Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla kogo jest podstawowy rachunek płatniczy?

Podstawowy rachunek płatniczy to usługa stosunkowo nowa, która wprowadza znaczne zmiany do sektora bankowości komercyjnej. Korzystanie z podstawowego rachunku płatniczego jest w zupełności darmowe. Kto może założyć taki rachunek? Czym charakteryzuj się konto podstawowe i co można zrobić za jego pomocą?
Dla kogo jest podstawowy rachunek płatniczy?

Podstawowy rachunek płatniczy – najważniejsze informacje

Wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego do porządku prawnego, a dalej bezpośrednio do oferty banków komercyjnych, zawdzięczać możemy dyrektywie Unii Europejskiej PAD, podpisanej 30 listopada 2016 roku. Zmiany zapoczątkowywane przez dyrektywę wyszły w życie niecałe dwa lata później – od 8 sierpnia 2018 roku. Od tego momentu wszystkie banki komercyjne oraz SKOK-i mają obowiązek oferować klientom zupełnie nowe konta bankowe – podstawowe rachunki płatnicze.

Co to jest podstawowy rachunek płatniczy? To rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, które umożliwia dokonywanie podstawowych czynności. Za pomocą takiego produktu użytkownik może zrealizować elementarne i najbardziej potrzebne obowiązki – np. dokonać przelewu na inne konta, wprowadzić zlecenia stałe, wpłacić i wypłacić gotówkę we wpłato matach i bankomatach. Dlaczego zatem podstawowy rachunek płatniczy jest swego rodzaju novum?

Specyfika tego konta polega na tym, że za wszystkie powyższe czynności jego właściciel zapłaci dosłownie 0 złotych. Podstawowe rachunki płatnicze są w zupełności darmowe. Ich głównym celem jest pomoc osobom finansowo wykluczonym. Projekt został stworzony z myślą o poprawie sytuacji seniorów i podatników utrzymujących się z bardzo niskich dochodów.

Gdzie można założyć darmowe konto podstawowe?

Zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej PAD darmowy rachunek podstawowy możliwy jest do założenia w każdym banku komercyjnym. Tak więc każda instytucja, która posiada licencję bankową (nie będą to np. firmy pożyczkowe), zobowiązana jest do założenia nowemu klientowi darmowego konta. Identyczny obowiązek został powierzony SKOK-om.

Kto może założyć podstawowy rachunek płatniczy? Dla kogo jest przeznaczony?

Dyrektywa w jasny sposób precyzuje, kto może założyć rachunek podstawowy. Wymogiem jest nie posiadanie żadnego innego konta bankowego w walucie polskiej. Jak wspomnieliśmy, głównym założeniem jest umożliwienie dostępu do bankowości osobom najuboższym lub wykluczonym finansowo i społecznie. Wiele, o ile nie większość takich osób wcześniej nie posiadało rachunków bankowych.

Powyższy warunek nie jest zbyt trudny do osiągnięcia. Wpływa na to brak okresu karencji. W praktyce oznacza to, że można udać się do dotychczasowego banku, zamknąć posiadane konta, a następnie od razu złożyć wniosek o podstawowy rachunek płatniczy (nawet w tej samej instytucji!). Procedura weryfikacji wnioskodawcy uwzględnia jedynie sprawdzenie tego, czy ten nie posiada już jakiegokolwiek innego rachunku. Na tej płaszczyźnie też znaleźć można pewien wyjątek – dyrektywa mówi wyłącznie o kontach prowadzonych w walucie polskiej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać rachunek w walucie obcej i otrzymać darmowe podstawowe konto płatnicze.

Czy warto otworzyć podstawowy rachunek płatniczy? Wady i zalety tego rozwiązania

W świetle powyższych faktów z pewnością otarcie rachunku podstawowego może być kontrowersyjne. Rozwiązanie to powstało przede wszystkim z myślą o osobach najuboższych i wykluczonych. Ze względu na prosty, ale niedoprecyzowujący charakter treści prawnej, w praktyce skorzystać z tej opcji może każdy. W kwestii moralnej każdy musi podjąć decyzję indywidualnie za siebie.

Jeżeli jednak chodzi o aspekty praktyczne, to warto zwrócić uwagę na sam proces likwidowania dotychczasowego konta i zakładania nowego. Dla wielu użytkowników rachunków bankowych dodatkowe nawet dwie godziny nie będą warte zyskania oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku (liczba przykładowa).

Z drugiej strony za pomocą podstawowego rachunku płatniczego można zrealizować aż 5 przelewów wychodzących zupełnie za darmo. Co więcej, każdy kolejny będzie płatny, ale nie drożej, niż w przypadku konta standardowego. Sprawa ta odnalazła odrębne regulacje prawne. Analogiczne zasady dotyczą zlecenia przelewu natychmiastowego oraz wpłat i wypłat środków z bankomatów / wpłatomatów.

Powyższe informacje jednych skłonią do założenia podstawowego rachunku płatniczego, innych natomiast zniechęcą. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Warto na koniec jednak dodać, że nie można posiadać dwóch rachunków – w momencie założenia standardowego bank oferujący podstawowe konto darmowe zastrzega sobie prawo do możliwości wypowiedzenia umowy.

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama