Treść rozporządzenia w zakresie udostępnienia obiektów sportowych jest niemal tożsama z treścią projektu, jaki ukazał się w czwartek. Zgodnie z przepisami, stadiony i boiska zostaną otwarte, ale korzystać z nich będzie można w ograniczonym zakresie, przy przestrzeganiu sanitarnych reguł.
Najważniejszy warunek to liczebność osób, które w jednym czasie będą mogły przebywać na terenie obiektu. Z wyłączeniem obsługi będzie to sześciu zawodników i trener. Zasada 6+1 obowiązuje na wszystkich stadionach sportowych, boiskach (w tym szkolnych, wielofunkcyjnych, typu Orlik), w działalności prowadzonej przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych i lotniczych, na otwartych strzelnicach, skoczniach narciarskich, otwartych torach łuczniczych, otwartych torach wrotkarskich, otwartych torach rolkowych, otwartych skateparkach, otwartych torach gokartowych oraz otwartych torach kolarskich (w tym do kolarstwa górskiego). Wyjątkiem są korty tenisowe, na których w tym samym czasie będą mogły przebywać nie więcej niż cztery osoby i trener; pola golfowe, na których przy jednym dołku golfowym może przebywać nie więcej niż sześć osób, a także sprzęt do uprawiania sportów wodnych (w tym kajak, łódka, rowerek wodny, motorówka i skuter wodny), z którego w tym samym czasie będą mogły korzystać nie więcej niż dwie osoby.
Przepisy nie dają możliwości dzielenia pełnowymiarowego boiska na kilka mniejszych boisk. Tym samym zasada 6+1 obowiązuje na każdym stadionie/boisku, bez względu na jego powierzchnię. Dopuszczalne wydaje się natomiast traktowanie kompleksu boisk jako kilku obiektów. Np. jeśli dany Orlik składa się z dwóch boisk to możliwe jest prowadzenie jednocześnie zajęć w dwóch grupach 6+1 – każda na jednym boisku.
Korzystanie z obiektów możliwe będzie pod warunkiem zachowania reguł sanitarnych określonych w rozporządzeniu. I tak do obowiązków podmiotu udostępniającego dany obiekt (przepisy nie precyzują, kto jest tym podmiotem, ale należy przyjąć, że chodzi o zarządcę obiektu, np. OSRiR) należą:
1) weryfikacja liczby osób korzystających z obiektu lub sprzętu,
2) wyłączenie osobom korzystającym z obiektu możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą)
3) zapewnienie osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
4) dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowego po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
5) zapewnienie 15-minutowego odstępu pomiędzy wchodzącymi i wychodzącymi grupami korzystających lub w inny sposób ograniczenie kontaktu pomiędzy grupami korzystających.
Z kolei osoby korzystające z obiektu lub sprzętu są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt.
Warto dodać, że w przypadku sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport na stadionie, boisku czy innym obiekcie otwartym nie stosuje się obowiązku zakrywania ust i nosa. Taki obowiązek nałożony jest jednak poza obiektem, więc przed wejściem oraz po wyjściu z danego obiektu należy pamiętać o założeniu maseczki lub w inny sposób zakryciu ust i nosa.
Co ciekawe, inne limity osób obowiązują w przypadku klubów piłkarskiej ekstraklasy. Od 4 do 9 maja w treningach tych ekip uczestniczyć będzie mogło 14 osób (przepisy rozporządzenia mówią w tym przypadku o ogólnej liczbie osób, oczywiście poza obsługą obiektu, więc w ten limit wlicza się oprócz zawodników także sztab szkoleniowy). Natomiast od 10 do 25 maja limit ten zwiększony zostanie do 25 osób, co umożliwi ekstraklasowiczom przeprowadzanie zajęć w pełnym składzie.
Michał Sobczak
Napisz komentarz
Komentarze