Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Było ich 30 tysięcy, przeżyło 1700 osób. 80. rocznica pierwszych deportacji kaliskich Żydów ZDJĘCIA

Było zimno i padał śnieg, a oni – spora część mieszkańców Kalisza – zostali zamknięci za ogrodzeniem z kolczastego drutu i czekali. Z nadzieją na cud. Ten nadszedł po długich latach, ale większość z nich nie doczekała wolności, a jeśli nawet to do rodzinnego miasta nie wrócili lub wrócili tylko na chwilę. Teraz jedyną pamiątką po wywózce kaliskich Żydów jest płyta na budynku Galerii Tęcza i obelisk na Rozmarku, który do wybuchu wojny był tętniącym życiem centrum zamieszkałej przez nich dzielnicy. Dziś, w 80-rocznicę rozpoczęcia wywózki z naszego miasta wyznawców judaizmu, w tym miejscu zapalono znicze.
Było ich 30 tysięcy, przeżyło 1700 osób. 80. rocznica pierwszych deportacji kaliskich Żydów ZDJĘCIA

Do wybuchu II wojny światowej w Kaliszu mieszkało 30 tysięcy Żydów. Byli najliczniejszą grupą, poza katolikami, tworzącą społeczność najstarszego miasta w Polsce. Miasta, które wieki wcześniej otworzyło przed nimi swoje bramy, jako pierwsze nadało im przywileje i korzystało z wiedzy oraz doświadczenia braci starszych w wierze. Wszystko zmienił wrzesień 1939 roku.

Kiedy do Kalisza wkroczyli Niemcy około 10 tysięcy Żydów uciekło. Pozostali długo nie musieli czekać na terror. W listopadzie dostali rozkaz spakowania się w podręczny bagaż i zostali zamknięci w hali targowej braci Szrajerów – obecnie Galerii Tęcza. W ciągu zaledwie kilkunastu dni zamknięto tam około 10 tysięcy wyznawców judaizmu, z których część była przetrzymywana na dworze, za ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Głodnym, bez leków i ciepłych okryć początkowo pomagali polscy sąsiedzi. - Wyszedł pierwszy transport. Były to dwa składy, zabierano Żydów z hali produkcyjnej. On szli kolumnami na dworzec kolejowy i tam byli pakowani do wagonów i wywożono ich na tereny wschodnie, na tereny Generalnej Guberni – przypomniała podczas uroczystości na Rozmarku 2 grudnia Halina Hila Marcinkowska, prezes Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RPW. - Akcja wysiedleńcza trwała od 2 grudnia 1939 roku do 14 grudnia 1939 roku. Ogółem wyjechało z hali deportacyjnej 10 pociągów i wywieziono wówczas 15 862 osoby.

Wśród nich wielopokoleniową rodzinę Rotbartów, której członkowie byli bohaterami poniedziałkowej uroczystości. Rodzina w  Kaliszu osiadła pod koniec XIX wieku. Mieszkali w kamienicy przy ul. Mariańskiej i zajmowali się krawiectwem. Wojnę przeżyła tylko jedna osoba - Idel, który we wrześniu 1939 roku uciekł z Kalisza. Trafił na Syberię, a tam wstąpił do Armii Andersa. Kiedy wojna się skończyła wrócił do rodzinnego miasta, ale dość szybko podjął decyzję o wyjeździe do Izraela.

Miał szczęście. Wiele rodzin w wyniku szalonej polityki nienawiści wojny nie przetrwało. Z 30- tysięcznej społeczności przeżyło niewiele ponad 1 700 osób. - Najłatwiej jest siedzieć w domu, w cieple i mówić, że to nie moja sprawa, że to historia. Jednak to nie tak. Obecność tylu ludzi jest świadectwem, że ta historia jest częścią tego miasta, jest jego DNA. Gmina w Kaliszu była i pamięć o tych ludzi musi trwać  - dodał rabin Dawid Basoka.

Kaliszanie oraz przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Kalisza, Wrocławia i Poznania złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wyznawców judaizmu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Kilkuset Żydów, którzy pozostali w Kaliszu, w 1941 r., zostało umieszczonych w getcie wyznaczonym przez ulice Targową, Złotą, Chopina i Wodną. Jeszcze w tym samym roku trafili do komór gazowych - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - To bardzo ważne, że jesteśmy tu dziś razem. Pamiętajmy o tamtych tragicznych wydarzeniach i niewinnych ludziach, którzy stracili życie.

Dla nich odśpiewano Kadisz, żydowską pieśń za zmarłych.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]