Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

UAM uczelnią badawczą. To prestiż i dodatkowe finanse

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się wśród laureatów pierwszego konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Dla uczelni to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim spory zastrzyk pieniędzy na badania naukowe i artystyczne.
UAM uczelnią badawczą. To prestiż i dodatkowe finanse

- Odnieśliśmy sukces godny obchodzonego niedawno jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego. Cieszymy się, że właśnie w roku 100-lecia naszej Alma Mater uzyskaliśmy nie tylko status uczelni europejskiej, ale także tytuł uczelni badawczej. Dzisiejsza decyzja to potwierdzenie, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do największych i najlepszych uczelni w naszym kraju. Naszą mocną stroną zawsze była znakomita kadra naukowa, teraz, jako uczelnia badawcza, dysponująca większymi środkami, będziemy mogli jeszcze ściślej powiązać kształcenie z badaniami prowadzonymi przez naukowców. Mam nadzieję, że taka perspektywa przyciągnie do nas zdolnych, młodych ludzi chcących zająć się pracą naukową -  mówi rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Andrzej Lesicki.

- Uczelnia badawcza to nie tylko zaszczytny tytuł, lecz przede wszystkim szereg wyzwań i zobowiązań oraz dodatkowe środki finansowe na realizację zadań, wyraźnie zorientowanych na rozwój badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie. Ważną wizytówką UAM będzie także szkoła doktorska, autonomiczna w swoim działaniu, skutecznie zarządzana i przede wszystkim silnie umiędzynarodowiona  dodaje prorektor kierujący Szkołą Doktorską UAM, prof. Ryszard Naskręcki.

Rozstrzygnięty właśnie, pierwszy konkurs „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, to jedna z najważniejszych inicjatyw przewidzianych w Konstytucji dla Nauki. Jego celem jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Spośród 20 najlepszych uczelni w Polsce uprawnionych do startu w konkursie wyłoniono 10, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać specjalną subwencję. Każda z 20 uczelni była oceniana przez 15 ekspertów. Znaleźli się w ich gronie byli rektorzy,  prezydenci czy prorektorzy czołowych uczelni europejskich,  m.in. Uniwersytetów w Aarhus, Getyndze, Amsterdamie, Manchesterze czy Southampton. Członkami zespołu oceniającego byli również wybitni badacze, cieszący się autorytetem w międzynarodowym środowisku naukowym, między innymi była wiceprzewodnicząca ERCReprezentacja UAM (podobnie jak innych uczelni składających wnioski) spotkała się 3-4 września z zespołem międzynarodowych ekspertów. – Rozmowa była bardzo konkretna, zadano nam kilkadziesiąt pytań, które dotyczyły informacji zawartych we wniosku, jak i zaproponowanych działań prorozwojowych. To była bardzo merytoryczna rozmowa – mówił po „przesłuchaniu” prof. Marek Kwiek, który wspólnie z prof. Ryszardem Naskręckim reprezentował UAM.

Laureaci konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza" otrzymają w latach 2020-2026 roczne zwiększenie subwencji o 10%. W przypadku UAM ta dodatkowa kwota może wynieść ponad 50 mln zł rocznie, a zatem w planowanym 6-letnim okresie finansowania będzie to ponad 300 mln zł. Uczelnie same zdecydują, jak najlepiej wykorzystać te środki.

O status uczelni badawczej mogła ubiegać się uczelnia akademicka, w której co najmniej połowa jednostek organizacyjnych uzyskała kategorię naukową A+ albo A, a jej podstawowe jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w co najmniej 4 dziedzinach (albo jeśli 2/3 jej jednostek ma wymaganą kategorię, a stopień doktora habilitowanego może być nadawany, w co najmniej 3 dziedzinach). Konkurs wykluczał także uczelnie, w których choć jedna jednostka otrzymała kategorię C lub jeden kierunek studiów został oceniony negatywnie podczas oceny programowej. Te wymagania spełnia zaledwie 20 polskich uczelni, w tym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od dnia dzisiejszego noszący dumny tytuł uniwersytetu badawczego.

RED za UAM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Troszkę pokoryTreść komentarza: Bad Company. A na co oni są tacy bad?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Dawid walczy o życie. PILNY apel bliskich!Autor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Szkoły które nie przyjmują dzieci z różnych środowisk i " elimnują" słabeuszy już na etapie naboru zawsze będą miały najlepsze wyniki. Niech spróbują popracować z dziećmi z różnych środowisk i uzyskać świetne wyniki. W tzw. szkołach publicznych, taka "segregacja" jest niedopuszczalne min. dlatego, by nie dopuścić do wyliczeń dzieci. Znam co najmniej kilkoro dzieci, które chodziły do np Nszaretanek, które były bardzo przeciętne w nauce, a na egzaminach uzyskiwały całkiem niezłe wyniki. Myślę, że odgrywa tu rolę fakt, iż nie ma w tych grupach szkolnych uczniów bardzo słabych, które by "spowalniały" grupę. Ale później w dalszym kształceniu ci uczniowie wcale nie radzili sobie lepiej, niż uczniowie, którzy osiągnęli dobre wyniki w szkołach powszechnych.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Uczniowie poznali wyniki egzaminów. Jak poradziły sobie kaliskie szkoły?Autor komentarza: KazikTreść komentarza: Trzeba przyznać, że nachalna propaganda PiS i Konfederatów działa. Ciemny lud to łyka. A kilka dni temu Czaputowicz (minister w czasach PiS) w Faktach tłumaczył dziennikarzowi, jak za jego kadencji tysiącami wpuszczano emigrantów wiedząc, że oni nie chcą w Polsce zostać. Miała to być odpowiedź na histerię bąkiewiczowych "patriotów" broniących granic, przed odsyłaniem przez niedobrych Niemców, tych "inżynierów" i "artystów" z POLSKIMI WIZAMI!! z powrotem do naszej krainy.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:46Źródło komentarza: STOP imigrantom! Będzie protest w Ostrowie i KoninieAutor komentarza: efkaTreść komentarza: JAKOŚ NIEE WIERZĘ ,W TE KONTROLE SAMOCHODÓW I BAGAŻNIKÓW ( KAŻDEGO SAMOCHODU ) . NIEMCY JAK ZWYKLE BĘDA ROBIĆ SWOJE , JEŚLI NIE PRZEZ PRZEJŚCIA GRANICZNE , TO LASEM POD OSŁONA NOCY /// GRANICE POLSKI Z NIEMCAMI POWINNY ZOSTAĆ ZAMKNIĘTE /// --JAK ŚWIAT ŚWIATEM , NIGDY NIEMIEC NIE BĘDZIE POLAKOWI BRATEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:39Źródło komentarza: Z Kalisza na granice. Nasi funkcjonariusze na posterunku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]