Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ubezpieczenia zawodowe – dlaczego należy po nie sięgnąć?

Ubezpieczenia zawodowe dostępne są w przypadku wielu profesji. Choć wiele tego typu polis jest dobrowolna, istnieją takie zawody, w których wymagane jest wykupienie np. ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu. Dlaczego jest to tak istotne i kiedy należy sięgnąć po taki rodzaj polisy?
Ubezpieczenia zawodowe – dlaczego należy po nie sięgnąć?

Ubezpieczenia zawodowe dla różnych grup zawodowych

Ubezpieczenia zawodowe zawierają w sobie wiele różnych form polis. Do najpopularniejszych należy ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania zawodu, którego przedmiotem jest odpowiedzialność cywilna za szkody związane z działalnością zawodową. Zarówno takie ubezpieczenia, jak i szereg innych, są dostępne dla wielu grup zawodowych i nabyć je mogą nie tylko osoby pracujące na pełen etat lub prowadzące własną działalność, ale również osoby zatrudnione w oparciu umowę o dzieło lub zlecenie. Szeroki zakres ofert ubezpieczenia dla różnych grup zawodowych można znaleźć w ofercie iExpert.pl.

Kiedy pracodawca może nas ukarać i dlaczego warto się ubezpieczyć?

Przepisy Kodeksu Pracy wyraźnie wskazują, że w określonej sytuacji pracodawca może pociągnąć swojego pracownika do odpowiedzialności materialnej. Zapisy o tym znaleźć możemy w art. 119 KP. Zgodnie z ich treścią, odpowiedzialność może osiągnąć wysokość nawet trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Dzięki ubezpieczeniu zawodowemu OC możliwe jest uchronienie się przed ponoszeniem materialnej odpowiedzialności za nienależyte wykonanie swoich obowiązków, a zatem uchronimy się przed karą ze strony pracodawcy.

Dlaczego w niektórych zawodach ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania zawodu dotyczy przede wszystkim szkód rzeczowych, które wyrządzone są np. na mieniu osób trzecich lub działań, które doprowadzają do strat finansowych tych osób. W związku z tym istnieje szereg grup zawodowych, dla których taki rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy. Konieczność tą reguluje rozporządzenie Ministra Finansów. Kogo dotyczy ten obowiązek? Są to m.in.:

  • Adwokat
  • Lekarz
  • Radca prawny
  • Księgowa
  • Notariusz
  • Zarządca nieruchomości

Dlaczego dotyczy to właśnie tych grup zawodowych? Przede wszystkim dlatego, że wymagają one odpowiednich specjalizacji. Co więcej, złe wykonanie obowiązków może narazić klientów na wyraźnie bardziej dotkliwą szkodę, a także poniesienie wysokiej ceny z tego tytułu.

Dodatkowe ubezpieczenia zawodowe

Dla innych zawodów dostępne są dobrowolne ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu. Choć zakres odpowiedzialności tego ubezpieczenia jest z góry ustalony przez wytyczne rozporządzenia Ministra Finansów, możliwe jest zakupienie również dodatkowych ubezpieczeń dobrowolnych, które rozszerzą ten zakres. Dotyczy to takich grup leczniczych jak fizjoterapeuci. Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy fizjoterapeutów świadczących opiekę zdrowotną w formie indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej, w innych przypadkach (np. przy umowie o pracę) ubezpieczenie to jest dobrowolne. Do niego zaś można dokupić np. ubezpieczenie utraty dochodu czy też ubezpieczenie ochrony prawnej.

artykuł sponsorowany

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama