Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Maturzyści rachowali ZDJĘCIA i WIDEO

Jest nazywana królową nauk, ale i zmorą maturzystów. Matematyka ponoć spędza sen z powiek większości przystępujących do egzaminu dojrzałości. Szczęśliwie tegoroczni abiturienci matmę mają już za sobą, a uczniowie „Ekonomika” stres drugiego dnia matur postanowili wypuścić w powietrze. Towarzyszyliśmy im tuż po wyjściu ze szkoły i zapytaliśmy, czy faktycznie matematyka jest taka straszna, jak ją malują?
Kliknij aby odtworzyć

Dziś o godzinie 9:00 odbył się kolejny sprawdzian wiedzy maturzystów. Tym razem zmagali się oni z matematyką. Arkusz egzaminacyjny składał się z dwóch części: testu i kilku zadań otwartych. Ze względu na COVID-19 matura przeprowadzona była na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Z samych zadań zamkniętych można było zdobyć około 62%. Zrezygnowano także ze stereometrii w zadaniach otwartych, które zwykle sprawiały dużo kłopotów uczniom. Czy mimo to matura była prosta?

Myślę że była łatwiejsza, niż wczorajszy polski. Więcej się przygotowywałem, więc lepiej mi poszło – powiedział nam jeden z uczniów „Ekonomika”.

Wydaje mi się, że dobrze mi poszło, lecz sądzę, że wcześniejsze roczniki miały o wiele łatwiej. Materiał miał być okrojony, miała być łatwiejsza, ale myślę, że była trudniejsza – przekonuje z kolei inny uczeń.

Nie od dziś wiadomo, że wiedzę najlepiej przekazuje nauczyciel i nie każdy uczeń jest w stanie przyswoić cały materiał samodzielnie. Tryb zdalny sprawił, że uczniowie zaczęli dostrzegać wartość przekazywanej wiedzy i ważność kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem. Niejeden z maturzystów zdecydowanie odpowiadał, że w trybie zdalnym czułby się lepiej przygotowany.

Myślę, że od każdego ucznia zależy, czy nadrobił ten materiał w domu, bo liczą się chęci. Czy w domu czy w szkole wychodzi na to samo, ale ten kontakt z nauczycielem jest o wiele, wiele lepszy na stacjonarnych – mówił jeden z uczniów

Podobnego zdania są nauczyciele. Dla nich to również nie był najłatwiejszy czas, a maturalne oceny będą świadczyć także o ich pracy.

Nabywanie wiedzy z matematyki bez kontaktu na żywo z nauczycielem jest trudne, szczególnie kiedy wprowadzane są nowe treści, takie, z którymi młodzież wcześniej nie miała styczności na wcześniejszych etapach edukacji – powiedziała nam Izabela Rogińska, nauczycielka matematyki w ZSE w Kaliszu.

Zaraz po napisaniu egzaminu klasa 4C postanowiła się zjednoczyć i pomimo długiego okresu, gdy się nie widzieli zrobić coś razem ze swoją wychowawczynią. Zdalna nauka i stacjonarna matura to ogromny wysiłek, stres i nerwy. Wszystkie negatywne emocje, które przyniosła pandemia, uczniowie postanowili umieścić w balonach, które następnie zostały przebite na znak uwolnienia pejoratywnych uczuć. Zaraz po tym, wychowawczyni powiedziała kilka słów, które były pokrzepiające dla każdego ucznia. Nikt nie ukrywał, jak przykrą atmosferę stworzyła pandemia. Nie brakowało też łez wzruszenia.

Chciałyśmy uczcić to, że kończymy szkołę w warunkach takich, jak kończymy… Umieściłyśmy tam nasze wszystkie złe emocje, które mamy nadzieję zamienią się na pozytywny wynik z matury – powiedziała jedna z uczennic.

Inicjatorką była Joanna Gałkowska-Witasiuk, nauczycielka przedmiotów zawodowych oraz wychowawczyni klasy 4C. Symboliczny balon to nie wszystko, bo w przedsięwzięciu chodziło głównie o umocnienie więzi i integrację między nauczycielem a wychowankami, którzy długo nie nacieszyli się swoją obecnością, a spotkali się dopiero podczas egzaminu. Jak sama mówiła, wykorzystali kolorowe balony, bo każdy z jej uczniów jest inny, a razem tworzą zgraną całość.

Jutro trzecia, obowiązkowa część egzaminu dojrzałości – język nowożytny. Dla niektórych będzie to już ostatnia prosta do zakończenia matur. Przed innymi natomiast jeszcze przedmioty dodatkowe. Wszystkim życzymy powodzenia.

JF, fot. JF, FB ZSE



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Szkoda że radni kaliskiej PO tj Luszczykiewicz, Grodzinski, Małecki, Kołaciński, Sekura Nowicka, Chrzanowski. Tak jak inni radni, nie poparli wniosku miasta o to żeby kolej zatrzymywała się w Kaliszu. To jest skandal. Zobaczcie na rzęski. Oni wstrzymali się od głosu czyli są przeciwni rozwojowi Kalisza. Dla mnie to jest niepojęte.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 08:03Źródło komentarza: CPK skupuje domy ludzi. Wiemy gdzie i ile „Dobrowolnych Nabyć”Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Trzeba uświadamiać Kaliszan że głównym zadaniem osób z kaliskiego PO takich jak pani Sekura, pan Kołaciński, pan Grodzinski, pan Małecki itd. Jest walka o zmianę nazwy tej ulicy. I to żeby zablokować przystanek szybkiej kolei (nie głosowanie za) czy zablokowanie powstania filharmonii. Oni są odklejeni od rzeczywistości. Wiecznie w opozycji. Dobrze że udało się odwołać dyrektora szpitala. Nie dla PO w Kaliszu. Nie dla tych ludzi.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 08:00Źródło komentarza: Powstaje trzeci blok. Przy ulicy KinastowskiegoAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Trzeba pilnować zamykania bram , furtek i szczelności płotu. Dzika świnia potrafi otworzyć furtkę zamkniętą na "zatrzask " . Musi być zamykanie na zasuwkę.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 21:37Źródło komentarza: Niepokojąca sytuacja na kaliskim cmentarzu. Zniszczone groby i bezradność bliskichAutor komentarza: Jan NiezbędnyTreść komentarza: Szczerze? A co nas obchodzi wiadukt w Słupcy? Lekarza !Data dodania komentarza: 5.07.2025, 19:46Źródło komentarza: Wiadukt do wyburzenia. Na ważnej „krajówce” służył 70 lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]