Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z kaliskich ulic znikają kolejne wraki. Od początku akcji usunięto ich prawie 200!

Na parkingach stały latami, niszczejąc, strasząc i zwyczajnie blokując miejsca. Odkąd Miasto wydało im wojnę, wraki aut sukcesywnie znikając z ulic – najczęściej zabierane przez samych właścicieli. Od 2019 r. usunięto blisko 200 porzuconych samochodów.
Z kaliskich ulic znikają kolejne wraki. Od początku akcji usunięto ich prawie 200!

Ten opel zniknął kilka dni temu z ul. Kanonickiej

Najwięcej zgłoszeń o zapomnianych autach wpłynęło na początku akcji, czyli w 2019 r. Wówczas Straż Miejska Kalisza zarejestrowała aż 130 spraw dotyczących porzuconych samochodów – najczęściej już mocno nadgryzionych zębem czasu. – To maile od mieszkańców, zgłoszenia na numer alarmowy 986, ale też pisma od spółdzielni. W tym ostatnim przypadku zawsze ustalamy, czy to droga publiczna, ewentualnie strefa zamieszkania lub strefa ruchu – bo tylko z takich ulic możemy holować auta – mówi Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza. – Następnie ustalamy właściciela – jeśli nie po numerach rejestracyjnych, to rozpytując sąsiadów - i informujemy go na piśmie, że jeżeli w ciągu 14 ni nie zabierze auta we własnym zakresie, zostanie wszczęta procedura dotycząca holowania z art. 50 kodeksu drogowego - prawo o ruchu drogowym.

W tym przypadku kartka z ostrzeżeniem nie podziałała

W połowie przypadków właściciele od razu decydują się na usunięcie wraku. Zdarza się jednak, że przebywają za granicą albo w innym mieście i proszą o wydłużenie tego terminu. Straż miejska idzie im wówczas na rękę. - Jeśli jednak właściciel zignoruje nasze wezwanie, przyklejamy na pojeździe dużą pomarańczową informację, że będzie on na dniach zholowany. Wielokrotnie to podziałało – mówi Dariusz Hybś. - A jeśli to wszystko nie poskutkuje, zarządca drogi – w tym przypadku Wydział Spraw Obywatelskich - daje dyspozycję do holowania, pojazd zabierany jest na parking i jeżeli w ciągu 6 miesięcy właściciel się po niego zgłosi (musi ponieść wówczas koszty holowania i parkingu), pojazd przechodzi na gminę i ona wystawia go na sprzedaż, ogłaszając przetarg.

W 2019 r. na 130 spraw, w 81 przypadkach właściciele sami zabrali pojazdy, a 27 zostało zholowanych.

W 2020 r. na 56 spraw, 47 pojazdów zabrali właściciele, a 17 zkohlowano.

W 2021 r. na 5 zarejestrowanych spraw, dotychczas 3 auta zabrali właściciele, a 1 zostało zholowane.

Jedno miejsce parkingowe więcej

MIK, fot. ASSISTANCE24h.eu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama