Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ptasia grypa wyhamowuje. Jednak bioasekuracja to konieczność, by sytuacja się nie powtórzyła

Zabezpieczenie kurników, paszy i balotów słomy, którą wyścieła się kurniki – to podstawa w obronie ferm przed ptasią grypą, która dziesiątkuje powiat kaliski. Wirus pojawił się ponad trzy tygodnie temu i w tym czasie wykryto już ponad 30 ognisk tej choroby, a każde oznacza konieczność wybicia hodowli oraz drobiu z gospodarstw kontaktowych. W sumie to setki tysięcy sztuk ptactwa.
Ptasia grypa wyhamowuje. Jednak bioasekuracja to konieczność, by sytuacja się nie powtórzyła

Najwięcej ognisk jest wśród kaczek rzeźnych oraz gęsi. W tych hodowlach konieczne jest podściełanie ptactwa słomą, która najczęściej przetrzymywana jest w balotach na świeżym powietrzu. I właśnie razem ze świeżą ściółką wirus zostawiony przez dzikie ptactwo może być przenoszony do kurników.

Dzikie ptactwo to główne źródło przenoszenia śmiertelnego dla drobiu wirusa – przypomina Tomasz Wielich, wojewódzki inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt. - Trzeba zwrócić uwagę, czy baloty są czyste, czy nie zostały odkryte i zostawione, co umożliwia dostęp do nich ptakom wolno żyjącym. Zalecamy, by nie ścielić warstwami wierzchnimi, ale też dolnymi. Tam bytują lisy i one też mogą zanieczyszczać słomę, przynosząc upolowane dzikie zakażone ptaki. Najlepsze są warstwy środkowe.

Konieczne jest też zabezpieczenie paszy, którą karmi się ptactwo oraz przestrzeganie higieny. Wejście do fermy i kurników powinna poprzedzać dezynfekcja na specjalnych matach. A każdy, kto pracuje bezpośrednio przy drobiu powinien zmienić strój na specjalny roboczy.

Według weterynarzy sytuacja zaczyna być stabilna. A dynamika wykrywania nowych ognisk zwalnia. Każda ferma, w której potwierdzono ptasią grypę oraz stada kontaktowe są likwidowane. Rolnicy mogą ubiegać się odszkodowanie, jednak zanim otrzymają pieniądze konieczne są kontrole dotyczące przestrzegania przez nich zasad bioasekuracji, tak by wykluczyć zaniedbania ze strony hodowcy, co z automatu uniemożliwia wypłatę rekompensat.

AW, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama