Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stwierdzona szkoda całkowita samochodu. Co robić dalej?

Kierowcy jak mało kto znają specyfikę ubezpieczeń, zwłaszcza komunikacyjnych. Wielu z nich przekonało się na własnej skórze, jak zakłady ubezpieczeniowe oceniają poziom szkód i wysokość należnych odszkodowań. Polskie prawo wymusza na każdym kierowcy obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Często poruszanym tematem jest szkoda całkowita. Co kryje się pod tym pojęciem? Jak jest ustalana? Co po jej stwierdzeniu?
Stwierdzona szkoda całkowita samochodu. Co robić dalej?

Szkoda całkowita auta – co to jest?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, gdyż z zasady ma chronić nie tylko zdrowie kierowcy, ale też jego pojazd w razie uszkodzenia. Celem posiadania polisy jest możliwość uzyskania odszkodowania i naprawy samochodu po wypadku. Czasami jednak ubezpieczyciele po zdarzeniu drogowym uznają szkodę całkowitą samochodu. Czym ona jest?

Z definicji, szkoda całkowita pojazdu występuje, kiedy koszt przywrócenia auta do stanu sprzed wypadku jest większy niż jego wartość. Chodzi tu o wartość pojazdu, która została ustalona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia przy zawieraniu umowy OC. Warto zaznaczyć, że szkoda całkowita może zależeć od towarzystwa ubezpieczeniowego i warunków polisy. Może wynosić do 70% wartości pojazdu – warto więc przed wybraniem OC rozeznać się w ofertach. Pomocny będzie tutaj darmowy kalkulator ubezpieczenia samochodu, który po wpisaniu odpowiednich informacji wskaże najkorzystniejsze cenowo oferty.

W praktyce oznacza to, że szkoda całkowita pojazdu jest orzekana, gdy ten jest bardzo mocno zniszczony w wyniku wypadku. Szkoda całkowita jest stwierdzana tylko, gdy naprawa przekracza 100% wartości pojazdu. Jeśli zgłoszona jest z OC sprawcy, ubezpieczyciel nie ma możliwości orzec szkody całkowitej, gdy ta wynosi powyżej 70%, musi być to wówczas całkowita wartość samochodu. 

Stwierdzona szkoda całkowita – co dalej?

Niestety, jeśli nasze auto jest mocno uszkodzone i towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdziło szkodę całkowitą, niewiele można wskórać. Warto spróbować odwołania od decyzji ubezpieczyciela, bo popularnym procederem jest zaniżanie wartości początkowej samochodu przez firmę ubezpieczeniową. Wszystko po to, by łatwiej było uznać szkodę całkowitą i uniknąć odszkodowania. Co prawda polskie prawo jest wówczas po stronie poszkodowanego, ale musi on przedstawić dobre dowody na wyższą wartość auta. Rozwiązaniem i zabezpieczeniem przed szkodą całkowitą będzie wycena ze strony rzeczoznawcy samochodowego. 

Rzadko jednak udaje się odwołać od takiej decyzji ubezpieczyciela. Jeśli już stwierdzono szkodę całkowitą i odwołanie nie przyniosło skutku, zostanie nam wypłacone odszkodowanie w formie pieniężnej, a nie w formie naprawy jak w innych przypadkach. Będzie to różnica między wartością początkową samochodu w momencie podpisania polisy a wartością pojazdu po wypadku. Czyli przy założeniu, że nasz samochód był wart 30 tysięcy złotych, a po wypadku wycena wyniosła tylko 2 tysiące, to odszkodowanie wyniesie 28 tysięcy złotych. Ponadto, jeśli firma stwierdziła szkodę całkowitą, powinna pomóc w pozbyciu się “wraku”, czyli wskazać punkt lub osobę, której możemy sprzedać pozostałość samochodu.

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama