Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To już 70 lat działalności Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA

Były wspomnienia, toasty, przemówienia i jubileuszowe wystawy, które pokazywały, jak biblioteka zmieniała się z upływem czasu. Prezentowano również ekslibrysy, a to wszystko z okazji 70-lecia działalności Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Uroczystość odbyła się 22 listopada w restauracji „Margo”.
To już 70 lat działalności Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA

Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu powstała w 1949 roku jako Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa, wchodząc od 1957 roku w skład utworzonej wówczas sieci bibliotek pedagogicznych. Od początku działania służyła nauczycielom z Kalisza i powiatu kaliskiego, gromadząc literaturę pedagogiczną, psychologiczną oraz metodyczną, później rozszerzając tematykę o literaturę piękną oraz dzieła naukowe i popularnonaukowe.

Podczas piątkowej uroczystości Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej podkreśliła istotną rolę dla Kalisza i powiatu, jaką pełni biblioteka i jej bogaty księgozbiór. – Trwa rozbudowa biblioteki dzięki środkom finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nowa Książnica w jeszcze większym stopniu będzie mogła zaspokajać oczekiwania czytelników, realizować zadania statutowe i prowadzić działalność kulturalno-oświatową – powiedziała Jolanta Nowosielska.

Budynek będzie mieć dwie kondygnacje. Góra to magazyny, a dół będzie dostępny dla czytelników. W obiekcie znajdzie się sala konferencyjna na 200 osób, którą będzie można dzielić na mniejsze pomieszczenia, a w drugiej części czytelnianej będzie wyeksponowanych 10 tysięcy egzemplarzy zbiorów. Będzie też całodobowa wrzutnia i patio, w którym będą się odbywały koncerty i spotkania.

Dolna cześć to także nowe miejsce na pracownię Władysława Kościelniaka, która teraz znajduje się na drugim piętrze Książnicy. Regionalista wszystkie swoje zbiory zapisał placówce i jego pracownia z Górnośląskiej została w całości, co do najdrobniejszego szczegółu, przeniesiona na ul. Południową. Kiedy Książnica się rozbuduje także zbiory Mistrza będą na nowo wyeksponowane, tak by każdy przychodzący po książki miał możliwość zobaczyć pozostawione przez rysownika i znawcę regionu pamiątki.

- Dziś trudno sobie wyobrazić Kalisz bez Książnicy. Jest ona nie tylko skarbnicą spuścizny intelektualnej regionu, ale miejscem spotkań nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty, historyków, pasjonatów czytania, a także studentów i wszystkich osób poszukujących dobrej książki i lektury - powiedziała w piątek w swoim wystąpieniu Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która objęła jubileuszowe obchody 70-lecia honorowym patronatem.

Z okazji jubileuszu przygotowano prezentację multimedialną, ukazującą historię placówki od początku jej powstania do współczesności. Zaprezentowano fakty z życia biblioteki, sylwetki bibliotekarzy, zmiany siedzib oraz ważniejsza działania Książnicy. Zorganizowano też dwie wystawy; jedna z nich powstała w oparciu o fotografie, na których uwieczniono działalność biblioteki w minionym 70-leciu, druga prezentowała ekslibrysy, wykonane specjalnie na tę okoliczność.

Zaproszeni graficy nadesłali łącznie 20 prac, wykonanych głównie w klasycznej technice linorytu. Prace nadesłało 16 artystów z Argentyny, Czech, Niemiec, Norwegii, Słowenii i Polski. Motywem przewodnim była książka, nawiązanie do patrona biblioteki oraz historii miasta Kalisza. W ten sposób z nadesłanych prac utworzono jubileuszowy katalog ekslibrysów, dedykowany wszystkim pracownikom Książnicy Pedagogicznej.

W jubileuszowych obchodach uczestniczyli dyrektorzy wielkopolskich jednostek edukacyjnych oraz organizacji Samorządu Wielkopolskiego. Byli również dyrektorzy kaliskich bibliotek, sympatyków Książnicy, stowarzyszeń oraz fundacji, z którymi Książnica współpracuje na co dzień. Nie zabrakło życzeń i listów gratulacyjnych.

Karolina Bazan, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 31 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Po co w ogóle w Kaliszu tworzy się jakieś ograniczenia wysokościowe?? Dlaczego nie mogę kupić tu mieszkania wyżej niż na 10 piętrze? To absurd. W innych miastach budują po 20-40 pięter, a u nas nawet 12 pięter nie może powstać. Prosimy o wyższe budynki w Kaliszu!!!Data dodania komentarza: 4.05.2025, 08:57Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: MEMSZTreść komentarza: Wszytko ładnie pięknie -powstała strefa gospodarcza Ktoś zainwestuje a potem będzie miał problem jak CPK mu to zabierze na cele bypass No bo gdzieś w tych okolicach ma tą kolejką przebiegaćData dodania komentarza: 4.05.2025, 08:44Źródło komentarza: Zabudowa do 50 m wysokości! Powstaje nowa strefa gospodarczaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Taa....ku.wa...za wszystko mandaty...tylko to potrafią...a jakoś służby nie widzą zas(r)anych trawników, buteleczek po małpkach walających się po krzakach...i debili drących mordy po nocach na osiedlach....Data dodania komentarza: 4.05.2025, 08:27Źródło komentarza: Na pewno o tym nie wiedziałeś! Za niechlujne wywieszenie flagi dostaniesz mandatAutor komentarza: państwo_z_g _ _vna_i_patyków_cdTreść komentarza: Jaki kraj - tacy i jego wybrańcy, chroni go immunitet poselski - TAK TO SIĘ W TYM KRAJU tłumaczyData dodania komentarza: 4.05.2025, 07:33Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama