Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wolica od czerwca z powrotem szpitalem chorób płuc?

Czy po zaledwie miesiącu działania jako szpital jednoimienny, zajmujący się tylko chorymi na Covid-19 Wolica wróci do swoich zadań sprzed epidemii? Ministerstwo Zdrowia podało, że już od 1 czerwca zamierza stopniowo wygaszać placówki przekształcone na potrzeby walki z koronawirusem. W praktyce to dość skomplikowana i kosztowna operacja.
Wolica od czerwca z powrotem szpitalem chorób płuc?

23 kwietnia do Wolicy trafili pierwsi pacjenci z korona wirusem. Szpital właściwie w dwa dni tytaniczną pracą został przekształcony w zakaźny. Teraz, po miesiącu działania, pojawiły się informacje o „uwolnieniu” szpitala. Powodem jest zmniejszająca się liczba zakażonych koronawirusem.

 „Wstępnie planujemy uwolnienie 100 łóżek w szpitalu im. Strusia w Poznaniu. Będą też uwolnione łóżka w szpitalach wojewódzkich na oddziałach zakaźnych. Chcemy też uwolnić szpital w Wolicy”

- zapowiedział wojewoda, Łukasz Mikołajczyk w rozmowie z TVP Poznań.

Pacjenci z Wolicy mieliby zostać przewiezieni do Poznania. Na razie konkretnych decyzji nie ma. Ale pomysł kolejnej ewakuacji starszych schorowanych pacjentów dla Sławomira Wysockiego, dyrektora szpitala w Wolicy, wydaje się nierealny, zagrażający ich zdrowiu i życiu. A powrót do normalnej pracy placówki będzie wymagał czasu i sporych środków. - My będziemy potrzebowali czasu, żeby wrócić do normalnego funkcjonowania. To nie jest tak, że pacjenci z Covid wyjeżdżają ze szpitala i natychmiast drudzy są przyjmowani. Cały szpital będzie musiał przejść dekontaminację. Trzeba będzie znowu powprowadzać te wszystkie procedury i system pracy taki, jak mieliśmy wcześniej – mówi dyrektor, Sławomir Wysocki.

Przygotowanie Wolicy do pełnienia funkcji szpitala jednoimiennego kosztowało placówkę 370 tysięcy zł. - Zmiany remontowe zostały sfinansowane z budżetu szpitala i darowizn okolicznych samorządów – przekazuje Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy placówki. Szpital czeka na zwrot tych pieniędzy. Do tego dochodzą też np. koszty leków. - Dlatego że ci pacjenci są na różnych lekach psychotropowych, antydepresyjnych, antyalzheimerowskich, których w ogóle u nas w szpitalu nie było. To są dodatkowe zamówienia, dodatkowe koszty, których normalnie nie było. Natomiast sam Covid mógł powiększyć koszty o tyle, że pacjenci często trafiali do nas w stanie odwodnienia, czyli potrzebna była większa ilość płynów infuzyjnych, po to, by oni mogli zwalczyć wirusa. Bo jak wiemy, nie ma leków na koronawirusa. Walka opiera się głównie na własnych siłach organizmu, którego trzeba wzmocnić odpowiednim nawodnieniem i nakarmieniem pacjenta. I taka była tutaj główna nasza rola – wyjaśnia dr Ewa Zalc- Budziszewska  zastępca dyrektora szpitala w Wolicy.

Obecnie w szpitalu jest ponad 70 pacjentów. Wszyscy to mieszkańcy domów opieki. 40 osób to osoby leżące.

AG, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Kibic Prosny K.Treść komentarza: Najlepszym nauczycielem jest ból. Jak jeden z drugim padnie na gębę, obije się i cudem przeżyje, to się nauczy. A, jak przez swoją głupotę nie przeżyje, to może nauczy innych? Chociaż może i nie, patrząc na tych gamoni, co użytkują ten sprzęt?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 20:55Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybkoAutor komentarza: WIŚNIATreść komentarza: Przecież ci bardzo młodzi ludzie sami sobie tych hulajnog nie kupują, to ich rodzice są winni temu co te małolaty wyprawiają.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 19:21Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybkoAutor komentarza: 🫡Treść komentarza: Jestem w pełni dojrzałym facetem i też jeżdżę taką hulajnogą,tyle, że z prędkością do 20 km/h...jasne, że w każdej chwili mogę ją odblokować do 50 km/h... zajmuje to kilka sekund,ale po co ... gdzie tym szybciej pojadę. Też jestem za tym, żeby oprócz kasków, wprowadzić też zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną bez fabrycznej blokady do 16 r życia. Gówniarze stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i dla innych.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 17:54Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybkoAutor komentarza: oloTreść komentarza: Co może zauważyć jeden radiowóz SM i trzy radiowozy Policji na całe miasto?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 16:57Źródło komentarza: Ile może pędzić e-hulajnoga? Ten film pokazuje, że szybko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama