Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dwie granice w starostwie. Remont przypomniał, gdzie kończyły się miejskie zabudowania i samo miasto ZDJĘCIA

Gdzie kończyło się Kolegium Jezuickie, którego siedzibę zajmują obecnie władze powiatu? A gdzie przebiegały mury otaczające Kalisz? W trakcie remontu placu wokół Starostwa Powiatowego oraz sali rycerskiej znajdującej się w budynku nie tylko odnowiono przestrzenie, ale także zaznaczono dawne granice zakonu i miasta. Zmienił się także klomb, a sprzed gmachu zniknęły też krzewy – te mają zastąpić rośliny posadzone w gazonach, a dzięki niewielkim zmianom Park Miejski jest jeszcze bardziej widoczny. Prace dobiegają końca i tak naprawdę zostały jedynie kosmetyczne poprawki.
Dwie granice w starostwie. Remont przypomniał, gdzie kończyły się miejskie zabudowania i samo miasto ZDJĘCIA

Z placu zniknął też asfalt, którym teren był wyłożony. Zastąpiły go grafitowe płyty. Większość ma kolor szary, ale część także czerwony. I nie jest to artystyczna wizja projektanta, ale niejako powrót do korzeni.

Cały dziedziniec jest już odrestaurowany i tam można zobaczyć ciekawe rzeczy – zachęca do spacerów Wioletta Przybylska, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Kaliszu. - Przechadzając się wokół budynku, można zobaczyć, jak przebiegały pierwsze mury miasta Kalisza. Właśnie przez działkę, na której znajduje się starostwo biegły te mury i tutaj też kończyło się miasto.

Łatwo sobie wyobrazić, że skoro przez plac przebiegały mury graniczne Kalisza to budynek, w którym obecnie urzędują wadze powiatu był znacznie mniejszy. Faktycznie dawne Kolegium Jezuickie nie było tak rozbudowane, a dzięki remontowi sali numer jeden na parterze starostwa można zobaczyć, gdzie kończyły się zabudowania zakonne.

Podczas prac archeologicznych podłoga została obniżona po to, by można było odkryć te pierwsze mury. I przebieg dawnych zabudowań też został odtworzony właśnie w tej sali – zdradza Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Tam zeszliśmy z posadzką do 60 centymetrów,  czyli do takiej posadzki, która pamięta czasy jezuickie. W tym stylu jest odtworzona podłoga.

Sprzed budynku starostwa zniknęła zieleń. Jedna ze ścian frontowych budynku była obsadzona krzewami oraz iglakami. Rośliny w takiej formie nie wrócą. Oprócz powodów historycznych są to też względy praktyczne. Posadzone tak blisko ścian powodowały jej wilgotnienie, a słońce nie mogło przebić się do przez okna, które zasłaniały.

Zieleń wróci na klombie, wróci na bokach dziedzińca, tam gdzie jest miejsce, na pewno nie wrócą krzewy i drzewa w narożniku przy sali, kiedyś jej nie było – potwierdza Krzysztof Nosal. - Nie należy ubolewać, że jej nie ma. Jesteśmy otoczeni przez piękny park z perspektywą, więc teraz w całej klasie widać ten piękny zabytkowy budynek.

Z kolei w budynku remontowana sala będzie częścią Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Powstanie tutaj multimedialna wystawa poświęcona powiatowi oraz zostanie wystawiony zbiór papieskich ornatów. Remont, który dobiega końca jest częścią wielozadaniowej inwestycji, w ramach której budynki użyteczności publicznej w całym powiecie przeszły remonty i termomodernizację.

W samy budynku Starostwa Powiatowego wcześniej wymieniono okna oraz dach. Wyremontowano też skrzydło wschodnie, które latami stało puste, a teraz mieści się tam Wydział Komunikacji oraz Architektury.

AW, zdjęcia autor   

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama