Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawostki z życia Św. Hildegardy, które warto znać

Z roku na rok grono naśladowców św. Hildegardy się powiększa. I nic dziwnego, bowiem ta święta i uczona mniszka była jedną z najbardziej niezwykłych postaci średniowiecznej Europy. Pozostawiła po sobie wiele dzieł, a jej porady na temat zdrowia zachęciły do zmiany stylu życia już tysiące osób. Kim była św. Hildegarda? W jaki sposób mniszka żyjąca 1000 lat temu może inspirować współczesnych ludzi? Przedstawiamy kilka ciekawostek z życia św. Hildegardy, które warto znać.
Ciekawostki z życia Św. Hildegardy, które warto znać
  1. Promowała zdrowy styl życia

Ostatnio dużo mówi się o potrzebie zmiany codziennych nawyków na zdrowsze. Ma w tym pomóc regularny wysiłek fizyczny, dobrze zbilansowana dieta czy też walka ze stresem. Sądzisz, że zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia to osiągnięcie współczesności? Nic bardziej mylnego! Św. Hildegarda przypominała o tym już… tysiąc lat temu. Ta mistyczka i uczona podkreślała, że właściwa dieta, odpowiednia ilość snu oraz ruchu, unikanie stresu i rozwój duchowy są najlepszymi sposobami na długowieczność i zdrowie. Szczegółowe wskazówki św. Hildegardy na temat zdrowego stylu życia możesz znaleźć na stronie: https://hildegarda.edu.pl/.

  1. Zalecała krwioupusty i dietę leczniczą

Czy wiesz, że zdaniem św. Hildegardy jedną  z najskuteczniejszych metod oczyszczania organizmu są… krwioupusty. Święta podkreślała, że w ciele człowieka krąży wiele szkodliwych substancji, które znalazły się tam wskutek złej diety, przemęczenia czy stresu. Tymczasem toksyny mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, które trudno wyleczyć. Upuszczanie krwi jest według mniszki najlepszym sposobem na usunięcie z organizmu niebezpiecznych substancji. Prawidłowo wykonany zabieg ma przywrócić zdrowie i witalność. Krwioupusty są praktykowane do dzisiaj, a jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polegają, zajrzyj na stronę: https://hildegarda.edu.pl/krwioupusty/. Kolejną metodą lecznicza zalecaną przez świętą, jest wzmacnianie ciała poprzez odpowiednią dietę. W Internecie i książkach można znaleźć mnóstwo przepisów na dania, które mają wspomóc organizm w walce z chorobami. Jako przykład może posłużyć chociażby zupa kolagenowa św. Hildegardy. Zawarte w niej składniki odżywcze wzmacniają kości i przyspieszają ich regenerację po złamaniach czy innego rodzaju urazach. Szczegółowy przepis na zupę znajdziesz pod tym linkiem: https://hildegarda.edu.pl/zupa-kolagenowa/.

  1. Żyła w zgodzie z naturą

O ekologii wspomina się wszędzie: w telewizji, w radiu, w Internecie, w gazetach. Promuje się produkty spożywcze oraz pielęgnacyjne, których receptury oparte są na naturalnych składnikach. Jednak i ten trend nie jest zjawiskiem obecnym wyłącznie w dzisiejszych czasach. Św. Hildegarda już kilkaset lat temu podkreślała, że natura zapewnia wszystko, czego potrzebuje człowiek. Dzięki uważnej obserwacji przyrody, św. Hildegarda zdołała opracować wiele receptur na maści i kremy, w których znajdziemy rośliny oraz zioła. Preferowała zdrową naturalną dietę, naturalne metody pielęgnacyjne i lecznicze. Św. Hildegarda już w XII wieku uczyła jak żyć eko.

  1. Opracowała dietę orkiszową

Sybilla znad Renu stworzyła wiele przepisów na zdrowe dania. Głównym składnikiem, który zalecała wykorzystywać w kuchni jest orkisz. Święta Hildegarda zauważyła dobroczynne działanie orkiszu już tysiąc lat temu, bez profesjonalnych badań laboratoryjnych i sprzętów. To zboże zawiera szereg cennych substancji odżywczych: białko, błonnik, witaminy A, E, K oraz witaminy z grupy B, a także: cynk, fosfor, magnez, potas, miedź czy żelazo. Ponadto dostarcza do organizmu rodanid, czyli substancję która wzmacnia układ immunologiczny. Orkisz przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi, usprawnia pracę układu pokarmowego, zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia krążenie, a prozdrowotnych właściwości jest o wiele, wiele więcej.

  1. Pisała, komponowała, głosiła

Hildegarda z Bingen miała wiele talentów i zainteresowań. Pozostawiła po sobie kilka dzieł z zakresu teologii, przyrodoznawstwa i medycyny. Stworzyła kilkadziesiąt pieśni, do których napisała słowa i muzykę. Prowadziła korespondencję z największymi postaciami epoki: biskupami, papieżami, cesarzami. Odbyła także kilka podróży kaznodziejskich, podczas których wzywała do nawrócenia.

Św. Hildegarda wiedziała jak dbać o zdrowie i znała receptę na długowieczność (sama żyła ponad 80 lat, czyli prawie dwa razy dłużej niż wynosiła średnia wieku w tamtych czasach). Dostrzegała ścisłą zależność pomiędzy ciałem a duchem i wiedziała jak zaprowadzić równowagę pomiędzy tymi sferami. Warto więc zapoznać się z życiorysem i wskazówkami św. Hildegardy, by wreszcie odmienić swoje życie i cieszyć się zdrowiem.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama