgłoszenia i do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć następujące dokumenty:
  • rysunki – w przypadku zgłoszenia
  • projekt budowlany – przy zgłoszeniu oraz wniosku o pozwolenie na budowę.

oświadczenie o prawie dysponowania obiektem do celów budowlanych – przy wniosku o pozwolenie na budowę i niektórych zgłoszeniach.

Szczegółowy wykaz dokumentów w poszczególnych przypadkach określa cytowana ustawa Prawo budowlane.

Budżet, kosztorys, plan prac

Przebudowa domu może pochłonąć niemałe koszty. Każdy z nas ma jednak ograniczenia, których nie chce lub nie może przekroczyć. Wiemy też, że każdy remont, również i przebudowa, zawsze generuje dodatkowe, nieprzewidziane wydatki. Dlatego budżet należy cały czas monitorować i na bieżąco kontrolować zgodność prac z kosztorysem. Rozdzielamy koszty materiałów i robocizny, wówczas będzie łatwiej panować nad wydatkami.

Plan prac warto ułożyć, zaczynając… od końca. Mając wytyczony cel i końcowy rezultat, można przemyśleć i najlepiej wypisać wszystkie czynności, które należy wykonać, a następnie uporządkować je we właściwej kolejności. Warto poprosić o konsultację w tym zakresie fachowca, a w każdym razie osobę z doświadczeniem budowlanym; nie ma bowiem dwóch identycznych przypadków i każda przebudowa wymaga innych prac.

Po stworzeniu harmonogramu trzeba skompletować ekipę remontową, ewentualnie zamówić hydraulika i elektryka z uprawnieniami – jeżeli konieczne będzie przebudowanie instalacji. Na koniec pozostaje ustalenie terminów rozpoczęcia poszczególnych etapów przebudowy i do tych dat dopasować działania przygotowawcze.

Co przygotować?

Przebudowa wiąże się z powstawaniem gruzu w wyniku skuwania tynków, wyburzania ścian działowych, itp. Gruz musi być na bieżąco usuwany, nie wolno składować go na posesji. Konieczne jest zatem zamówienie kontenera. Najlepiej skontaktować się z działającą najbliżej firmą, która wypożycza kontenery do wywozu gruzu i odpadów budowlanych, taką jak SKIP. Podstawi ona kontener o żądanej pojemności nawet tego samego dnia, jeżeli zamówienie zostanie złożone w godzinach rannych. Po zapełnieniu kontener zostanie odebrany i ewentualnie podstawiony pusty, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Należy również przygotować zaplecze socjalne dla ekipy – toaletę przenośną, miejsce do przebrania się i spożywania posiłków, a w przypadku wynajęcia ekipy stacjonarnej – kontener mieszkalny. Przebudowa trwa niekiedy kilka tygodni i codzienny dojazd ekipy wiąże się z niebagatelnymi kosztami, które można zastąpić opłatą za wynajęcie kontenera mieszkalnego – około 1000 zł za miesiąc. Kontener taki wyposażony jest we wszystkie instalacje i umeblowany.

[1] Ustawa z dnia 7 lipca 1994 prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, 2127, 2320, z 2021 r. poz. 11, 234, 282, 784) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Troszkę pokoryTreść komentarza: Bad Company. A na co oni są tacy bad?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Dawid walczy o życie. PILNY apel bliskich!Autor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Szkoły które nie przyjmują dzieci z różnych środowisk i " elimnują" słabeuszy już na etapie naboru zawsze będą miały najlepsze wyniki. Niech spróbują popracować z dziećmi z różnych środowisk i uzyskać świetne wyniki. W tzw. szkołach publicznych, taka "segregacja" jest niedopuszczalne min. dlatego, by nie dopuścić do wyliczeń dzieci. Znam co najmniej kilkoro dzieci, które chodziły do np Nszaretanek, które były bardzo przeciętne w nauce, a na egzaminach uzyskiwały całkiem niezłe wyniki. Myślę, że odgrywa tu rolę fakt, iż nie ma w tych grupach szkolnych uczniów bardzo słabych, które by "spowalniały" grupę. Ale później w dalszym kształceniu ci uczniowie wcale nie radzili sobie lepiej, niż uczniowie, którzy osiągnęli dobre wyniki w szkołach powszechnych.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Uczniowie poznali wyniki egzaminów. Jak poradziły sobie kaliskie szkoły?Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Trzeba przyznać, że nachalna propaganda PiS i Konfederatów działa. Ciemny lud to łyka. A kilka dni temu Czaputowicz (minister w czasach PiS) w Faktach tłumaczył dziennikarzowi, jak za jego kadencji tysiącami wpuszczano emigrantów wiedząc, że oni nie chcą w Polsce zostać. Miała to być odpowiedź na histerię bąkiewiczowych "patriotów" broniących granic, przed odsyłaniem przez niedobrych Niemców, tych "inżynierów" i "artystów" z POLSKIMI WIZAMI!! z powrotem do naszej krainy.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:46Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: efkaTreść komentarza: JAKOŚ NIEE WIERZĘ ,W TE KONTROLE SAMOCHODÓW I BAGAŻNIKÓW ( KAŻDEGO SAMOCHODU ) . NIEMCY JAK ZWYKLE BĘDA ROBIĆ SWOJE , JEŚLI NIE PRZEZ PRZEJŚCIA GRANICZNE , TO LASEM POD OSŁONA NOCY /// GRANICE POLSKI Z NIEMCAMI POWINNY ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE /// --JAK ŚWIAT ŚWIATEM , NIGDY NIEMIEC NIE BĘDZIE POLAKOWI BRATEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:39Źródło komentarza: Z Kalisza na granice. Nasi funkcjonariusze na posterunku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]