Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od piwnic po wieżę. Zobacz, jak zmieniły się wnętrza ratusza ZDJĘCIA

W ratuszu dobiegają końca prace związane z tworzeniem ekspozycji poświęconej dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu. Radykalnie zmieniły się ratuszowe piwnice oraz wieża – aż po taras widokowy.
Od piwnic po wieżę. Zobacz, jak zmieniły się wnętrza ratusza ZDJĘCIA

Pomieszczenia nadal są zamknięte dla osób postronnych – trwa montaż różnych elementów wystawy. Rąbka tajemnicy uchylił w niedzielę Prezydent Krystian Kinastowski, który na swoim oficjalnym profilu opublikował zdjęcia z obecnych efektów metamorfozy ratuszowych wnętrz. - W ratuszu - od piwnic po wieżę - powstaje nowa multimedialna ekspozycja. Wiosną oferta turystyczna miasta wzbogaci się o wyjątkową atrakcję! – pisze prezydent.

Historię i atuty współczesnego miasta poznawać będziemy, wędrując z piwnic na wieżę i oglądając atrakcyjną, multimedialną ekspozycję. Nagrodą za pokonanie ponad 200 schodów – można też wybrać windę i wjechać z parteru na trzecie piętro - jest widok na miasto z wysokości 70 metrów.

Inwestycją objęta jest wieża ratuszowa i pomieszczenia piwnicy, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się urzędowe archiwum. W podziemiach ratusza powstało kilka sal. Dla dzieci i młodzieży przeznaczone będą dwa pomieszczenia naszpikowane multimedialnymi prezentacjami związanymi z najstarszym miastem w Polsce. Wszystko po to, by najmłodsi wiedzę zdobywali w ciekawy, interaktywny sposób. - Będą przygotowane sale warsztatowe związane ze Szlakiem Bursztynowym, z najdawniejszymi dziejami kaliskimi, wirtualne przymierzanie strojów, nauka pisana gęsim piórem czy wirtualne puzzle– wyjaśniała nam Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

W ramach ekspozycji swoje stałe miejsce znalazł zrekonstruowany Wóz Rzymski. Drugą przestrzenią ratusza, w której zaszły zmiany jest wieża zabytkowego obiektu.  Na samej górze, na naszym tarasie widokowym będą lunety, z których będzie można obejrzeć Kalisz w szerszym zakresie niż tylko nasz wzrok sięga. Przygotowane będą tablice z taką panoramą Kalisza.

Każda kondygnacja wieży poświęcona będzie innemu zagadnieniu dotyczącym dziedzictwa Kalisza. Czwarta kondygnacja to prezentacja pod hasłem „Strażnik czasu”. Tutaj turyści i mieszkańcy zapoznają się z historią ratuszowego zegara, a także z dziejami rodu słynnych zegarmistrzów Stilterów. Niżej zwiedzimy multimedialne wystawy dotyczące architektury naszego miasta, zburzenia Kalisza, jego wielokulturowości czy przyrody dorzecza Prosny. Będzie też piętro poświęcone samym kaliszanom, czyli mieszkańcom – współczesnym, jak dawnym. Na pierwszej kondygnacji przy samym wejściu na wieżę ratuszową poznamy Kalisz jako miasto książęce i królewskie.

Centrum Edukacyjno-Kulturowe ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety kręte ścieżki prowadzące na samą wieżę nadal będą barierą nie do pokonania dla mających problem z poruszaniem się. Ale to nie oznacza, że nie zobaczą tego, co sprawne osoby. Dzięki kamerom będzie dokładnie widać to, co z wieży ratuszowej, ale także te prezentacje, które będą na poszczególnych kondygnacjach. Dla osób niewidomych będą one w języku Braille’a.

Inwestycja to koszt około 6 mln zł, z czego 3,5 mln to wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

AG, fot. Krystian Kinastowski – prezydent Kalisza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]