Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spór o rozwój Chmielnika. Budować, ale gdzie i co? WIDEO

Rozwijać Kalisz, ale nie tam i nie w ten sposób? Dyskusja nad planem zagospodarowania przestrzennego osiedla Chmielnik trwa. Część mieszkańców nie zgadza się na zabudowę wielorodzinną w sąsiedztwie, inni zaś takich inwestycji chcą, bo wpłynie ona na atrakcyjność ich terenów. We wtorek radni ponownie dyskutowali o tym z mieszkańcami, a dziś o przyszłości osiedla zadecydują podczas sesji Rady Miasta.
Kliknij aby odtworzyć

Radni i urzędnicy spotkali się z mieszkańcami, by przedstawić im najnowszą koncepcję planu zagospodarowania przestrzennego.

 - Tu gdzie stoimy, dokładnie w tym miejscu zaprojektowana została zabudowa jednorodzinna i zaraz za nią dwa pasy zabudowy wielorodzinnej, do tego cały układ dróg publicznych, do tego sieć dróg wewnętrznych – wyjaśniała zgromadzonym mieszkańcom Agnieszka Wypych, zastępca naczelnika Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury UM Kalisz.

 Na tym terenie wcześniej zakładano, że będzie rozwijać się przemysł i mogła tu powstać fabryka np.  jak ta w sąsiedztwie czyli Kilargo. Plan zmieniono na zabudowę wielorodzinną. Wtedy wielu mieszkańców nie chciało się z nim zgodzić, bo bloki nie pasują tu do zabudowy jednorodzinnej. Plan zmieniono ponownie i ograniczono zabudowę do parteru i dwóch pięter.

- Czekamy na opinię mieszkańców, no ale dobrze jest, że radni przyjechali tutaj żeby przypatrzyć się jak ten teren wygląda i czy da się pogodzić kwestię rozwoju Kalisza i rozwoju budownictwa mieszkaniowego z interesami mieszkańców, którzy mieszkają tutaj już w chwili obecnej – mówił nam we wtorek Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Radnym trudno będzie się wsłuchać w głos mieszkańców i nim kierować, bo na Chmielniku panuje dwugłos.

-  Jesteśmy za rozbudową miasta, ale nie koniecznie za tym jak to nazywają wille miejskie. Jeśli to będą parter +  2 piętra, to będzie tu około 400 rodzin. Na takim obszarze, to i tak będzie bardzo gęsta zabudowa.  -  Kalisz jest podzielony na dzielnice i to jest dzielnica domków jednorodzinnych, a nie bloków. I kosztem mieszkańców ma powstać niby nowe osiedle nowoczesne – mówią nam przeciwnicy rozbudowy Chmielnika zabudową wielorodzinną.

 Ci mieszkańcy chcą zachować wiejski charakter Chmielnika. Inni chcą postępu, również w imię rozwoju Kalisza.

 

- To jest takie proste przysłowie, ja mogę jeździć samochodem, ale najlepiej jakby sąsiad jeździł na rowerze. Nie bo nie, bo ja tu będę marchewkę sobie sadził. Wie pan, od 2010 roku z Kalisza spadło 11 tysięcy mieszkańców. No to za 10 lat będzie nas jeszcze mniej – mówi nam zwolennik rozbudowy osiedla.

 

Na Chmielniku jest sporo terenu na inwestycje mieszkaniowe, sporo porównując z centrum miasta gdzie prywatni deweloperzy próbują wcisnąć nowe inwestycje w każdą wolną przestrzeń.  Wybudowanie willi miejskich w Chmielniku dla części mieszkańców to szansa na uzbrojenie ich działek i podniesienie ich wartości.

- Jest mnóstwo właścicieli innych działek, którzy też coś by chcieli tutaj zrobić. Nie wiem, sprzedać, obojętnie co, ale nie możemy, bo nie ma drogi. I tylko jest, że blokowiska, blokowiska. Z drugiej strony mieszkamy w mieście, miasto Kalisz powinno się rozwijać. A jeśli ktoś chce mieć sielankę, to niech się wyprowadzi na wieś, gdzieś do lasu – powiedziała jedna z właścicielek działek na Chmielniku.

- Nie można też doprowadzić do konfliktu społecznego na tym obszarze, że będziemy tu planować, jak mówią mieszkańcy 400 czy 500 mieszkań, nie wiem czy to jest prawda. W tym obszarze gdzie infrastruktura drogowa jest bardzo uboga, nie da się pomieścić 400 mieszkań na tym małym obszarze – powiedział Eskan Darwich, radny klubu Polska 2050.

Konflikt społeczny na Chmielniku już jest i dotyczy nie tylko planu zagospodarowania przestrzennego, ale sposobu prac nad nim, informowania o zmianach i relacji mieszkańców z radą osiedla. Mieszkańcy patrzą na ten teren przez pryzmat swoich posesji i komfortu ciszy i zieleni. A dziś radni podczas sesji będą musieli  na sprawę spojrzeć z perspektywy nie tylko jednego osiedla a interesu wszystkich mieszkańców i podjąć konieczną, ale niepopularną dla wszystkich decyzję.

A pełna relacja ze spotkania radnych z mieszkańcami Chmielnika dziś w wiadomościach Telewizji Kalisz.

MS, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]