Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oszczędzanie w dobie rosnącej inflacji

Trudno określić jednym słowem ofertę lokat bankowych. Przy inflacji sięgającej 4,4%, banki dają nam zarobić w najlepszym wypadku w granicach 2%. A to oznacza, że realna wartość naszych pieniędzy maleje. Innymi słowy – w teorii dostajemy więcej, ale kupić możemy za to… mniej.
Oszczędzanie w dobie rosnącej inflacji

Jak oszczędzać?

Warto więc poszukać takich produktów, które uchronią nas przed spadkiem realnej wartości naszych pieniędzy. Oczywiście, można poczekać na zmianę sytuacji na rynku bankowym - czyli na podniesienie oprocentowania lokat. Tylko że to czekanie może potrwać bardzo długo. Może nawet w nieskończoność, bo banki podniosą oprocentowanie lokat dopiero po zmianie stóp procentowych - na co się nie zanosi. Narodowy Bank Polski nie zamierza podnosić stóp nawet przy rosnącej inflacji, prezes Adam Glapiński już zapowiedział, że nie stanie się to do końca jego kadencji. Niskie stopy przy rosnącej inflacji są dla władz korzystne, bo dzięki temu maleje zadłużenie państwa - nie należy więc oczekiwać zmiany sytuacji.

Samodzielność banków

Oczywiście, banki są zdolne samodzielnie podnieść oprocentowanie swoich lokat. Nie „oglądając” się na NBP - w trosce o klientów. Tyle że polski rynek bankowy jest coraz bardziej „zmonopolizowany” przez banki państwowe, więc na wybuch „wojny depozytowej” nie ma specjalnie co liczyć.

Alternatywa?

Alternatywą dla mizernie wynagradzanych bankowych „ciułaczy” są w praktyce – przede wszystkim - fundusze inwestycyjne. Można oczywiście samodzielnie inwestować w spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale tutaj też szansa na osiągnięcie sukcesu jest niewielka. Polska giełda od wielu lat buksuje w miejscu i nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie czekają nas spektakularne wzrosty. Te mógłby zapewnić napływ środków od inwestorów zagranicznych – szansą jest zapowiedź, że w tym roku rynki wschodzące zaczną gonić rynki rozwinięte – ale obecna opinia o Polsce nie daje na to zbyt wielkich szans.

Mnogość wyboru

Na szczęście polscy inwestorzy mają do wyboru wiele funduszy inwestycyjnych, które lokują swoje pieniądze na giełdach zagranicznych. A tam mamy spektakularne wzrosty, czego najlepszym przykładem jest rynek amerykański.

Inwestuj za naszą granicą

Inwestowanie na zagranicznych rynkach nie jest trudne. W Polsce oferta funduszy inwestujących zagranicą jest bardzo bogata. Warto więc, aby osoby lokujące dotąd pieniądze w bankach zainteresowały się stopami wzrostu, które fundusze inwestycyjne wypracowały w ostatnich latach i przeanalizowały swoją dotychczasową strategię inwestycyjną. Bankowe ciułanie jest w obecnych warunkach nie tylko bezcelowe, ale jest dla naszych portfeli po prostu szkodliwe.

Przeanalizuj ofertę Caspar TFI SA - firmy specjalizującej się w inwestowaniu o charakterze globalnym. Znajdziesz ją pod tym linkiem - pełna oferta funduszy inwestycyjnych.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama