Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lęk przed wirusem i odizolowanie - jak radzić sobie w tym trudnym czasie? WIDEO

Zagrożenie koronawirusem jest wyzwaniem dla wszystkich sfer naszego życia. Równie ważne co przestrzeganie zakazów i zaleceń służb jest dbanie o własną psychikę. Jak radzić sobie z lękiem, panującym wszędzie napięciem? Posłuchajcie specjalistów z Uniwersytetu SWPS.
Lęk przed wirusem i odizolowanie - jak radzić sobie w tym trudnym czasie? WIDEO

Kluczowe jest przede wszystkim uświadomienie sobie, co czujemy. I zrozumienie różnicy między strachem a lękiem. - Strach dotyczy realnego zagrożenia i z takim tutaj mamy do czynienia, natomiast lęk dotyczy wyobrażonego zagrożenia i również tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, ponieważ jeżeli stosujemy się do zaleceń, do tego aby pozostawać w domu, to możemy powiedzieć, że ten lęk nie powinien występować, ale on i tak występuje – mówi dr Ewa Pragłowska z Uniwersytetu SWPS.

Psychoterapeutka podkreśla, że to dobrze, że odczuwamy lęk, bo ten może nas zmotywować do działania chroniącego nasze zdrowie i życie.

Jedną z metod radzenia sobie z lękiem jest szczera rozmowa z bliskimi lub dialog z samym sobą. - Powiedzenie „nie bój się” metodą uspokajającą jest bardzo rzadko. Ona działa, jest takim chwilowym sposobem złagodzenia stanu wzbudzenia. Lepiej zapytać jest się, co cię przeraża, co mogę zrobić, żebyś bała się mniej? – radzi dr Ewa Pragłowska. Ale tu dialog również możemy przeprowadzić z samym sobą. Czego się boję? Jeżeli padnie odpowiedź: „ja się boję, że zachoruję, że się zakażę, że wczoraj wyszłam po zakupy, dotknęłam klamki” to dobrze jest popatrzeć na te myśli, na ile one oddają stan realny, a na ile są obawami, które nie muszą się spełnić.

Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, a mamy w sobie silną potrzebę kontroli. To rodzi napięcie. Pamiętajmy, że nasze myśli wpływają na nasze emocje, nasz nastrój, na nasze ciało. Dlatego w sytuacji kryzysu epidemicznego metodą zmniejszającą lęk jest działanie według procedur. - Wszystkie służby działają według procedur. My się bronimy przed tym, żeby nasze życie było według procedur, ale być może sprawdzenie, czy ja zastosowałam się do procedur, które są tutaj proponowane jako skuteczne, to jest jedno – mówi dr Ew Pragłowska. Drugie, korzystając z tego, że są inni ludzie wokół nas, jeżeli jesteśmy razem z rodziną, warto jest zwrócić swoją uwagę nie na swoje myśli o tej sytuacji, ale na rozmowę z nimi. Taka zmiana tego, o czym myślę, przeniesienie, alokacja uwagi jak mówimy, na to co się dzieje między nami, być może zróbmy coś razem.

Osobom, którym doskwiera przedłużająca się kwarantanna domowa, psycholodzy radzą planowanie dnia i aktywności, przenoszenie uwagi na coś innego czy po prostu pomaganie innym. A całą rozmowę Joanny Gutral z dr Ewą Pragłowską znajdziecie w internecie, na stronie Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.

KB, fot. pixabay.com, infografiki i wideo: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama