Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Morderstwo pod Jarocinem: obrona kwestionuje legalność wyroku dożywocia dla sprawcy. Chodzi o nową KRS

Tak chaos prawny, wynikający z konfliktu między częścią środowiska sędziowskiego a rządem Prawa i Sprawiedliwości, przekłada się na zwykłego obywatela: obrona Eryka J., który w Cerekwicy Starej pod Jarocinem zamordował rodziców swojej byłej narzeczonej, a ją samą – będącą w 9. miesiącu ciąży – ciężko ranił, chce podważenia legalności wyroku dożywocia. Powód: w składzie sądu wydającego orzeczenie zasiadał sędzia, w którego powołaniu uczestniczyła nowa, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa.
Morderstwo pod Jarocinem: obrona kwestionuje legalność wyroku dożywocia dla sprawcy. Chodzi o nową KRS

Dziś trzy izby Sądu Najwyższego mają orzec, czy sędziowie powołani przez nową, upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa zostali wybrani prawomocnie. Wątpliwości co do tego ma część środowisk prawniczych i organizacji międzynarodowych. A chodzi o blisko pół tysiąca sędziów, których decyzje mogą za moment stanąć pod znakiem zapytania.

Jeden z takich wyroków, jak poinformowały Fakty TVN, kwestionuje obrońca Eryka J. – sprawcy brutalnej zbrodni w Cerekwicy Starej pod Jarocinem. Dwa lata temu, pod osłoną nocy, uzbrojony w kilka noży młody mężczyzna napadł na rodzinny dom swojej byłej narzeczonej, zamordował jej rodziców, a ją samą i jej siostrę ciężko ranił. Byłej partnerce, będącej w 9. miesiącu ciąży, zadał ciosy m.in. w brzuch. Ich wspólne dziecko, które przyszło na świat tej samej nocy poprzez cesarskie cięcie, również zostało ranne. Kilka miesięcy później zmarło.

Eryk J. tłumaczył, że nie chciał zostać ojcem. Sąd skazał go na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Obrońca Eryka J. chce uchylenia wyroku m.in. z powodu składu sędziowskiego, który  orzekał w tej sprawie. Znajdował się w nim sędzia powołany przez nową, upolitycznioną KRS. - Sąd odwoławczy w tej sprawie też musi czuwać, czy sąd, który wydał wyrok, sąd pierwszej instancji był należycie obsadzony – powiedział w rozmowie z Faktami TVN adwokat skazanego. 

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa ukonstytuowała się w kwietniu 2018 r. Wielu przedstawicieli środowisk prawniczych w Polsce uważa, że została powołana niezgodnie z Konstytucją RP, dlatego jest postrzegana jako gremium, którego legalność jest wątpliwa. A idąc dalej – istnieje wątpliwość, czy sędziowie, w których powołaniu brała udział zostali wybrani prawidłowo.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama