Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W czerwcu nie stracisz na emeryturze

Osoby, które chcą przejść na emeryturę w czerwcu, nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek, mającej wpływ na wysokość świadczenia. Zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczy emeryturę, o którą wystąpimy w czerwcu tego roku, w ten sam sposób, jak emeryturę majową.
W czerwcu nie stracisz na emeryturze

W poprzednich latach, osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść, od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego, na emeryturę, przeważnie  wstrzymywały się ze złożeniem wniosku o to świadczenie do lipca. Co prawda, składając wniosek w lipcu, nie miały wypłacanej emerytury za czerwiec, ale za to co miesiąc otrzymywały podwyższoną kwotę emerytury z uwagi na korzystny sposób waloryzacji składek. - Nie oznacza to jednak, że musimy złożyć wniosek już w czerwcu – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce -  Schemat obliczania emerytury jest tak skonstruowany, że im później przejdziemy na emeryturę, tym powinna być  ona wyższa. Im dłużej pracujemy, tym większą mamy podstawę obliczenia emerytury, a do tego skraca się średnie dalsze trwanie życia, przez które ta podstawa jest dzielona.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, że w związku z epidemią, wniosek o emeryturę można złożyć do 30 dni od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Należy, w dołączonym do wniosku oświadczeniu, wskazać chęć ustalenia prawa i wysokości świadczenia oraz jego wypłaty od wcześniejszego miesiąca, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do emerytury.

Przed złożeniem wniosku, osoby zainteresowane mogą skorzystać z kalkulatora emerytalnego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość świadczenia. Mogą też udać się do ZUS, gdzie takich wyliczeń dokona doradca emerytalny.

MIK, źródło ZUS, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Kibic Prosny K.Treść komentarza: Najlepszym nauczycielem jest ból. Jak jeden z drugim padnie na gębę, obije się i cudem przeżyje, to się nauczy. A, jak przez swoją głupotę nie przeżyje, to może nauczy innych? Chociaż może i nie, patrząc na tych gamoni, co użytkują ten sprzęt?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 20:55Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybkoAutor komentarza: WIŚNIATreść komentarza: Przecież ci bardzo młodzi ludzie sami sobie tych hulajnog nie kupują, to ich rodzice są winni temu co te małolaty wyprawiają.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 19:21Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybkoAutor komentarza: 🫡Treść komentarza: Jestem w pełni dojrzałym facetem i też jeżdżę taką hulajnogą,tyle, że z prędkością do 20 km/h...jasne, że w każdej chwili mogę ją odblokować do 50 km/h... zajmuje to kilka sekund,ale po co ... gdzie tym szybciej pojadę. Też jestem za tym, żeby oprócz kasków, wprowadzić też zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną bez fabrycznej blokady do 16 r życia. Gówniarze stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i dla innych.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 17:54Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybkoAutor komentarza: oloTreść komentarza: Co może zauważyć jeden radiowóz SM i trzy radiowozy Policji na całe miasto?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 16:57Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama