Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt „Czas na Seniora” podsumowany. To drogowskaz do dalszych działań dla seniorów

Czas życia Polaków wydłuża się, a starość nie musi oznaczać tylko wizyt u lekarza i oczekiwania na koniec. Coraz więcej seniorów chce żyć aktywnie, dbać o siebie i otaczający ich świat. Odpowiednią przestrzeń i warunki do takiej aktywności muszą stworzyć jednak samorządy. M.in. dlatego gminy, które tworzą Aglomerację Kalisko-Ostrowską i Metropolię Poznań przeprowadziły projekt „Czas na Seniora” dla starszych mieszkańców łącznie 40 gmin. Dziś podsumowano te działania i przedstawiono najważniejsze punkty polityki senioralnej, która ma w najbliższych dekadach uwzględniać potrzeby seniorów.
Projekt „Czas na Seniora” podsumowany. To drogowskaz do dalszych działań dla seniorów

Marian Kruk z Kalisza na emeryturze jest już od 3 dekad. Mimo sędziwego wieku ani myśli osiąść w bezczynności. Dlatego gdy tylko dowiedział się o warsztatach „Czas na Seniora” w ramach ministerialnego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych nie wahał się ani chwili. Zapisał się i uczestniczył w tych spotkaniach, nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

Pan Marian Kruk uczestniczył w warsztatach “Czas na Seniora”, bo chce dzielić się swoim doświadczeniem 

– Doświadczenie takich osób jak ja jest niewykorzystane, bo jeżeli ja jestem 30 lat na emeryturze, a w tej chwili nadal jest umysłowo i fizycznie sprawny, to mógłbym wykonywać jakieś funkcje. Już nie takie jak dawniej, w pewnym ograniczeniu. Ale za wcześnie się wyrzuca osoby starsze poza margines społeczny – mówi Marian Kruk, emeryt obecny na dzisiejszej konferencji podsumowującej projekt „Czas na Seniora” w UAM w Kaliszu.

Wymiana doświadczeń i pomysłów

Cykl warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska razem z Metropolią Poznań ma właśnie zapobiegać takiemu wyrzucaniu poza margines społeczny. Już sam udział w tych spotkaniach był formą aktywizacji, ale podczas warsztatów seniorzy ze specjalistami ustalali, co oczekują od samorządów. To była też wymiana doświadczeń osób starszych z miast i z wsi. I okazuje się, że społeczność wiejska wbrew pozorom jest bardzo aktywna i zintegrowana.   – U nas mamy koła gospodyń wiejskich,  panie bardzo się starają. Organizują co mogą. Dzień Babci, Dzień Dziadka, Andrzejki, Dzień Dziecka, mamy Koło Przyjaciół Opatówka, zawiązały koło nordic walking, chodzą o kijkach  - wymienia Wioletta Galant, pracownik MOPS w Opatówku.

Żyjemy dłużej, chcemy być aktywni

Długość życia wydłuża się, a przez to zmienia się przekrój społeczny naszej populacji.  - Z ostatnich danych GUS wynika, że największa grupa seniorów w naszej Aglomeracji to osoby w wieku 70 lat i więcej. Łącznie na terenie AKO mieszka prawie 86 tysięcy osób starszych, powyżej 60 roku życia – wyjaśniała dziś  Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Jest zatem z kim i dla kogo pracować. Dlatego od kilku lat podnoszenie jakości usług publicznych dla tej grupy społecznej jest jednym z priorytetów AKO.   - Dd 3 lat w związku z koniecznością przygotowania się do kolejnego etapu realizacji naszych zadań z zakresu polityki regionalnej przygotowujemy nowe, dostosowane do rzeczywistości założenia planistyczne  - mówi Józef Podłużny, Członek Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i wójt gminy Godziesze Wielkie.

Dostosowywanie funkcjonalności komunikacji publicznej i obiektów publicznych do potrzeb osób starszych. Organizacja wolnego czasu i przestrzeni w postaci np. domów seniora czy oferty kulturalnej i rozrywkowej, podnoszenie jakości usług medycznych, profilaktyka zdrowotna – to tylko część sfer życia publicznego, których poprawa leży po stronie samorządów.  - Ogromnie ważna jest samorządów w zakresie tworzenia lokalnej strategii działania, które dostrzegą i w znaczny sposób wesprą społeczność, w której seniorzy tworzą coraz większą społeczność – deklarował Krystian Kinastowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i prezydent Kalisza.

Polityka Senioralna drogowskazem

Potrzeby seniorów, jak zapewniała Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, będą ujęte też w strategii rozwoju Wielkopolski do 2030 roku.

Wynikiem warsztatów „Czas na Seniora” są wnioski i założenia do przyszłej Polityki Senioralnej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Robocza wersja tego dokumentu trafi do samorządów AKO, a po ich akceptacji lub wzbogaceniu o ich autorskie projekty, zostanie przyjęta przez Aglomerację jako dokument – drogowskaz do działań na rzecz seniorów.

źródło: Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszankaTreść komentarza: A Ty co wyczytałeś w tych książka ?? Chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Czytać to nie wszystko jeszcze trzeba rozumieć to co się czyta. Weź sobie tych imigrantów do domu, a nie warczysz zza ekranu patrioto.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:41Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: OnTreść komentarza: a co do tego mają Niemcy? doucz się w unijnych przepisach/dyrektywach i dopiero zabieraj głos!Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:37Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: KaliszankaTreść komentarza: poczekaj jak za kilka lat będziesz wył jak Niemcy czy też Francja. Włącz myślenie już czas. To jest proces, proces który nas czeka jak temu nie zapobiegniemy.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:33Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: KaliszankaTreść komentarza: A czy Wy wszyscy zastanowiliście się nad tym że to dobre posunięcie?? Niemcy , Francja itp.. kraje Europy zmagają się z imigrantami i mają niesamowity problem ale to nie stało się z dnia na dzień to jest proces, proces który dotknie również nas Polaków. Przecież Ci ludzie są inni kulturowo i nie mówię tutaj o wierze tylko o zwyczajach. Tak bronicie innych nacji niż własnych obywateli ? Zatrudniają ich na najniższych krajowych, dostają zasiłki itp.. bo to dla tych ludzi jest fura kasy. A zdajecie sobie sprawę z tego że Wy w tym kraju musicie pracować całe życie by dostać jakąkolwiek emeryturę?? Pracuję w kadrach i wiem jak to wygląda obywatel U.....y przepracuje 1 miesiąc a ma wiek emerytalny to dostaje najniższą emeryturę a Wy co??? Jak Wam miesiąca będzie brakowało trzeba będzie dopracować. Zacznijcie otwierać oczy i patrzeć w końcu na Wasze potrzeby a nie przejmować się jacy to oni są nieszczęśliwi. Dlaczego w swoim kraju nie walczą o swoje prawa tylko uciekają ? Zastanówcie się co szykujecie dla swoich dzieci jaką przyszłość będą mieć w tym kraju ? Jak Wam ich tak bardzo żal to nic prostszego weźcie ich sobie do własnych domów i ich utrzymujcie, a nie zza monitora się mądrujecie. To wszystko za Wasze pieniądze !!!!!!! Państwo nie ma pieniędzy ani grosza to my cały naród płacimy na to co miesiąc, a oni rozdają Wasze pieniądze !!!!!!!! Czy to tak ciężko zrozumieć !!!!!! Za kilka lat będziecie mieć to samo co we Francji, Niemczech itp.... powtórzę to jest procesData dodania komentarza: 8.07.2025, 11:28Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i Koninie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]