Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Paszporty szczepionkowe w UE? Zdania są podzielone

Unia Europejska rozważa wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych, czyli dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Miałyby one ułatwić podróżowanie i zwolnić takie osoby z części restrykcji.
Paszporty szczepionkowe w UE? Zdania są podzielone

Chodzi oczywiście o walkę z pandemią, a tzw. paszport szczepionkowy były jednym z jej elementów. Choć używa się nazwy „paszport”, mowa jest raczej o zaświadczeniu czy dokumencie przypominającym Międzynarodową Książeczkę Szczepień. Co ważne – jego brak nie oznaczałby możliwości przemieszczania się między krajami. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 miałyby jednak więcej przywilejów jak np. zwolnienie z kwarantanny lub obowiązku posiadania negatywnego testu na koronawirusa.

Takie rozwiązanie funkcjonują już w Izraelu. W lutym wprowadzono tam tzw. zieloną przepustkę, przysługującą tym, którzy co najmniej tydzień wcześniej przyjęli drugą dawkę szczepionki oraz ponad 700 tys. osobom, które przeszły już zakażenie. Izraelczycy posiadający "zieloną przepustkę" mogą korzystać z siłowni i basenów oraz uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Paszporty szczepionkowe rozważa także Unia Europejska.

Zdania na ten temat są podzielone. Pomysł podoba się branży turystycznej, choć ta podnosi, że należy pójść dalej i przygotować procedury dla ozdrowieńców lub ułatwić dostęp do tanich testów. Przeciwnicy paszportów, m.in. Francja i Niemcy, wskazują, że to rozwiązanie dyskryminuje osoby młode, które na swoją kolej w szczepieniach muszą jeszcze poczekać.

MIK, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama