Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakich błędów nie popełniać ucząc się języka angielskiego?

Czasami, pomimo ogromnej motywacji do nauki oraz dużych nakładów pracy i czasu poświęcanych na naukę, trudno nam dostrzec zadowalające postępy. Jednym z powodów, dla których się tak dzieje, może być nieświadome popełnianie błędów, które nie tylko opóźniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają osiągnięcie pozytywnych rezultatów. Jakie to błędy? Czego unikać, ucząc się angielskiego? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.
Jakich błędów nie popełniać ucząc się języka angielskiego?

Słabe opanowanie podstaw językowych

 

Żyjemy w czasach kultury “instant” - wszystko ma być szybko, bez czekania i na wyciągnięcie ręki. Czujemy ogromną presję osiągania ponadprzeciętnych wyników w jak najkrótszym czasie. Niestety, w nauce języka nie zawsze da się iść na skróty. To proces długofalowy, który - jeśli ma być skuteczny - wymaga pewnej ilości czasu i powtórzeń materiału. Jednym z błędów często popełnianych przez osoby uczące się angielskiego jest niecierpliwość i słabe opanowanie podstaw. A tych nie można tak po prostu przeskoczyć lub ominąć, bo mści się to na późniejszym etapie. Bez usystematyzowanych informacji z zakresu gramatyki oraz podstawowego słownictwa, trudno będzie Ci skutecznie opanować język angielski.

Brak pewności siebie

 

Kolejny problem, który często utrudnia osiągnięcie wysokiego poziomu zaawansowania w angielskim, jest brak pewności siebie. Jeśli ciągle się wahasz, dobierając słowa albo więcej czasu spędzasz na tym, żeby wybrać właściwy czas gramatyczny, niż na samo powiedzenie lub napisanie jakiegoś zdania, niniejszy akapit najprawdopodobniej Cię dotyczy. Jak sobie z tym poradzić? Pamiętaj o starym porzekadle, że “uczymy się na błędach”. W procesie nauki języka jest ono wyjątkowo trafne. Nie przejmuj się błędami  i nie zakładaj, że Twój rozmówca lub np. adresat maila będzie Cię oceniał. Każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego, doskonale wie, że nie jest to zadanie, które można wykonać w ciągu jednego dnia i ze zrozumieniem podejdzie do ewentualnych niedociągnięć.

Stres przed mówieniem po angielsku

 

Osoby, które pragną nauczyć się języka angielskiego, jako swój główny cel wskazują najczęściej “umiejętność mówienia”. Jednocześnie, problemem, z którym boryka się najwięcej uczących, jest właśnie stres przed mówieniem. Może on wynikać z wielu czynników, ale najważniejsze jest, aby z nim walczyć. Pamiętaj, żeby nauczyć się mówić, musisz… zacząć mówić. Korzystaj z każdej okazji, aby ćwiczyć tę umiejętność. Jeśli będziesz ich unikał, tylko opóźnisz osiągnięcie swojego celu. 

Przesadny perfekcjonizm

 

Czy dążenie do perfekcji to zawsze dobry pomysł? Okazuje się, że w przypadku nauki języka angielskiego niekoniecznie tak jest. To ważne, oczywiście, aby pracować nad polepszeniem stanu swojej wiedzy, jednak przesadny perfekcjonizm może skutecznie utrudnić naukę. Pamiętaj, najważniejsza jest komunikacja, a popełnianie błędów - o czym wspomnieliśmy wcześniej - to integralna, naturalna część procesu nauki. Nie wymagaj od siebie samego umiejętności budowania idealnych, złożonych, bezbłędnych wypowiedzi - przecież dopiero się uczysz! Takie podejście nie pomoże Ci w żaden sposób, wręcz przeciwnie.

Wkuwanie słówek na pamięć

 

Czy należy się uczyć słówek? Tak! Czy wraz z rozwojem zakresu słownictwa zwiększają się umiejętności komunikacyjne? Też tak! A czy można uczyć się słówek w zły sposób? Może Cię to zaskoczyć, ale - tak! Wkuwanie słówek na pamięć, bez kontekstu, z listy to doskonały przykład znanej większości studentów metody 3xZ - zakuć, zaliczyć, zapomnieć i nie ma nic wspólnego z efektywną nauką. Aby nowe słownictwo na dłużej zapadło Ci w pamięć, pamiętaj o nauce w kontekście, np. w całym zdaniu, w rozsądnych dawkach (nie więcej niż kilkanaście słówek na raz) i o powtarzaniu ich co jakiś czas. Ważne jest także, abyś próbowała ich używać, kiedy mówisz lub piszesz. 

Nauka w domu czy w szkole językowej?

 

Jednym z dylematów, przed którymi stają osoby rozpoczynające naukę angielskiego, jest konieczność wybrania najlepszej dla siebie metody i sposobu poznawania języka. W dzisiejszych czasach masz możliwość zdecydowania, czy wolisz uczyć się samodzielnie w domu, czy też tradycyjnie - w szkole językowej. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. 

Wady i zalety nauki angielskiego w domu

 

Do zalet samodzielnej nauki angielskiego w domu na pewno zaliczają się niskie koszty, pełna elastyczność i swoboda wyboru tematyki czy zagadnień. Nie musisz nigdzie dojeżdżać, nie przepadają Ci zajęcia, nie musisz dostosowywać tempa nauki do całej grupy.

Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Po pierwsze, ucząc się samodzielnie, bez pomocy lektora, jesteś pozbawiony możliwości ćwiczenia konwersacji. Nikt nie skoryguje Twoich błędów i nie doradzi Ci, nad czym powinieneś popracować, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Samodzielna nauka bywa też nudniejsza niż praca w niewielkiej grupie. Łatwiej także zrezygnować, kiedy dopadnie Cię spadek motywacji.

Wady i zalety nauki języka angielskiego w szkole językowej

 

Nauka angielskiego w szkole językowej to stały kontakt z wykwalifikowanym lektorem, dobrze dobrane materiały dydaktyczne, ciekawe zajęcia, większa mobilizacja do uczenia się, a przede wszystkim - możliwość praktycznego ćwiczenia mówienia oraz szansa na korektę popełnianych przez Ciebie błędów, z których często sam nie będziesz zdawał sobie sprawy. 

Do wad możemy zaliczyć wyższe koszty, konieczność dojazdu na zajęcia i fakt, że jeśli z jakiegoś powodu na nie nie dotrzesz, stracisz je i pozostaniesz w tyle za grupą. Te dwa ostatnie punkty możesz wykreślić z listy, jeśli zdecydujesz się na kurs języka angielskiego w szkole Speak Up, szkole języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Oferuje ona unikalne rozwiązanie, łączące zajęcia z lektorem oraz poprzez nowoczesną platformę e-learningową, prowadzone online, w pełni elastyczny grafik zajęć oraz bezpłatne, indywidualne konsultacje. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl/angielski-online

Nieważne co wybierzesz - warto uczyć się języka angielskiego

 

Pamiętaj, niezależnie od tego, jaką metodę i sposób nauki wybierzesz, i tak zyskasz. O tym, że angielskiego warto się uczyć, nie trzeba chyba nikogo przekonywać! Najważniejszy jest pierwszy krok i podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki.

Znajomość języka otwiera przed Tobą wiele możliwości

 

Dobra znajomość języka angielskiego to przepustka do wielu możliwości. Ułatwia zdobycie lepszej, dobrze płatnej pracy, często też stanowi warunek, który trzeba spełnić, aby otrzymać wymarzony awans i podwyżkę. Rozwijanie własnej firmy i szukanie partnerów biznesowych za granicą również staje się prostsze, jeśli mówisz po angielsku.  Ale to jeszcze nie wszystko. Umiejętność komunikacji w języku angielskim poprawia komfort podróżowania, a także daje dostęp do niezliczonych materiałów video, tekstów i artykułów w języku angielskim stanowiących największe źródło informacji w Internecie. Angielski otacza nas dziś ze wszystkich stron, warto umieć z tego korzystać!

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama