Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Utworzenie oddziału integracyjnego

Czy obowiązkowym jest utworzenie klasy integracyjnej? Do szkoły zostało przyjęte dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - autyzm dziecięcy wraz z nadpobudliwością psychoruchowa oraz 3 dzieci z opiniami poradni psychologiczno-pedagogicznej. Rodzice dziecka z orzeczeniem złożyli do dyrektora szkoła wniosek o utworzenie oddziału integracyjnego. Jednak organ prowadzący chce zatrudnić nauczyciela wspomagającego.
Utworzenie oddziału integracyjnego

Odpowiedź:

Szkoła nie ma obowiązku tworzenia oddziału integracyjnego w sytuacji, gdy do klasy zostało zgłoszone 1 dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Stanowisko organu prowadzącego w tym przypadku wydaje się uzasadnione, z uwagi na wskazaną w pytaniu liczbę uczniów i racjonalność nakładów finansowych w związku z utworzeniem dwóch oddziałów o małej liczebności.

Uzasadnienie 

Dziecko z niepełnosprawnością może się uczyć w każdym  rodzaju szkoły lub oddziału: ogólnodostępnych, integracyjnych, specjalnych, odpowiednio do potrzeb. Nie ma w związku z tym konieczności tworzenia oddziału integracyjnego w przypadku, gdy do szkoły uczęszcza uczeń z niepełnosprawnością. Decyzję w sprawie wyboru szkoły podejmują rodzice na etapie rekrutacji do konkretnej szkoły. Każda szkoła jest zobowiązana do zapewnienia warunków kształcenia zgodnie z orzeczeniem. Zgodnie z §  5 rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, każda szkoła zapewnia:

  1. realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
  2. warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
  3. zajęcia specjalistyczne, 
  4. inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne;
  5. integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi;
  6. przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.

Natomiast nie ma podstawy prawnej, by po zapisaniu do szkoły ogólnodostępnej rodzice wnioskowali o utworzenie w niej oddziału integracyjnego.  Ponadto posiadanie opinii przez uczniów nie jest wskazaniem do tworzenia oddziału integracyjnego.
W aktualnej sytuacji dyrektor powinien podjąć działania do zapewnienia zalecanych w orzeczeniu warunków kształcenia specjalnego, zgodnie z zaleceniami w orzeczeniu, zgodnie z obligacją zawartą w art. 68 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo oświatowe. Takie działania mogą według mojej opinii być podjęte w warunkach oddziału ogólnodostępnego z poziomu IPET i potrzeb ucznia wynikających z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Trudno jednoznacznie przesądzać o potrzebach ucznia bez szczegółowych informacji, jednak w kontekście włączającej polityki edukacyjnej (kierunek polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021 - zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych) oceniam, każda szkoła powinna zapewnić warunki kształcenia odpowiednio do potrzeb dziecka w ramach włączenia.

Organ prowadzący odpowiada za działalność szkoły i ma obowiązek zapewnienia warunków umożliwiających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży objętych kształceniem specjalnym (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe). W związku z tym zapewnienie zatrudnienia dodatkowego nauczyciela z przygotowaniem w zakresie pedagogiki specjalnej oraz zatrudnienie specjalistów posiadających kwalifikacje pozwalające na zapewnienie odpowiednich form wsparcia zalecanych w orzeczeniu jest spełnieniem tego wymogu.

Zapamiętaj!

Utworzenie oddziału integracyjnego to poważna zmiana w organizacji szkoły. Wymaga zmiany statutu, opinii rady pedagogicznej i akceptacji organu prowadzącego z uwagi na skutki finansowe. Ponadto wymaga również zgody rodziców.  Zgodnie z §  6 ust. 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji szkół i przedszkoli, doboru uczniów do oddziału integracyjnego dokonuje dyrektor za zgodą ich rodziców, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów niepełnosprawnych.
 

Przeczytaj też:

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2020.910 t.j.) - art. 10 ust. 1 pkt 2
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U.2019.502) - §  6 ust. 4

Marzenna Czarnocka
Ekspert Portalu Oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama