Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bibliotekarze na rowerach. Będą rozwozić książki starszym i chorym czytelnikom ZDJĘCIA

Nie tylko posiłki i zakupy można otrzymać wprost pod drzwi. Teraz zamówić z dowozem - i to ekologicznym – można także książki z kaliskiej biblioteki. Powieści, tomy wierszy czy pozycje naukowe trafią do osób starszych, chorych i mających problemy z poruszaniem się, a dowiozą je rowerami sami bibliotekarze. Dwa jednoślady – specjalnie na potrzeby usługi „Tom w dom” - placówce podarowało dziś Miasto.
Bibliotekarze na rowerach. Będą rozwozić książki starszym i chorym czytelnikom ZDJĘCIA

Rowery są. I są bibliotekarze rowerzyści, więc akcja „Tom w dom” rusza. A raczej wyrusza. Do kaliszan, którzy lubią czytać, ale nie mogą osobiście przyjść do biblioteki, by wypożyczyć książki. - Chodzi o użytkowników biblioteki, którzy nie mogą wyjść z domu, którzy mają problemy z poruszaniem, są osobami niepełnosprawnymi. Natomiast są naszymi czytelnikami - wyjaśnia Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Bilbliotekarki w poszczególnych filiach wiedzą, kto był czytelnikiem, a przestał być, albo kto ma kłopoty z dotarciem do filii bibliotecznych, tak że nie mamy problemu ze zlokalizowaniem takich osób. Natomiast teraz usprawniamy możliwość dostarczenia im książek w jak najszybszym tempie, a także i ich odbierania. Warto dodać, że wcześniej bibliotekarze też, chociaż bez ubierania tego w ramy akcji, roznosili z własnej woli książki stałym czytelnikom, którzy zaniemogli. 

Pomysłodawcą dowożenia książek do czytelników, którzy sami nie mogą przyjść do jednej z filii kaliskiej bibliotek, jest Arkadiusz Pacholski. Pisarz i pracownik placówki to także zapalony miłośnik jednośladów, stąd nie tylko sam pomysł, ale i deklaracja, że będzie jednym z trzech jak na razie bibliotekarzy, którzy w ramach pracy będą krążyć po mieście na rowerach zapakowanych tomami. - Inspiracja jest wzięta z głowy, a trochę ze słuchu, że tego typu usługi zostały w Polsce przez biblioteki otwarte, chociaż głównie polegają one na tym, że książki się ładuje do roweru cargo. Ten rower staje na ulicy i można tam wypożyczać - wyjaśnia Arkadiusz Pacholski, bibliotekarz i pomysłodawca akcji "Tomu w dom". -  Tego typu usługa, że dowozimy książkę osobie niepełnosprawnej, czy chorej i nie mogącej wyjść z domu, funkcjonuje tylko w Oleśnicy. Tam jest jeden rower, bo to małe miasto. A ze swojej dwuletniej praktyki wiem, że są osoby, które nagle znikają, bo chorują. Jak mają kogoś, kogo mogą przysłać to to robią, a jak nie mają to one zwyczajnie wypadają. Te osoby nie mogą korzystać z księgozbioru, my tracimy przez to czytelnika, więc mamy nadzieję, ze tą akcją spowodujemy, że będzie można tej sytuacji zapobiec.

Dwa rowery z wyposażeniem, czyli torbami oraz kaskami i ochraniaczami zapewniającymi bibliotekarzom bezpieczeństwo, zakupiło Miasto. Pojazdy zostały przekazane w czwartek 30 lipca i od razu wypróbowane przez użytkowników. - Warto czerpać dobre praktyki, warto je realizować, więc uzgodnienie szczegółów trwało kilka minut - mówi Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Cieszę się, że MBP po raz kolejny wychodzi z bardzo dobrą inicjatywą, a te rowery mają usprawnić i pomóc osobom z ograniczeniami, osobom z niepełnosprawnościami mogły korzystać z bibioteki.

Razem z Arkadiuszem Pacholskim książkowym kurierem będzie Karol Pietrzak, a czasami dołączy do nich Mateusz Halak. Akces zgłosili też już inni bibliotekarze, a niewykluczone, że niebawem powstanie sekcja wolontariuszy, bo są głosy, że także kaliszanie w czasie swoich rowerowych przejażdżek po mieście, chętnie dostarczą książkę osobie, która sama nie może po nią przyjść do biblioteki.

„Tom w dom” ruszy w najbliższy poniedziałek. Chęć wypożyczenia książki z dowozem do domu trzeba zgłosić telefonicznie lub online w wybranej - najlepiej najbliższej miejscu zamieszkania - filii.

AW, zdjęcia MBP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Kojarze,torebeczka damska,oni takie nosza.Sasza zadowolony z zakupowData dodania komentarza: 27.07.2025, 18:59Źródło komentarza: Po zakupach w Dino. Szuka ich policjaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Nareszcie budynki wyglądają jak z XXI wieku a nie z szalonych lat 2000-cznych :) Dobre zmiany i życze im sukcesów :)Data dodania komentarza: 27.07.2025, 18:08Źródło komentarza: Duży obiekt po remoncie. Xtreme Brands wchodzi do naszego miastaAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Kult młodości? Charakterystyczny dla wolskiej gospodarki pan byznesmęt nie potrafi wykorzystać doświadczenia starszych pracowników, nie potrafi przetworzyć tego na zysk. Woli więc zatrudniać młodych, których wyzyskuje twierdząc, że nie może im więcej płacić, bo nie mają doświadczenia.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 17:51Źródło komentarza: Zmarła, wołając męża... Dramat w wielkopolskim szpitaluAutor komentarza: k2Treść komentarza: Remont tej ulicy (nie szosy), jednej z głównych arterii kaliskiego zespołu miejskiego, jest jak najbardziej potrzebny i wskazany, ale nie jako szlaku tranzytowego. Tranzyt tą trasą trzeba traktować jako rozwiązanie tym czasowe. Docelowo potrzebna jest obwodnica Kalisza i Opatówka. Opatówek funkcjonalnie jest dzielnicą Kalisza, dlatego już sam ruch lokalny jest tam znaczny, a tranzyt powinien być zeń usunięty. Trzeba dać ludziom żyć.Data dodania komentarza: 27.07.2025, 17:40Źródło komentarza: „Nie zapewnia bezpieczeństwa”. Dlatego w końcu będzie remont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama