Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkopolscy terytorialsi nie zwalniają tempa – trwa szkolenie nowych kandydatów ZDJĘCIA

Ponad 70 osób postanowiło jeszcze przed końcem roku zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie podstawowe tym razem odbywa się w śremskim batalionie. 12 przyszłych terytorialsów to osoby podlegające pod Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu.
Wielkopolscy terytorialsi nie zwalniają tempa – trwa szkolenie nowych kandydatów ZDJĘCIA

- Dokładnie 75 rekrutów zdecydowało się, by włożyć mundur jeszcze przed końcem roku i w 2020 rok wejść już jako pełnoprawny żołnierz OT. Rekruci stawili się przed bramą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach pełni zapału i ciekawi tego, co ich czeka podczas „szesnastki”, czyli szesnastodniowego szkolenia podstawowego – informuje ppor. Anna Jasińska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszy dzień to metamorfoza kandydatów. Bramę jednostki przekraczają jako cywile, jednak chwilę później wkładają mundur i od tego momentu to jedyny słuszny ubiór, aż do przysięgi. Z wojskowego magazynu kandydaci pobierają również strój sportowy i podstawowe elementy żołnierskiego wyposażenia (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Tego dnia instruktorzy z 12 WBOT sprawdzali również, w jakiej formie rekruci przekraczają próg jednostki. Każdy rekrut musiał przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego.

Przyszli żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Śremie oraz w Lesznie, zanim jednak to nastąpi, muszą odbyć  szkolenie podstawowe. Dla większości z przyszłych żołnierzy to duże wyzwanie. - Od teraz będą wstawać piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i szkolenie bojowe – dodaje ppor. Anna Jasińska. - Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego treningu. Przyszli terytorialsi będą uczyć się przede wszystkim bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. „pętla taktyczna”. Egzamin rozpoczyna się o świcie,  i trwa blisko 20h.

Ci, którzy podołają temu wyzwaniu, złożą uroczystą przysięgę wojskową 14 grudnia na placu jednostki w Śremie. „Szesnastka” to dopiero pierwszy krok w służbie w WOT. Szkolenie zasadnicze każdego terytorialsa trwa trzy lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację  i osiągają gotowość do walki.

Ochotnicy, którzy nie zdążą wraz z końcem roku zrealizować swoich planów związanych ze służbą wojskową, mogą już po nowym roku wstąpić w szeregi wielkopolskiej brygady OT. Pierwsza taka okazja to szkolenie podstawowe zaplanowane w dniach 11-25.01.2020 r., które zakończy się wyjątkową przysięgą z okazji drugich urodzin brygady oraz uroczystego nadania jednostce sztandaru. Żołnierze będą przysięgać służbę ojczyźnie na poznańskim Placu Wolności.

Druga możliwość odbycia szkolenia podstawowego to ukłon głównie w stronę uczniów i studentów. Aby nie tracić dni nauki, wielkopolska brygada proponuje szesnastodniowe ćwiczenia  w ramach projektu „Ferie z WOT” (25.01 – 08.02.2020r.). W ubiegłych edycjach program okazał się strzałem w dziesiątkę i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Opr. MIK, źródło 12 WBOT, fot. 12 WBOT


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]