Reklama
poniedziałek, 14 lipca 2025 13:40
Reklama
Reklama
Reklama

Archiwum Państwowe wydało książkę poświęconą kaliskiej policji w dwudziestoleciu międzywojennym

Archiwum Państwowe w Kaliszu wydało kolejną publikację poszerzająca wiedzę na temat przeszłości Kalisza i regionu kaliskiego. Tym razem jej bohaterami są kaliscy policjanci, którym przyszło żyć i pracować w okresie II Rzeczypospolitej.
Archiwum Państwowe wydało książkę poświęconą kaliskiej policji w dwudziestoleciu międzywojennym

Książkę rozpoczyna przedmowa dyrektor Archiwum dr Grażyny Schlender, po której następuje zasadnicza część publikacji, opracowana przez Grzegorz Walisia i składająca się z czterech rozdziałów.

Pierwszy, zatytułowany "Policja w Kaliszu i powiecie kaliskim w latach 1918-1939", stanowi monograficzny zarys dziejów jednostki od chwili jej powstania aż do zakończenia działalności w momencie wybuchu II wojny światowej. Przedstawiono ramy prawne i strukturę organizacyjną formacji, skupiając się na jej najniższych instancjach: komendach powiatowych, komisariatach, posterunkach, wartowniach i dzielnicach. Zwrócono także uwagę na odrębność organizacyjną policji politycznej i służby śledczej. W oparciu o te dane przedstawiono strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej PP w Kaliszu i jej zmiany: połączenie 1 kwietnia 1920 r. Komendy Miejskiej i Komendy Powiatowej w jedną Komendę obejmującą miasto i powiat, zmiany w siatce posterunków i wartowni, ich obsadę kadrową, podział Kalisza na dzielnice policyjne, a także organizację Wydziału Śledczego.

Kolejne podrozdziały poświęcono na opisanie korpusu PP i takich zagadnień jak: nabór, liczebność, wyszkolenie, system motywacyjny (wynagrodzenie, kary dyscyplinarne, nagrody), życie społeczno-kulturalne, działalność sportową. Przedstawiono w tym zakresie uregulowania prawne, sytuację i rozwiązania krajowe i lokalne - kaliskie.

Ostatnią część rozdziału poświęcono na przedstawienie zadań policji w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Opisano m.in. najsłynniejszą akcję policyjną z zakresu spraw kryminalnych czyli robicie grupy przestępczej na czele której stał Józef Pachołek zwany Kaliskim Al Capone.

Na drugą część książki składa się wykaz 944 policjantów i pracowników służby cywilnej Policji Komunalnej oraz Policji Państwowej w Kaliszu w latach 1918-1939.

W aneksie źródłowym, stanowiącym trzecią część wydawnictwa, opublikowano m.in. przykładowe życiorysy funkcjonariuszy oraz fragmenty rozkazów Komendanta Wojewódzkiego PP w Łodzi zawierające pochwały kaliskich policjantów.

Zasadniczą część książki kończą ilustracje - w większości zdjęcia policjantów, zarówno pojedyncze, jak i zbiorowe oraz reprodukcje dokumentów źródłowych. Wydawnictwo zaopatrzono również w aparat pomocniczy: wykaz skrótów, wykaz ilustracji, indeks geograficzny, bibliografię oraz anglojęzyczne streszczenie.

Publikacja jest do nabycia w Archiwum w cenie 40 zł. Dodatkowo, wkrótce będzie można ją pobrać w formie elektronicznej ze strony internetowej placówki.

MIK za: AP, fot. AP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: dobrze poinformowanyTreść komentarza: oczywiście że jest chodzi o pewnego kaliskiego rapera który kandydował na prezydenta Kalisza. A który zainwestował grubą kasę nad jeziorem szałeData dodania komentarza: 14.07.2025, 12:55Źródło komentarza: Powstanie letni basen. „Jest lokalizacja, tworzy się projekt”Autor komentarza: GhjTreść komentarza: Miejsc parkingowych brakuje w centrum, a oni parking buduja po za centrum. A kto tam będzie parkował i latał do pracy w okolice ratusza, czy na Al. Wolności, przecież to kawał jest. Tu w centrum jest potrzebny taki parking. Wydacie kupe kasy, parking będzie stał pusty, a w centrum nadal będzie ciężko zaparkowac. Między Stawiszynską a Warszawska budować taki parking. Bądź budować podziemny w Parku miejskim z wjazdem od Niecałej, bądź Łaziennej. Można budować podziemne parkingi pod plantami, pod targowiskiem na Nowym rynku.Tu są potrzebne miejsca parkingowe.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 12:09Źródło komentarza: To już pewne! Będzie wielopoziomowy parking w KaliszuAutor komentarza: MajkiTreść komentarza: To prawda. Za przystankiem szybkiej kolei w Kaliszu nie byli bo przecież będzie w POznaniu. Za tym, żeby najlepsza filharmonia w POlsce miała swój własny kąt też protestują - zwłaszcza ta babka w okularach. Skandal.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 09:58Źródło komentarza: To już pewne! Będzie wielopoziomowy parking w KaliszuAutor komentarza: DivakTreść komentarza: OOOO to może "ratuszowi" wyprowadzą się ze Stawiszyńskiej. Szef zbuduje im za 40 baniek darmowy parking, a nam podniesie stawki za strefy - proste, logiczne, praktyczne ;)Data dodania komentarza: 14.07.2025, 09:32Źródło komentarza: To już pewne! Będzie wielopoziomowy parking w Kaliszu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama