Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Będą miejskie dotacje na gromadzenie deszczówki. Kto z nich skorzysta i ile można otrzymać?

Władze miasta chcą wprowadzić dotacje na dofinansowanie zakupu zbiorników na gromadzenie wód opadowych i roztopowych. Skorzystać z nich będą mogły m.in. osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy.
Będą miejskie dotacje na gromadzenie deszczówki. Kto z nich skorzysta i ile można otrzymać?

Zmiany klimatu coraz silniej oddziałują na jakość życia w mieście. Wahania temperatur, tworzenie się wysp ciepła, intensywne oraz nawalne opady deszczu i związane z nimi miejscowe podtopienia czy długotrwałe susze to zjawiska, do których musimy się przyzwyczaić. Zatrzymanie deszczówki w miejscu jej opadu i lokalne jej zagospodarowanie stanowi rezerwę wody, którą można wykorzystać m.in. przy podlewaniu roślin.

W ten sposób przeciwdziałamy marnotrawieniu uzdatnionej wody pitnej, a także ograniczamy ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień w czasie intensywnych opadów deszczu. Zamierzamy wspierać mieszkańców, którzy chcą włączyć się w program małej retencji. Dlatego planujemy wprowadzenie dotacji na zakup zbiorników służących gromadzeniu deszczówki i wód roztopowych. W pierwszym roku na ten cel chcielibyśmy przeznaczyć 80 tysięcy złotych. To pilotażowy program, dzięki któremu sprawdzimy, w jakim stopniu mieszkańcy są zainteresowani wsparciem Miasta w tym zakresie - mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.


Zgodnie z zaproponowanym przez prezydenta projektem, dotacja przysługiwać będzie tylko raz dla każdego budynku mieszkalnego. Obejmie wyłącznie zakup zbiornika lub zbiorników służącego do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych.

Dotacja będzie udzielana na pokrycie do 100% kosztów zakupu zbiornika na każdy budynek mieszkalny na danej nieruchomości, przy czym wysokość dotacji uzależniona będzie od rodzaju zbiornika/zbiorników i wyniesie maksymalnie:
- 500 złotych w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności do 500 litrów, jednak nie mniejszej niż 100 litrów;
- 1.000 złotych w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności powyżej 500 litrów;
- 2.000 złotych w przypadku nowych zbiorników podziemnych.

Aby skorzystać z dotacji, konieczne będzie złożenie wniosku, a następnie podpisanie umowy. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

MIK za: kalisz.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama