Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Młodzieżowe Misje Gospodarcze uczniów z powiatu kaliskiego ZDJĘCIA

Uczestniczyli w warsztatach z twórczego rozwiązywania problemów, uczyli się, jak budować zespół i skutecznie się komunikować. Uczniowie klas ósmych z powiatu kaliskiego wzięli udział w projekcie „Młodzieżowe Misje Gospodarcze”, w ramach którego rozwiązywali realne problemy i wyzwania pracodawców z lokalnego rynku. W poniedziałek, 2 marca podsumowano projekt i nagrodzono zwycięzców.
Młodzieżowe Misje Gospodarcze uczniów z powiatu kaliskiego ZDJĘCIA

Zwycięzcy projektu - zespół „Na Wagonik” ze Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym

Nazwa projektu – bardzo ambitna. Ambitne było też podejście do tematu. Przez trzy miesiące uczniowie klas ósmych z powiatu kaliskiego, pod przewodnictwem starszych kolegów z Zespołu Szkół ekonomicznych w Kaliszu, brali udział w projekcie pod nazwą „Młodzieżowe Misje Gospodarcze”. Młodzież musiała wykazać się znajomością zawodów oraz twórczym i przedsiębiorczym podejściem do tematu. W inicjatywie brały też udział kaliskie zakłady produkcyjne, które dzieliły się swoim wsparciem i doświadczeniem.

W poniedziałek, 2 marca w Sali Kryształowej restauracji Komoda, uroczyście podsumowano projekt i wytypowano zwycięzców. I miejsce i tytuł „Perełki Biznesu” otrzymał zespół „Na Wagonik” ze Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym w składzie: Patrycja Wojciechowska, Klaudia Węckowska, Hubert Gulski. Mentorami z kaliskiego „Ekonomika” byli: Jan Strapagiel i Jakub Galant, a opiekunem grupy – Arleta Janczak. Zespół opracowywał rozwiązanie dla firmy PZL WSK S.A. w Kaliszu

- W ogóle nie spodziewaliśmy się, że wygramy, to dla nas duże osiągnięcie – przyznają zwycięzcy. – Mieliśmy do rozwiązania problem. Podaliśmy kilka swoich propozycji i okazały się trafne, bo zdobyliśmy pierwsze miejsce. Pracowaliśmy nad niedoborem pracowników, wymyśliliśmy system motywacyjny, tak aby pracownicy jeszcze bardziej identyfikowali się z firmą. To był nasz główny cel – dodają.

Propozycje uczniów zostały następnie poddane ocenie firmy. - Młodzież poradziła sobie zdecydowanie dobrze. Mieliśmy dwa spotkania u nas w firmie , młodzież również oglądała nasz zakład, my byliśmy u nich w szkole i tam również w miłej atmosferze rozmawialiśmy i próbowaliśmy znaleźć wspólny język, wspólną platformę porozumienia. Rozmawialiśmy o tym, co by ich zachęciło do pracy w naszej firmie, co my możemy im zaoferować i myślę, że wyszło z tego coś bardzo fajnego – powiedziała Agata Banaszyńska z WSK PZL Kalisz.

Młodzieżowe Misje Gospodarcze to autorski projekt Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Pomysł narodził się już na początku działalności centrum. - To po prostu praktyczne doradztwo zawodowe, które ma na celu łączyć młodzież szkół podstawowych ze swoimi kolegami i koleżankami na poziomie edukacji średniej i pracodawców. W takich zespołach 5-osobowych uczniowie klas ósmych, pod okiem swoich mentorów - uczniów szkoły ponadpodstawowej, rozwiązują realne problemy, realne wyzwania pracodawców z lokalnego rynku – powiedziała Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor CWRKDiZ. - W tym roku był to temat „Rekrutacja 2025”. Chcemy też, żeby pracodawcy mieli okazję spojrzeć na młodzież, na młode pokolenie – to, które za chwilkę będzie wchodzić na rynek pracy, oczami tych ludzi, a nie własnymi doświadczeniami. Chodzi o to, aby w taki sposób zachęcać młodych ludzi do tego, aby aplikowali do firm, do zakładów pracy, żeby było im tam dobrze, żeby te firmy spełniały ich oczekiwania i były dla nich atrakcyjnymi pracodawcami – dodała Magdalena Sekura-Nowicka.

II miejsce zajął zespół „AIR-TEAM” ze Szkoły Podstawowej w Stobnie, w składzie: Julia Przybylak, Maciej Bzderek,Nikodem Cofalski. Mentorami z kaliskiego „Ekonomika” byli: Kasia Kaleta i Dagmara Dziatkiewicz, a opiekunem grupy Ewa Katarzyniak. Zespół opracował rozwiązania dla firmy Pratt& Whitney Sp. z o.o. w Kaliszu.

III miejsce zajął zespół „DRUŻYNA ZAWODOWCÓW” ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, w składzie: Nikola Woźniak-Śledź, Paula Ziembińska, Oliwia Kukuła. Mentorami z kaliskiego „Ekonomika” byli: Michał Piękny i Dawid Andrzejczak, a opiekunem grupy Joanna Szmaja. Zespół opracował rozwiązania dla firmy Reco Polska Zakład Produkcyjny w Kaliszu.

IV miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu, w składzie: Joanna BajerskaZuzanna Bajerska, Aleksandra Popiołek. Mentorkami z kaliskiego „Ekonomika” były: Kornelia Królak i Oliwia Skowrońska, a opiekunem grupy Agnieszka Kusiak. Zespół opracował rozwiązania dla firmy Nestle Polska S.A. Zakład Produkcyjny w Kaliszu.

Wydarzenie objęły patronatem merytorycznym: Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Partnerem projektu była Fundacja Rozwoju Talentów z Poznania.

Wyróżnione zespoły otrzymały dyplomy oraz upominki przygotowane przez pracodawców, a zwycięska drużyna dodatkowo otrzymała nagrody rzeczowe, ufundowane przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu oraz statuetki „Perełka Biznesu”, przekazane przez Marzenę Wodzińską.

Projekt „Młodzieżowe Misje Gospodarcze” ma być kontynuowany w nowym roku szkolnym. Organizatorzy planują wówczas zaprosić do udziału większe grono szkół i pracodawców z trzech powiatów.

KB, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama