Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Unikatowy trenażer z Ostrowa Wielkopolskiego odnaleziony. Muzeum szuka żołnierzy, którzy szkolili się na nim ZDJĘCIA

Przez lata samochód treningowy. Obecnie przedmiot pożądania kolekcjonerów starych pojazdów. Trenażery do szkolenia wojskowych to niekonwencjonalna myśl konstrukcyjna i oryginalna budowa rodem z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie powstał mini STAR. Większość tych maszyn przepadła, ale niedawno odnaleziono jeden z egzemplarzy. Jest szansa na zrekonstruowanie pojazdu, ale potrzebne jest wsparcie osób, które pracowały przy ich budowie lub szkoliły się na nich.
Unikatowy trenażer z Ostrowa Wielkopolskiego odnaleziony. Muzeum szuka żołnierzy, którzy szkolili się na nim ZDJĘCIA

Trenażerów, które na początku lat 70-tych skonstruowano w 9. Szkolnym Pułku Samochodowym w Ostrowie Wielkopolskim, używano do nauki jazdy samochodem STAR 660. Tak MTS-70 i MTS-72 oraz TK 660 były mini ciężarówkami, ale wyposażonymi w silniki od motocykla WSK, dlatego były tańsze w eksploatacji, a przede wszystkim ich uszkodzenie nie pociągało za sobą wysokich kosztów napraw. Były używane we wszystkich wojskowych ośrodkach szkolenia kierowców. A kiedy przestały być potrzebne zniknęły z pola bitwy. Teraz to cenne okazy i ze względu na historię, ale też liczbę wyprodukowanych przed laty sztuk. - TK-660 powstało zaledwie kilka lub kilkadziesiąt sztuk, do dnia dzisiejszego uważano, że ślad po nim zaginął, a jednak się odnalazł – wyjaśnia Przemysław Olsztyński, dyrektor Muzeum Wojskowego w Pile - Jedyny zachowany w Polsce egzemplarz TK-660 wzbogacił nasza stałą wystawę „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo – Samochodowej”, która dokumentuje ponad 100 lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego.

Pojazd po zakończeniu służby wojskowej trafił w prywatne ręce. Miłośnicy militariów wytropili go na aukcji internetowej. Jego właściciel chciał, by trenażer trafił w ręce znawców, więc muzeum to ideale miejsce dla zabytku, jednak żeby ten cieszył i nowych właścicieli i zwiedzających musi przejść prace rekonstrukcyjne. Przez lata służył do przewożenia ciężkich ładunków, co odbiło się na jego wyglądzie. - Na podstawie znanych na dzisiaj zaledwie 3 archiwalnych fotografii, trenażer uzupełnimy o brakujące elementy oraz odtworzymy skrzynię ładunkową. Pojazd można uruchomić, ale silnik wymaga remontu kapitalnego. Naszym celem jest zdobycie kolejnych fotografii archiwalnych oraz informacji o historii trenażera, co pozwoli nam na przywrócenie mu wyglądu z czasów świetności oraz pełnej sprawności technicznej – zdradza plany Przemysław Olsztyński.

Dlatego Pilskie Muzeum Wojskowe szuka byłych żołnierzy JW. 1956, którzy mogą podzielić się wiedzą o pojeździe lub mają jego archiwalne fotografie. Kontaktować można się z dyrektorem muzeum w Pile, telefon 601 291 234.

Szkolenie kierowców samochodów i czołgów w wojsku polskim pod II wojnie światowej było bardzo drogie. Jedną kwestią było zużycie paliwa (STAR 660 podczas praktycznej jazdy w mieście mógł spalić nawet 60l/100km), drugą były uszkodzenia sprzętu. Żeby obniżyć koszty, a równocześnie odpowiednio przeszkolić żołnierzy powstawały pojazdy „zastępcze”, w tym trenażery. Skonstruowany w Ostrowie Wielkopolskim TK-660 palił około 7 litrów na 100 kilometrów. Podobne pojazdy powstawały też w innych jednostkach na terenie całego kraju.

AW, UM w Ostrowie Wielkopolskim, Pilskie Muzeum Wojskowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama