Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Maestro Józef Wiłkomirski nie żyje

Zmarł Józef Wiłkomirski - wiolonczelista, dyrygent, kompozytor, pedagog, społecznik, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza. Miał 94 lata.
Maestro Józef Wiłkomirski nie żyje

Józef Wiłkomirski zmarł w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, którego był uczestnikiem, walcząc pod pseudonimem "Szłom". - Odszedł wspaniały, ciepły, życzliwy światu Człowiek, wybitna Postać świata muzyki, Obywatel, który zawsze miał Kalisz w sercu. Cześć Jego pamięci! – napisał na facebooku Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

*

Józef Wiłkomirski - kompozytor, wiolonczelista, dyrygent, pisarz, publicysta, popularyzator kultury.

Urodzony 15 maja 1926 r. w Kaliszu (chrzczony w Opatówku). W dzieciństwie pobierał naukę gry na wiolonczeli. W latach 1936-1939 uczył się w Konserwatorium Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi, a w czasie okupacji w Warszawie. Po wojnie studiował dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi i Warszawie.

Podczas wojny walczył jako żołnierz podziemnej Armii Krajowej i był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Po wojnie m. in. był wiolonczelistą w Orkiestrze Państwowej Filharmonii w Łodzi i orkiestrze Opery Warszawskiej, dyrygentem Państwowej Filharmonii w Krakowie i Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Skolimów" oraz drugim dyrygentem Państwowej Filharmonii w Poznaniu. W latach 1957-1971 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie, w 1978 r. założył Filharmonię w Wałbrzychu i był jej dyrektorem naczelnym oraz artystycznym do 2005 r. W latach 1978-1991 kierował Zespołem Szkół Muzycznych w Wałbrzychu. Dyrygował ponad 1600 koncertami w 24 krajach Europy, Azji i Ameryki

Komponował utwory od 1968 r., m. in. dla dzieci na fortepian i na chór dziecięcy - stworzył ponad 70 baśni muzycznych. Zajmował się także popularyzacją muzyki w radiu i telewizji oraz dziennikarstwem nie tylko muzycznym.

Laureat wielu nagród i odznaczeń państwowych; otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jego matka była kaliszanką, Kalisz jest jego rodzinnym miastem. Wielokrotnie dyrygował orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. Było to podczas wizyt związanych m.in. z uroczystościami rodzinnymi. Koncertował m. in. w 1994 r. i w 2000 r. z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Wiłkomirskiego. W marcu 2015 r. gościł w Kaliszu z okazji inauguracji Roku Wiłkomirskich i 100. rocznicy pierwszego koncertu Tria Wiłkomirskich w Moskwie. 28 maja br. otrzymał godność Honorowego Obywatela Kalisza.

Polecamy do obejrzenia wywiad z Józefem Wiłkomirskim przeprowadzony przez ekipę  GDESZ Reportage w 2013 roku. Maestro opowiada w nim m.in. o czasach wojny i o powstaniu warszawskim 

MIK, Archiwum Państwowe w Kaliszu, fot. Fb/Krystian Kinastowski – Prezydent Miasta Kalisza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Kojarze,torebeczka damska,oni takie nosza.Sasza zadowolony z zakupowData dodania komentarza: 27.07.2025, 18:59Źródło komentarza: Po zakupach w Dino. Szuka ich policjaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Nareszcie budynki wyglądają jak z XXI wieku a nie z szalonych lat 2000-cznych :) Dobre zmiany i życze im sukcesów :)Data dodania komentarza: 27.07.2025, 18:08Źródło komentarza: Duży obiekt po remoncie. Xtreme Brands wchodzi do naszego miastaAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Kult młodości? Charakterystyczny dla wolskiej gospodarki pan byznesmęt nie potrafi wykorzystać doświadczenia starszych pracowników, nie potrafi przetworzyć tego na zysk. Woli więc zatrudniać młodych, których wyzyskuje twierdząc, że nie może im więcej płacić, bo nie mają doświadczenia.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 17:51Źródło komentarza: Zmarła, wołając męża... Dramat w wielkopolskim szpitaluAutor komentarza: k2Treść komentarza: Remont tej ulicy (nie szosy), jednej z głównych arterii kaliskiego zespołu miejskiego, jest jak najbardziej potrzebny i wskazany, ale nie jako szlaku tranzytowego. Tranzyt tą trasą trzeba traktować jako rozwiązanie tym czasowe. Docelowo potrzebna jest obwodnica Kalisza i Opatówka. Opatówek funkcjonalnie jest dzielnicą Kalisza, dlatego już sam ruch lokalny jest tam znaczny, a tranzyt powinien być zeń usunięty. Trzeba dać ludziom żyć.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 17:40Źródło komentarza: „Nie zapewnia bezpieczeństwa”. Dlatego w końcu będzie remont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama