Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wiosenne prace ogrodowe

Początki wiosny to okres największych zmian w każdym ogrodzie. Z jednej strony musimy pamiętać o tym, że pogoda na przełomie marca i kwietnia bywa bardzo zdradliwa, ale z drugiej nie możemy przegapić tego czasu i zacząć swoje wiosenne prace w ogrodzie. Wahania temperatury między dniem i nocą dla ludzi bywają dokuczliwe, ale już mniej więcej w połowie marca zaczynamy widzieć pierwsze poważne oznaki wiosny. Dla ogrodników jest to kluczowy moment w rok, ponieważ zbyt późne rozpoczęcie prac ogrodowych może sprawić, że wygląd ogrodu w szczycie sezonu będzie gorszy niż tego oczekujemy.
Wiosenne prace ogrodowe

Pierwsze wiosenne prace w ogrodzie

Pierwsze pracy wiosenne w ogrodzie możemy rozpocząć w momencie, kiedy ziemia przeschnie na tyle, aby przestała się kleić do przyborów jak np. szpadla. Powinniśmy zacząć od przekopania ziemi, co pozwoli na jej spulchnienie, wyrównać ją oraz usunąć wszystkie chwasty. W przerwach pomiędzy cięższymi zadaniami możemy krok po kroku usuwać zimowe odkrycia roślin. Pozostałości po zimie nie powinniśmy usuwać jedynie z gatunków, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.

Prace porządkowe po zimie warto zaplanować na pochmurny dzień, kiedy nie świeci słońce, ponieważ wahania temperatury mogą doprowadzić do dużego przyśpieszenia wegetacji. Poza tym musimy również zadbać o takie rośliny jak róże poprzez odkopczykowanie. Rośliny pienne podwiązujemy i podcinamy. Odkłady sadzimy w rozstawie 60 na 25 cm. Jeżeli zajmujemy się hodowaniem roślin w szklarniach, po zimie powinniśmy ją regularnie wietrzyć, ponieważ brak przewiewu może doprowadzić do rozwoju grzybów.

Wiosenna pielęgnacja trawnika i przycinanie krzewów

Największą powierzchnię ogrodu zajmuje trawnik. Przed rozpoczęciem sadzenia roślin na nowy sezon, musimy pozbyć się z niego zeschłych liści, śmieci, gałązek, wybrzuszonych kęp trawy oraz likwidujemy kretowiska. Jeżeli w jakimś miejscu odkryjemy ubytki trawy, powinniśmy je uzupełnić nową, a świeżo zasadzone nasiona pokryć niewielką warstwą ziemi. Poza tym, dla użyźnienia trawnika warto zastosować naturalne nawozy. Na tym samym etapie powinniśmy również pamiętać o tym, że przycinanie krzewów jest nie mniej istotne dla ogólnego wyglądu naszego ogródka. Dbając o swoje krzewy mamy pewność, że duża część ogrodu, szczególnie ta, którą widać automatycznie po wejściu, będzie zawsze w dobrym stanie.  

Przygotowujemy rabaty kwiatowe

Kiedy zadbamy o trawnik, możemy przejść do pracy nad przygotowaniem rabat kwiatowych. Marzec to miesiąc, w którym najlepiej zająć się wysiewem większej części kwiatów jednorocznych. W tym samym okresie powinniśmy również rozmnożyć byliny bylin kwitnące przez podział korzeni (floksy, liliowce, rudbekie). Pod koniec marca powinniśmy także zacząć zwracać uwagę na swoje byliny wieloletnie, chore oraz obumarłe, z których nie otrzymamy już pięknych kwiatów.

Koniec marca jest również momentem, kiedy do gruntu sieje się m.in. mak ogrodowy, groszek pachnący, gipsówkę letnią, czarnuszkę, miłka letniego oraz smagliczkę. W marcu wysiewamy również rośliny (np. astry chińskie, gwoździków, szarłatów, szałwii, floksów) na rozsadę w szklarni lub skrzynkach, które możemy umieścić na parapecie jednego z okien w domu.

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama