Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspomnij "S". Archiwum Państwowe w Kaliszu zachęca do udziału w konkursie

Posiadasz wspomnienia, uczestniczyłeś osobiście w tworzeniu struktur „S” lub obserwowałeś z boku rozwój związku? A może jesteś uczniem szkoły i jesteś chętny do utrwalenia wspomnień dziadka, cioci lub sąsiada z lat 1980–1981? Jeśli choć jedna odpowiedź brzmi twierdząco, warto wziąć udział w konkursie Archiwum Państwowego w Kaliszu. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody.
Wspomnij "S". Archiwum Państwowe w Kaliszu zachęca do udziału w konkursie

W tym roku mija 40 lat od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Wydarzenia „gorącego lata” 1980 r. odcisnęły szczególne piętno na dalszych losach kraju. Doszło do kumulacji powszechnego wzrostu niezadowolenia na skutek załamania gospodarczego i reakcji władz polegającej na wprowadzeniu podwyżek. Strajki, które wybuchły w lipcu i sierpniu sparaliżowały praktycznie całe państwo. W Kaliszu strajkowała m.in. Fabryka Wyrobów Runowych „Runotex”, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i Kaliskie Zakłady Koncentratów Spożywczych „Winiary”. W regionie strajki objęły zakłady pracy w Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie, Pleszewie, Jarocinie, Sycowie, Wieruszowie.

W nocy z 16 na 17 sierpnia utworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na czele Lechem Wałęsą. 18 sierpnia wojewodzie gdańskiemu złożono listę 21 postulatów. Władza zaskoczona sytuacja przystąpiła do rozmów z przedstawicielami strajkujących i 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, a 3 września w Jastrzębiu Zdroju doszło do podpisania porozumienia. 17 września 1980 r. w Gdańsku utworzono ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” liczący w momencie powstania ok. 3,5 mln członków. Na terenie województwa kaliskiego w październiku 1980 r. powoływano do istnienia tymczasowe komitety założycielskie lub tymczasowe komisje zakładowe. „Solidarność” objęła też struktury międzyzakładowe i miejskie. W Kaliszu spotkanie inauguracyjne Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego odbyło sie 29 września 1980 r. z inicjatywy Antoniego Pietkiewicza, Bogusława Śliwy i Józefa Szali. MKZ otrzymał własny lokal przy ul. Staszica 28. 1 lipca 1981 r. powołano do istnienia NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa. Był to czas tzw. „karnawału Solidarności”, okres legalnego działania, który zakończył sie wraz z wprowadzeniem stanu wojennego.

Archiwum Państwowe w Kaliszu i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Archiwaliów, mając na względzie upamiętnienie powyższych wydarzeń, ogłasza konkurs skierowany zarówno do starszego pokolenia jak i do młodzieży. „Posiadasz wspomnienia, uczestniczyłeś osobiście w tworzeniu struktur „S” lub obserwowałeś z boku rozwój związku? A może jesteś uczniem szkoły i jesteś chętny do utrwalenia wspomnień dziadka, cioci lub sąsiada z lat 1980–1981? Jeśli choć jedna odpowiedź brzmi twierdząco, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Wspomnij „S”!” – zachęca Archiwum.

REGULAMIN

1. Konkurs jest organizowany przez Archiwum Państwowe w Kaliszu i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Archiwaliów.

2. Celem konkursu jest upamiętnienie wydarzeń sprzed 40 lat i podkreślenie roli „Solidarności” w przemianach politycznych kraju lat 80. XX w.

3. Konkurs jest skierowany do osób indywidualnych i będzie prowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:

a) bezpośrednich świadków wydarzeń lat 1980-1981, którzy chcieliby spisać swoje wspomnienia, przeżycia nawiązujące do powstania, działalności „Solidarności” Region Wielkopolska Południowa oraz represji wobec jej członków w latach 80. XX w.

b) dla uczniów szkół regionu kaliskiego, którzy byliby chętni do utrwalenia wspomnień i przeżyć działaczy „Solidarności” Region Wielkopolska Południowa w formie opracowania pisemnego wraz ze zdjęciami dokumentującymi fakt przeprowadzenia rozmowy lub w formie nagrania wywiadu filmowego ze świadkiem najnowszej historii Polski.

4. Spisane wspomnienia oraz nagrane filmy mogą być, w miarę możliwości autora, okraszone fotografiami i dokumentami uzupełniającymi relacje pisemną i filmową, co podniesie ogólną ocenę pracy.

5. Wspomnienia zarejestrowane na kartkach A4 lub nagrane na płytach CD/DVD należy nadesłać listownie na adres Archiwum Państwowego w Kaliszu:

Archiwum Państwowe w Kaliszu

ul. Poznańska 207

62-800 Kalisz

Z dopiskiem na kopercie: „Konkurs”

6. Gotowa praca powinna zawierać: imię, nazwisko, adres autora pracy wraz z oznaczeniem kategorii A lub B oraz kontakt mailowy lub telefoniczny.

7. Prace można nadsyłać najpóźniej do 16 listopada 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego).

8. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody rzeczowe dla laureatów i wyróżnionych.

9. Wspomnienia będą oceniane przez Jury powołane przez organizatorów, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w grudniu 2020 r. O dokładnej dacie rozwiązania konkursu wszyscy uczestnicy zostaną powiadomieni odpowiednio wcześniej.

MIK, fot. materiały AP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama