Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Praca opiekuna osoby starszej za granicą – na co warto się przygotować?

Praca opiekuna osoby starszej to jedno z trudniejszych zajęć. Dlaczego? Wiąże się z tym duża odpowiedzialność, fakt, że wypełniamy kontrakt za granicą i sama natura tej pracy.
Praca opiekuna osoby starszej za granicą – na co warto się przygotować?

Opiekun jest najbliższym towarzyszem w codzienności seniora, pomaga mu w takich podstawowych czynnościach, jak dbanie o higienę, przygotowywanie posiłków i przyjmowanie leków. Co warto wiedzieć o tej pracy? Jakie umiejętności będą najcenniejsze w tym zawodzie?

Znajomość języka

Bez tego, ani rusz. Podstawowa chociażby znajomość języka niemieckiego, to pierwszy i jeden z ważniejszych kwalifikatorów, które będą decydować o tym, czy mamy szansę na znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie. Agencje pośredniczące, które zajmują się kontraktami i organizacją wyjazdu opiekunów, przykuwają uwagę do umiejętności kandydatów, sprawdzając je w formie testu (najczęściej w rozmowie telefonicznej). Nie ma co ukrywać, wiele rodzin życzy sobie współpracować z opiekunami, którzy dobrze porozumiewają się w ich języku. Zwiększa to zaufanie pomiędzy obiema stronami, pozwala na zbudowanie więzi i uniknięcie wszelkich niespodzianek czy pomyłek. Jest to także ważne z punktu widzenia samego podopiecznego. Seniorzy, którzy walczą z chorobami i niepełnosprawnością potrzebują solidnego wsparcia, a z pewnością ich komfort będzie podnosił fakt, że mogą pozwolić sobie na rozmowę ze swoim opiekunem.

Cierpliwość i zrozumienie

Tak naprawdę, w tej pracy nie potrzeba rozległego doświadczenia (choć jest ono mile widziane). Największe znaczenie mają odpowiednie cechy charakteru opiekuna, takie jak cierpliwość, ciepło, asertywność, pracowitość i wytrwałość. Zajmowanie się osobą chorą, starszą, często cierpiącą także na choroby umysłu, takie jak Alzheimer, wymaga wiele wyczucia i troski, a zarazem dużych pokładów siły. Kiedy dzień jest trudny, podopieczny nie chce współpracować i wpada w złość, należy odpowiednio pokierować sytuacją, co wymaga profesjonalizmu i asertywności.

Ważne jest, by opiekun czuł się pewnie, a w tym pomaga nabyte doświadczenie. Wiele agencji wymaga, by podopieczny posiadał takowe – może być ono zdobyte podczas opieki nad kimś z rodziny lub w formie wolontariatu w domu opieki. Liczy się fakt, że wiemy, jak wyglądają dni spędzane przy łóżku chorego i czego wymaga ta praca.

Komunikacja i budowanie więzi

Jedną z części pracy opiekuna jest dbanie o wszystkie podstawowe potrzeby podopiecznego, jednak przy tym, nie można zapominać także o tych psychicznych potrzebach. Dlatego, do tej pracy wybierane są osoby komunikatywne, lubiące ludzi i wrażliwe. Opiekunowie tworzą mocne więzi z seniorami, oferując im rozmowę i wspólne spędzanie czasu.

Praca opiekuna jest niezwykle satysfakcjonująca, przynosi wiele radości i choć nie brak w niej także trudnych momentów, jest to zawód cieszący się coraz większym uznaniem.

Więcej możesz znaleźć na https://privatecare24.pl/.  

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama