Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ozonowanie w Sanepidzie. Stacja wraca do normalnego trybu pracy

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu wraca do normalnego trybu pracy, po tym, jak ujawniono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u kilku pracowników. W miniony piątek przeprowadzone zostało ozonowanie wszystkich pomieszczeń.
Ozonowanie w Sanepidzie. Stacja wraca do normalnego trybu pracy

Dezynfekcja była konieczna. Tylko odświeżając wszystkie pomieszczenia w budynku przy ul. Kościuszki, można było wznowić normalną pracę w Sanepidzie.  - Ozonowanie to najmniej inwazyjna, a jednocześnie najskuteczniejsza metoda dezynfekcji przyznaje Marek Stodolny, dyrektor Sanepidu w Kaliszu. - Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do używanych środków chemicznych ozon ulega rozpadowi i po czasie zamienia się w czysty tlen i jest to jedyny efekt uboczny. Ozon jest niezwykle silnym utleniaczem. Cząsteczki ozonu osiadają i wnikają w ścianki komórek bakterii, gdzie następuje uszkodzenie ścianek komórkowych poprzez utlenienie makromolekuł: DNA, RNA, białek, kwasów tłuszczowych. Proces obejmuje całą powierzchnię atakowanych ścianek komórek i następuje zniszczenie komórek patogenów.

Tabela przedstawia jego potencjał utleniająco-redukcyjny (tzw. oksydacyjny). Pokazuje ona moc utleniania takich mikroorganizmów jak: bakterie, wirusy, grzyby i ich zarodniki, (im wyższa wartość tym większa zdolność niszczenia).

Potencjał redoks (V)

tlenek etylenu

0.699

chlor

1.36

nadtlenek wodoru

1.77

ozon

2.07

Stacja wznowiła przyjmowanie próbek do laboratorium. Pracownicy, którzy zakończyli kwarantannę i mają wynik ujemny, wracają do pracy.

Źródło: Sanepid Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama