Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Robi wrażenie! Zakończono odbudowę kościoła w Nursji – wsparli ją Polacy

Dzięki mobilizacji polskich katolików z powodzeniem odbudowano kościół, dzwonnicę i zabudowania klasztorne we włoskiej Nursji – w mieście świętego Benedykta, patrona Europy. Środki finansowe pochodziły głównie od darczyńców z Polski, a akcję zainicjowało i koordynowało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
Robi wrażenie! Zakończono odbudowę kościoła w Nursji – wsparli ją Polacy

Dzięki mobilizacji polskich katolików z powodzeniem odbudowano kościół, dzwonnicę i zabudowania klasztorne we włoskiej Nursji – w mieście świętego Benedykta, patrona Europy.  Środki finansowe pochodziły głównie od darczyńców z Polski, a akcję zainicjowało i koordynowało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Na dwa sposoby

Kampania Święty Benedykcie, broń mnie od złego! była czymś więcej niż crowdfundingową zbiórką funduszy. Jej organizatorzy postanowili skupić się na realizacji dwóch celów jednocześnie. Po pierwsze, chodziło o propagowanie w Polsce benedyktyńskiej pobożności, a także mniej znanych dotąd dewocjonaliów związanych z osobą samego św. Benedykta. Po drugie, pilną koniecznością było udzielenie pomocy ojcom benedyktynom z Nursji, którzy po trzęsieniu ziemi w 2016 roku znaleźli się w bardzo kiepskim położeniu materialnym.

 

Akcja wystartowała w 2019 roku i była prezentowana jako zwrócenie się do św. Benedykta, który – choć znany w wąskich grupach – nie był w Polsce dotąd tak popularny jak np. św. Jan Paweł II, czy też stygmatyk św. Ojciec Pio. Jednakże istnieje wiele świadectw mówiących o skuteczności wstawiennictwa właśnie świętego patrona Europy oraz dużej wartości modlitwy-egzorcyzmu św. Benedykta jako sposobu na radzenie sobie z pokusami.

 

Tak propagowano w Polsce postać św. Benedykta

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej za pomocą mediów tradycyjnych, korespondencji pocztowej oraz internetu promowało pakiet modlitewny, na który składały się:

  • Medalik św. Benedykta,
  • Broszura o świętym,
  • Kieszonkowy obrazek z egzorcyzmem do świętego patrona Europy.

 

Dewocjonalia mógł zamówić każdy, kto zgłosił się poprzez jeden ze wspomnianych kanałów. Wówczas otrzymywał zamówione przedmioty oraz możliwość wsparcia akcji dobrowolnym datkiem. W sumie Medalik św. Benedykta z pozostałymi upominkami został przesłany do ponad 485 tysięcy osób.

 

Propagowanie postaci świętego Benedykta w ramach akcji społecznej Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej przypomniało wielu wiernym, jak ważna jest to postać dla dziejów Kościoła Katolickiego. Nie jest to przypadkiem, że św. Benedykta uznaje się za swoistego wynalazcę reguł życia zakonnego, nakierowanego na osobiste oddanie Bogu i zarazem ofiarną służbę innym ludziom. Ochrona, którą św. Benedykt jako orędownik i patron oferuje uciekającym się do niego, jest niezwykle ważna także współcześnie.

 

Drugi etap działań: pieniądze dla benedyktynów z Nursji

Poza efektem ewangelizacyjnym, kampania Święty Benedykcie, broń mnie od złego! dała także plon materialny, który stał się widoczny szczególnie pod koniec 2020 roku. Mowa o włoskich ojcach benedyktynach, którzy kontynuują dzieło świętego Benedykta, ale po 2016 roku musieli zmierzyć się z poważnymi problemami.

 

Dotkliwa seria trzęsień ziemi w połowie 2016 roku doprowadziła X-wieczną bazylice w Nursji niemalże do ruiny. Wszak to w tej świątyni do tego czasu odbywały się Msze Święte i inne nabożeństwa. To tam przybywały tłumy pielgrzymów, aby pomodlić się bezpośrednio w miejscowości, w której narodził się i dorastał patron Europy. Jedyną nadzieją dla zakonników i turystów przybywających do Nursji pozostał klasztorny kościół na obrzeżach miasteczka, który jednakże wymagał poważnych, choć realnych do przeprowadzenia, prac budowlanych. Nie działała też znajdująca się na terenie klasztoru dzwonnica.

 

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi to organizacja, która od lat uczestniczy w rozmaitych przedsięwzięciach mających na celu promowanie chrześcijańskich zasad w życiu kulturowym - zarówno w Polsce, jak i w świecie. Dzięki zaangażowaniu świeckich katolików z tego stowarzyszenia przeprowadzono wcześniej udaną zbiórkę funduszy na budowę „od zera” kaplic w wyniszczonym wojną Sudanie Południowym. Akcja pomocy benedyktynom z Nursji to kolejne wyzwanie, jakie podjęli Skargowcy.

 

Stowarzyszenie zebrało, benedyktyni odbudowali

Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej uznał, że do zaangażowania w dzieło odbudowy kościoła w Nursji warto namówić darczyńców z Polski. Tym samym datki zbierane na akcję Święty Benedykcie, broń mnie od złego!, poza oczywistymi w tych sytuacjach kosztami stworzenia samej kampanii, przekazane zostały na ręce ojców benedyktynów w Nursji.

 

Zebrane w Polsce środki zostały wykorzystane do odbudowy kościoła, fasady i dzwonnicy. Wdzięczni za tak szczodre wsparcie zakonnicy z Nursji odprawili trzy Msze Św. za darczyńców Stowarzyszenia. W ten sposób połączono odbudowę kościoła z szeroko zakrojoną akcją propagowania postaci Świętego Benedykta z Nursji.

 

W 2020 roku zabytkowa świątynia odzyskała swój dawny blask. Na nowo rozbrzmiał także dzwon odrestaurowanej dzwonnicy. Wspaniały plon tej akcji widać nie tylko na zdjęciach z Nursji, ale także na wzruszającym filmiku, który Stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie internetowej.

 

Sukces działań w Nursji pokazuje, że można w Polsce skutecznie łączyć ewangelizację poprzez kult modlitwy i rozwoju duchowego ze zbiórką pieniędzy na konkretny cel infrastruktury i zabytków sakralnych. XVI-wieczny kościół w mieście św. Benedykta będzie jeszcze długo służył do krzewienia kultu świętego i zarazem skłaniał pielgrzymów do nawiedzania tego miejsca.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama