Do obowiązków rachmistrza terenowego będzie należało przeprowadzenie prac związanych ze spisem rolnym na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 31 lipca 2019 roku o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Spis rolny przeprowadzony będzie w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.
Kto może zostać rachmistrzem?
Kandydatem na rachmistrza terenowego może być osoba:
1) pełnoletnia;
2) zamieszkująca na terenie Miasta Kalisza;
3) posiadająca co najmniej średnie wykształcenie;
4) posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie;
5) nie skazana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Spełniający powyższe warunki kandydaci na rachmistrza terenowego zobowiązani są do wzięcia udziału w szkoleniu obejmującym przekazanie informacji o:
1) statystyce publicznej, w tym tajemnicy statystycznej;
2) zakresie podmiotowym i przedmiotowym spisu rolnego;
3) sposobie wykonywania poszczególnych czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, w tym sposobie obsługi urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego.
Na czym polega egzamin?
Szkolenie kończy się egzaminem testowym przeprowadzanym przez osoby prowadzące szkolenie. Egzamin testowy polega na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności objętych szkoleniem. Kandydat na rachmistrza terenowego, który z egzaminu testowego uzyskał wynik co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi, jest wpisywany na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych prowadzoną przez Prezydenta Miasta Kalisza - gminnego komisarza spisowego. Kolejność na liście jest ustalana według liczby punktów uzyskanych z egzaminu testowego.
Rachmistrza terenowego powołuje zastępca wielkopolskiego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów z egzaminu testowego, kierując się kolejnością na liście kandydatów na rachmistrzów terenowych.
Ile można zarobić?
Dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu - jako zastępca wielkopolskiego wojewódzkiego komisarza spisowego - zawiera z rachmistrzem terenowym umowę zlecenia. Wynagrodzenie ustala się jako iloczyn stawki wynoszącej 37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, skutkujących prawidłowym spisaniem gospodarstwa rolnego.
Więcej informacji w załącznikach pod artykułem.
MIK, fot. UMK
Napisz komentarz
Komentarze