Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielki Piątek – dzień Męki Pańskiej

Świece na ołtarzach zostały wygaszone w Wielką Środę. W Wielki Czwartek dzwony w kościołach zastępują kołatki, a to oznacza, że nadchodzi dzień Męki Pańskiej. Upamiętnieniem drogi, jaką pokonał Jezus z domu Kajfasza na Miejsce Czaszki - jak nazywana była góra, na której został ukrzyżowany - są misteria. Najsłynniejsze przechodzi ulicami Jerozolimy, ale także w Polsce są miejsca, gdzie podobne spektakle odbywają się już od XVII wieku. Oczywiście w tym roku wyjątkowo bez osobistego udziału wiernych, ale z możliwością uczestnictwa w wydarzeniu online.
Wielki Piątek – dzień Męki Pańskiej

Najsłynniejszym miejscem w Polsce upamiętniającym Mękę Pańską, jest Kalwaria Zebrzydowska położona niedaleko Lanckorony. Sanktuarium ufundował w XVII wieku Mikołaj Zebrzydowski. Każdego roku odbywające się tam w Wielki Piątek misteria przyciągają tysiące wiernych z całego kraju. W tym roku uroczystość odbędzie się bez ich udziału, ale z możliwością zobaczenia spektaklu za pomocą strony internetowej www.kalwaria.eu.

Tradycyjnie widowisko rozgrywa się w scenerii przypominającej Jerozolimę z czasów Jezusa. A gra wszystko. W biblijne postacie wcielają się mieszkańcy okolicznych wsi  oraz zakonnicy. Ziemią Świętą jest cała Kalwaria, Golgotą jest góra Żar, rzeka Skawinia to Cedron. Zaczyna się sądem i wydaniem przez Piłata wyroku na Jezusa, który podążając „ulicami” starożytnego świętego miasta z krzyżem na barkach, idzie na miejsce kaźni, spotykając swoją matkę, św. Weronikę, upada. A momentowi ukrzyżowania towarzyszy stukot młotów. Jak będzie w tym roku? Bez udziału wiernych. Odsyłamy do transmisji internetowej.

Inne słynne polskie kalwarie to Góra Kalwaria pod Warszawą, Kalwaria Pacławska koło Przemyśla, Górka Klasztorna niedaleko Piły. Warto tutaj przybliżyć pochodzenie nazwy. W Ewangelii czytamy, że Chrystusa ukrzyżowano na Miejscu Czaszki, co jest tłumaczeniem z aramejskiego słowa Golgota. Jego łacińskim odpowiednikiem jest Calvaria, stąd w Europie miejsca Męki Pańskiej, które zaczęły powstawać w XV wieku określane są właśnie tym słowem.

AW, na podstawie „Polskie tradycje doroczne”, Renaty Horyń-Kuśmierek, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 21 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Zapraszam na nowo oddany odcinek Szlaku Bursztynowego. Nie dość że lekko popada to przyjeżdżają entuzjaści nocnego driftowania, to na ślepych zatoczkach są imprezy, grille, picie i zaśmiecanie. Tragedia!! Dzwoniąc na policję, przyjeżdżają po 2h jak się wszyscy rozjadą.Data dodania komentarza: 15.07.2025, 20:03Źródło komentarza: Uwaga, nocne kontrole policji. Będą łapać tych kierowcówAutor komentarza: Jesteś bogiem bo druta wąchasz sobie tylko sobieTreść komentarza: Nie mają czasu bo udają ze są bogamiData dodania komentarza: 15.07.2025, 19:51Źródło komentarza: Uwaga, nocne kontrole policji. Będą łapać tych kierowcówAutor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: genialnie, jeszcze dajcie znać gdzie będą kontrole na alko i mierzenie prędkości, co za imbecyl podaje takie informacjeData dodania komentarza: 15.07.2025, 19:45Źródło komentarza: Uwaga, nocne kontrole policji. Będą łapać tych kierowcówAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Widać nigdy nie byłeś spragniony uczuć i nie byłeś zmanipulowany psychicznie i emocjonalnie. Łatwo ci mówić na chłodno, z wygodnej kanapy. Nie byłeś nigdy zakochany? Albo nie miałeś bliskiego przyjaciela lub przyjaciółki, która była w tarapatach i potrzebowała twojej pomocy? Nie pożyczałeś nigdy jej kasy?Data dodania komentarza: 15.07.2025, 18:54Źródło komentarza: To on rozkochiwał i okradał kobiety. Wpadł „amerykański żołnierz”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama