Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ten, kto ma kota na punkcie kota, pożyje dłużej! Dziś Światowy Dzień Kota ZDJĘCIA

Miękkie, puszyste, mruczące, długowłose i bez włosów, maine coony, perskie, brytyjskie i te zwykłe podwórkowe i domowe. Koty od zawsze towarzyszą człowiekowi, łagodzą stres, pomagają nawet w leczeniu depresji. Dziś Światowy Dzień Kota.
Ten, kto ma kota na punkcie kota, pożyje dłużej! Dziś Światowy Dzień Kota ZDJĘCIA

Każdego roku, 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Zwierzak ten towarzyszy człowiekowi już od prawie 6 tysięcy lat. Nie jest jednak tak podporządkowany jak pies. Zwykle chodzi własnymi drogami, jest często samotnikiem i indywidualistą. Jeśli nie ma na to ochoty nie podejdzie na zawołanie.

Koty są bardzo emocjonalne, ale nie wyrażają emocji. Takich emocji, połączonych z tęsknotą zwierzaka za domem, nie brakuje w kaliskim schronisku dla bezdomnych zwierząt. - Na szczęście adopcji mamy bardzo dużo i zawsze prosimy, że jeżeli ktoś ma możliwość, żeby wziąć kotka do domu, to będziemy bardzo szczęśliwi. Tu u nas koty mają nie najgorsze warunki, ale zawsze brakuje tego serca, które by przytuliło, tej jednej jedynej osoby, która naprawdę go pokocha. Te kotki, które są tutaj na kociarni są do wydania w każdej chwili, one są wykastrowane, wysterylizowane, zaszczepione, odrobaczone, czekają tylko na kochającego właściciela – powiedziała Anna Wesołowska, pracownik kaliskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, dodając, że mile widziane są kocyki (nie kołdry) dla jej futrzastych podopiecznych.

Ten futrzasty przyjaciel, jakim jest kot może przynieść nam dużo uśmiechu i po prostu dobrych, niezapomnianych chwil. Jego mruczenie ma duży wpływ na aktywację układu odpornościowego u człowieka. Udowodniono nawet, że wzmacnia o 20% proces zrastania się połamanych kości.

Miasto Kalisz również dba o koty wolno żyjące i prowadzi w tym kierunku wiele działań – posiada rejestr karmicieli kotów, zakupuje karmę, a także odławia zwierzęta w celu sterylizacji oraz kastracji. - Wśród działań Miasta ważny jest też zakup budek ocieplanych na sezon jesienno-zimowy, po które mogą zgłosić się osoby, które opiekują się kotami wolno żyjącymi. Warto podkreślić, że takie koty stanowią część ekosystemu i są bardzo ważne dla zapobiegania i rozprzestrzeniania się gryzoni na terenie miasta – podkreśla Katarzyna Ciupek, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miasta Kalisza.

W tym sezonie Miasto wydało 60 budek dla kotów żyjących na ulicy. Rejestr karmicieli kotów liczy 99 osób, które każdego roku w okresie zimowym mogą raz w miesiącu odbierać darmową karmę, a wcześniej wnioskować o nią w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Kot to wspaniały towarzysz, którego obecność łagodzi stres, pomaga w leczeniu depresji, a ich właściciele dzięki temu żyją średnio o 5 lat dłużej niż osoby, które kotów nie posiadają.

Karolina Bazan, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama