Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu a korzystanie z pomocy poza szkołą

Szkoła ma obowiązek realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Często jednak rodzice lub opiekunowie decydują się na zapewnienie dziecku dodatkowego wsparcia specjalistów. Sprawdź, czy poinformowanie o uczestniczeniu dziecka w dodatkowych zajęciach, np. z logopedą, zwalnia szkołę z obowiązku zapewnienia ich również na terenie placówki.
Realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu a korzystanie z pomocy poza szkołą

Szkoła jest zobowiązana do realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Natomiast dyrektor odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia. W związku z tym szkoła musi zapewnić uczniowi realizację zajęć, które są zalecane w orzeczeniu (§  5 pkt 1 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, art. 68 ust. 1 pkt 10 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). Nie ma na to wpływu fakt, ze uczeń uczestniczy w zajęciach poza szkołą.

Zgodnie z §  5 pkt 1 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. przedszkola i szkoły zapewniają:

  • realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
  • warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
  • zajęcia specjalistyczne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 pkt 5 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
  • inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne;
  • integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi;
  • przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.

Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 10 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, dyrektor odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia. Ponadto, zgodnie z §  6 ust. 4 rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia wychowania i opieki uczniów niepełnosprawnych, zespół nauczycieli i specjalistów opracowuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny dla ucznia, po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, uwzględniając diagnozę i wnioski sformułowane na jej podstawie oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Z przywołanych przepisów jednoznacznie wynika, że szkoła musi zapewnić realizacje zaleceń zawartych w orzeczeniu. Nie ma na to wpływu fakt, ze uczeń uczestniczy w zajęciach poza szkołą. Natomiast warto, by specjaliści ujednolicili zakres działań – można zaprosić nauczyciela pracującego z dzieckiem poza placówką na spotkanie zespołu – na wniosek dyrektora lub za zgodą opiekuna prawnego dziecka (§ 6 ust. 8 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r.).

Podstawa prawna

  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910) – art. 68 ust. 1 pkt 10.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2017 poz. 1578 ze zm.) – § 5 pkt 1, § 6 ust. 4 i 8.

Marzenna Czarnocka – ekspert portalu ePedagogika.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama